Gracze, którzy przysięgają na tenisa, powiedzą Ci, że padel to podwersja ich ulubionego sportu. I odwrotnie, miłośnicy padel powie, że ich dyscyplina jest bardziej przystępna i fajniejsza niż tenis, co nie jest fałszem. Ale padel czy on jest zagrożeniem dla tenisa? W tym tygodniu otwieramy debatę z Anybuddy, specjalistów od rezerwowania gruntów pod padel i tenis!

Le padel, bezprecedensowy wzrost

Le padel od kilku lat odnotowuje nieprzerwany wzrost w wielu krajach europejskich. nic alewe Francji jest dziś wśród mężczyzn prawie 20 000 sklasyfikowanych mężczyzn, w porównaniu do 13 000 graczy we wrześniu ubiegłego roku. Podobnie liczba klubów we Francji wzrosła o 181% między 2019 a 2021 rokiem!

Moglibyśmy wtedy powiedzieć, że ten wzrost odbywa się czasami kosztem innych sportów, w szczególności tenisa, ale tak nie jest. Co więcej, FFT (Francuska Federacja Tenisowa) właśnie ogłosiła, że ​​ma teraz ponad milion licencjobiorców, czyli liczbę, której nie osiągnęła od 30 września 2017 roku.

Potwierdza to również przypadek Hiszpanii. Minęło już 25 lat od padel rośnie na Półwyspie Iberyjskim i jednak tenis nie jest tam martwy.

Tenis i padel : dwa sporty stworzone do współistnienia

Jeśli chodzi o zawodników, praktyka obu sportów doskonale się uzupełnia. Po pierwsze dlatego, że wymagania fizyczne nie są dokładnie takie same. W efekcie, jak powiedział Lionel Roux : „W tenisie jest dużo ruchów bocznych, podczas gdy w padel jesteśmy bardziej z przodu z tyłu”.

Podobnie w tenisa gra się głównie w singlach, przynajmniej na zawodach, gdy padel rozgrywany jest wyłącznie w deblu. W związku z tym podejście do obu sportów jest zupełnie inne.

Wreszcie możemy pomyśleć, że niewielu tenisistów całkowicie porzuca ten sport, aby uprawiać tylko tenis. padel. Z reguły tenisiści z dobrym poziomem pozostają przywiązani do królowej dyscypliny sportu rakietowego. Będą po prostu ćwiczyć padel na boku, aby urozmaicić swoje umiejętności lub zagrać z osobami, które nie znają się na tenisie.

Można również podkreślić, że dobrzy gracze zaczynają z przewagą w padeli po prostu dobrze sobie radzi w obu dyscyplinach.

Poza tym, jeśli chcesz swobodnie uprawiać jeden z tych sportów, możesz to zrobić dzięki Anybuddy. Na ich strona internetowa lub w aplikacji mobilnej, dostępnej bezpłatnie na iOS et Android, możesz zarezerwować kort za pomocą 3 kliknięć w wielu klubach w Twoim domu. Setki utworów z padel tysiące kortów tenisowych można zarezerwować online. 

Le padel : szansa dla klubów tenisowych i federacji.

Francuska Federacja Tenisowa dobrze to zrozumiała, przejmując kontrolę nad padel we Francji od kilku lat, a także kluby tenisowe. Na poziomie międzynarodowym Międzynarodowa Federacja Padel (FIP) jest całkowicie niezależny. Ale we Francji padel jest faktycznie administrowana i regulowana przez FFT.

Co więcej, wiele klubów zrzeszonych w FFT zbudowało już tor padel, zamiast lub w uzupełnieniu już istniejących kortów tenisowych. Posiadając ziemię padel, kluby rzeczywiście mogą przyciągnąć nowych graczy, jednocześnie zwiększając lojalność starych. 

Ten sport jest bardzo łatwy do nauczenia i ludzie dobrze się bawią od samego początku. Nie musisz mieć wcześniejszego doświadczenia w tenisie, aby dobrze się bawić padel, który przyciąga nowych graczy. I mieć ślad padel umożliwia zaoferowanie czegoś nowego tenisistom, którzy są już członkami.

Podsumowując, możemy porównać rozwój padel z futsalem lub futbolem 5-a-side. Halowa piłka nożna na małym boisku przeznaczona jest dla piłkarzy zarejestrowanych w klubie, a także dla innych osób, które nie mają szczególnego ochoty na grę w piłkę nożną lub niekoniecznie mają przeszłość w tym sporcie. 

W każdym razie sukces struktur takich jak Le Five nie idzie w parze z upadkiem Francuskiego Związku Piłki Nożnej czy zawodowej piłki nożnej. To samo dotyczy padel i tenis, który naszym zdaniem jest dwie komplementarne dyscypliny, które na razie mogą się tylko podciągać.

A wy czytelnicy, co myślicie?

Zespół zarządzający Padel Maj

Zespół Padel Magazine od 2013 roku stara się oferować to, co najlepsze padel, ale także ankiety, analizy, aby spróbować zrozumieć świat padel. Od gry do polityki naszego sportu, Padel Magazine jest do Twojej dyspozycji.