„Węgiel 24K jest sztywniejszy niż węgiel 1K”

Jeśli jesteś fanem rakiet śnieżnych padel koniecznie słyszałeś o różnych węglach, które znajdują się na twarzach twoich podniebienia. Tkanina 1K, 3K, 12K, 24K… Trudna do nawigowania i zrozumienia, ponieważ słyszymy bardzo różne rzeczy, nawet całkowicie sprzeczne. Robimy inwentaryzację.

Przede wszystkim przypomnijmy sobie definicję tego K, którą wszędzie widzimy przy opisach rakiet padel. Na przykład w przypadku tkaniny węglowej wykonanej z nici 1K: każde pasmo wątku i osnowy będzie wykonane z 1000 włókien z włókna węglowego. Jeśli chodzi o przędzę 24K, to 24000 XNUMX włókien na pasmo.

Aby w pełni zrozumieć różnice między tymi tkaninami, skontaktowaliśmy się Christian Ramirez, Kierownik Marketingu w Kompozyty Castro, firma znająca świat padel ponieważ dostarcza różne marki materiałów.

Karbon 1K, 3K, 12K,… 24K: który z nich jest sztywniejszy?

Zadaliśmy Christianowi bardzo proste pytanie: „Jeśli weźmiemy dwie podobne rakiety: tę samą formę, tę samą żywicę, tę samą piankę itp., ale jedna korzysta z węgla 1K po bokach, a druga jest wyposażona w węgiel. który z dwóch będzie trudniejszy?"

Oto jego odpowiedź: „najtrudniejszy będzie ten z karbonem 24K po bokach ponieważ tkanina węglowa 24K składa się ze znacznie większej liczby włókien, więc laminat jest grubszy, a im grubszy, tym większą masz sztywność.”

Oto prosta odpowiedź, która kładzie kres tej debacie. Rozumiemy wtedy, że wśród węgli stosowanych obecnie na rynku rakietowym padel, 24K będzie twardsze niż 12K, samo twardsze niż 6K itd. Wreszcie węgiel 1K będzie najbardziej elastyczny.

Inne rzeczy do rozważenia

Jakość i styl twojego pala nie zależy tylko od liczby Ks. Po pierwsze, jeśli mamy uwierzyć badanie przeprowadzone przez naukowców z Politechniki w Walencji, to jest dobre piana który ma największy wpływ na zachowanie rakiety.

Dzięki temu rakieta z pianką węglową 24k i pianką FOAM będzie mniej sztywna niż rakieta z pianką twardą EVA i pianką węglową 1k. Producenci wykorzystują stosy mieszanek do tworzenia wyjątkowych palas. Często zauważamy, że karbon łączy się z innymi, bardziej wytrzymałymi materiałami (mniej sztywnymi, ale akceptującymi większe odkształcenia), takimi jak włókno szklane, aramid lub innegra, głównie w celu zapewnienia więcej solidności w rakiecie. Ma to również wpływ na nieznaczne zmniejszenie sztywności węgla w kontakcie z piłką.

Z drugiej strony, jak mówi Christian Ramirez: „Nie wszystkie węgle są równe pod względem jakości i odporności”. Aby to zrobić, upewnij się, że kupujesz rakiety od marek znanych z tego, że używają tylko najbardziej niezawodnych materiałów na rynku. (Nie wahaj się rzucić okiem na to, co marki partnerskie Padel Magazine).

Wreszcie Christian upiera się, że… żywica odgrywa ważną rolę w zachowaniu pałacu : „Jeśli producent użyje półsztywnej żywicy epoksydowej, takiej jak Resoltech 1050, poczuje się znacznie bardziej sucho na swoim palcu, niż gdyby użył bardziej elastycznej żywicy, takiej jak Resoltech 1020. Więc rakieta z karbonem 24k po bokach a żywica Resoltech 1050 będzie znacznie twardsza niż pala z 1k węgla po bokach i żywicą Resoltech 1020! “

Podsumowując, jak mówi nasz specjalista od pala Stéphane Penso : „Jako tester zawsze zauważyłem, że przy równej pianie pala z węglem 18k lub 24k był zawsze sztywniejszy niż ten z węglem 1k lub 3k, co zapewnia większą moc, ale mniejszą wydajność pocisku. Trzeba jednak pamiętać, że węgiel to nie jedyny pierwiastek, który determinuje dotyk palucha! Krótko mówiąc, nic nie zastąpi testu! “

 

Publié par
Stéphane Penso