Mieliśmy okazję przeprowadzić wywiad Laurent Jeuniaux, Belgijski koordynator sportowy imStowarzyszenie frankofońskie Padel, opowiada nam o rozwoju padel w Belgii.

Dwie federacje padel w Belgii

Padel Magazine : Jako koordynator sportowy AFP wyobrażamy sobie, że masz wiele rzeczy do zrobienia, czy możesz nam powiedzieć więcej?

Laurent Jeuniaux : „Powiedzmy, że moje zadania są raczej zróżnicowane, uczestniczę w opracowywaniu regulaminów, rankingów (z komisją konkursową), we wdrażaniu kalendarzy zawodów (z informatyką, kontynuacją szkolenia kadry i sport na wysokim poziomie, ale też inne zadania, takie jak wsparcie dla osób pragnących stworzyć klub czy homologacja ziemi!

Na szczęście nie jestem sam, moja koleżanka Céline, która pomaga mi w konkurencji, zajmuje się komunikacją i wieloma zadaniami administracyjnymi,Obecnie w dziale o nazwie Sports Direction pracują dwie osoby, dyrektor techniczny Juan-Pablo Abarca i pracownik Jérémy Gala!

Są też wolontariusze, którzy wchodzą w skład zarządu (CA) lub komisji (Konkurs - Sędzia-Arbitraż - Sponsorowanie) ”.

Abarca Jeuniaux padel Belgique

Padel Magazine : W Belgii są dwie federacje, jak to wszystko jest zorganizowane? Czy twoje relacje z federacją niderlandzkojęzyczną są dobre?

Laurent Jeuniaux: "We Flandrii (północ) padel jest (od 2-3 lat) w pełni zintegrowany z federacją tenisową. Obroty dotyczą tenisa.

W Walonii (południe) padel współpracuje z federacją tenisową (AFT), ale nadal ma swój własny organ decyzyjny: radę dyrektorów AFP. Jest to umowa o współpracy między dwiema federacjami w celu połączenia tego, co jest możliwe i skorzystania z doświadczenia federacji, która istnieje od dziesięcioleci. Z pewnością bierze się stąd początek tej współpracyzdecydowana większość klubów padel powstały w klubach tenisowych".

„Nasze stosunki są całkiem dobre z niderlandzkojęzyczną federacją tego kraju. Chociaż teraz wymaga to nieco więcej dyskusji niż wcześniej padel na północy kraju jest całkowicie przejęty przez federacja tenisa (Padel przez Tennis Vlaanderen) ”.

Padel Magazine : Czy, tak jak we Francji, znajdujemy ludzi, którzy chcieliby padel ma swoją niezależność?

Laurent Jeuniaux: "Z pewnością są ludzie, którzy nie są zawodowymi federacjami tenisowymi (szczególnie w klubach „tylko” padel ») Biorąc jednak pod uwagę, że zachowujemy pewną autonomię podejmowania decyzji, te głosy nie rosną, jak widać w niektórych komentarzach na Facebooku we Francji.

Obecnie staramy się, aby kościół znajdował się pośrodku wioski, aby te dwa sporty nie rywalizowały całkowicie. Na przykład organizujemy fazę grupową naszych klubów międzyklubowych przed rozpoczęciem międzyklubów tenisowych, aby gracze nie musieli wybierać między nimi. ”

Bardzo zachęcające liczby

Padel Magazine : Czy możesz nam opowiedzieć o ewolucji padel Belg w ostatnich latach?

Laurent Jeuniaux : „Ze swojej strony mogę mówić tylko o francuskojęzycznej części kraju, ale jak widać na poniższych wykresach, w ostatnich latach odnotowaliśmy bardzo dobry rozwój!”

„Należy pamiętać, że liczba członków dotyczy tylko osób, które otrzymały od federacji licencję na udział w konkursach. Szacuje się, że liczba praktykujących jest 3 lub 4 razy większa niż liczba członków. Wiem, że we Flandrii kilka tygodni temu było 200 klubów i 400 boisk i od tamtej pory widziałem kilka postów na Facebooku zapowiadających nowe kluby! ”

Padel Magazine : Na jakim etapie jesteś obecnie z kryzysem zdrowotnym?

Laurent Jeuniaux : "Nasza polityka jest dość prosta, robimy wszystko, co upoważnia rząd. Obecnie mamy szczęście, bo tak jest jeden z niewielu sportów, które nadal można uprawiać (poza zawodami). Więc kluby są przytłoczone prośbami. Średni czas rezerwacji działki to 2–3 tygodnie. ”

Padel Magazine : Co pozwoliłoby ci jeszcze bardziej się rozwinąć?

Laurent Jeuniaux : „Pola, pola, pola (i kryte lub najlepiej pokryte!). Jak mówię, kluby są przytłoczone prośbami, więc potrzeba więcej utworów, aby pomieścić wszystkich.

Duże wyzwanie dotyczy również rozwoju padel dla młodych ludzi. Utworzono Dyrekcję Sportu, która zajmuje się szkoleniem kadry kierowniczej (trenerów) i promocją padel dla młodych ludzi.

Mamy program promocyjny obejmujący 4 zajęcia: dni odkrywania, szkoła o godz Padel (zajęcia chodzą do klubów w padel i są wspierani przez animatorów), dzienne spotkanie Mini-Padel (8-11 lat), kursy konkursowe (szkolenie i kontynuacja w turnieju)

Kategorie młodzieżowe są również przewidziane w naszym regulaminie turniejowym (U14, U16, U18). ”

Młodzi ludzie AFP Belgium

Podobieństwa i różnice z padel francuski

Padel Magazine : Niedawno widzieliśmy, że plik padel Francuz miał deficytzawodniczki. Czy tak jest również w Belgii?

Laurent Jeuniaux : "U nas też rywalizacja wśród pań to „problem”. Zauważyliśmy, że jest niewiele kobiet, które grają w turniejach (i wiele z nich gra tylko w interclub).

W poprzednich latach staraliśmy się promować turnieje pań, dając dziewczętom możliwość gry jako mężczyźni. Niestety musieliśmy to znaleźć wprowadzone strategie nie działały (obchodzili zasady, aby kontynuować grę tylko u mężczyzn).

Dlatego w tym roku zdecydowaliśmy się na zakaz udziału pań w turniejach mężczyzn (z wyjątkiem tych, które zajmują najwyższe pozycje, czyli około czterdziestu zawodniczek na 500). Nadal mogą grać jako mężczyźni w klubach międzyklubowych, ale z takimi samymi zasadami dostępu do kategorii jak te. Więc w teorii jest to dla nich bardzo skomplikowane, ponieważ pod względem poziomu mężczyzna P100 jest znacznie silniejszy niż dama P100.

 Zwróć uwagę, że te przepisy są teraz takie same we Flandrii, a turnieje kobiet są pełne w domu… ​​Z pewnością istnieje różnica w mentalności. ”

AFP padel Damska

Padel Magazine : Widząc z Belgii, jaka jest twoja opinia na temat padel Francuski?

Laurent Jeuniaux "Szczególnie znamy padel Francuski dzięki swoim elitom. Jest pewne, że po tej stronie Francji się to udało awansować wśród najlepszych narodów europejskich. Ale czy to z inicjatywy federacji, czy też graczy, którzy zdecydowali się w pełni zainwestować w swoją pasję?

 Zdumiewające wydaje się to, że przy „sile” FFT rzeczy nie wydają się ewoluować tak szybko, jak mogłyby. Teraz jest pewne, że padel to sport, który rozwija się bardzo szybko (jego europejski, światowy rozwój…) i moim zdaniem potrzebujemy ludzi, którzy śledzą ten rozwój i potrafią inaczej niż „zwykle to robimy”, „nie za szybko” … Musisz wyjść z pudełka i płynąć z nurtem. Zapobiegaj „upolitycznieniu” sportu i utrzymuj świeżość w robieniu rzeczy dla zawodników i klubów.

Między naszymi krajami istnieje również duża różnica pod względem zarządzania infrastrukturą. Jeśli się nie mylę, we Francji jest wiele struktur miejskich. W Belgii tak nie jest, większość klubów to kluby „prywatne”, mogą więc mieć bardziej „ambitnego” ducha przedsiębiorczości. Kiedy wyjaśniasz komuś opłacalność padeljeśli dana osoba ma na to środki, szybko zrobi krok w kierunku budowy infrastruktury ”.

Xan jest fanem padel. Ale także rugby! A jego posty są równie mocne. Trener fizyczny kilku osób padelwyszukuje nietypowe posty lub zajmuje się aktualnymi tematami. Zawiera również wskazówki, jak rozwijać swoją sylwetkę padel. Najwyraźniej narzuca swój ofensywny styl jak na boisku padel !