Sporty rakietowe są we Francji zdecydowanie popularne, o czym świadczy m.in FFT dotarło ostatnio do 1 115 000 licencjobiorców. Podczas, gdy padel zaczyna wstrząsać tenisem, pojawia się nowa aktywność: pickleball. Czy te trzy dyscypliny mogą współistnieć? Analiza.

Tenis stoi przed trudnym wyborem

Minęło już kilka lat że padel z powodzeniem zadomowiła się we Francji. Jego aura wciąż nie dorównuje tenisowi (drugiemu najczęściej uprawianemu sportowi w kraju), a mimo to jego ewolucja jest bardzo uważnie śledzona. Dwie wizje są sobie przeciwstawne: ta, która widzi padel jako zagrożenie długoterminowe, a kto wręcz przeciwnie, postrzega je jako szansę, którą należy wykorzystać.

Wielu tenisistów kusi pala ze względu na jego elastyczność fizyczną, atrakcyjność i łatwość dostępu. Kluby tenisowe dostosowują się (dywersyfikują ofertę, budują nowe korty), a nawet posuwają się do zastąpienia kortów tenisowych kortami tenisowymi. padel. Sytuacja niemożliwa do wyobrażenia dekadę wcześniej.

Niesamowity postęp padel

Od zakończenia izolacji „sport rakietowy trzeciego tysiąclecia” cieszy się niesamowitym sukcesem. Wszystko eksploduje z ogromną szybkością: liczba klubów, organizacja turniejów, jakość sprzętu, zainteresowanie publiczności itp. Rosnące zainteresowanie mediów uzasadnione jest także obecnością kilku gwiazd. Myślimy na przykład o piłkarzach (Hatem Ben Arfa, Didier Deschamps), kierowcom F1 (Lando Norrisa i Maxa Verstappena) i moderatorom (Cyril Hanouna, Cartmana).

CYRIL HANOUNA INTERCLUBS CHAMPIONS trofeum Francji CASA PADEL

Ze względu na bliskość Hiszpanii, padel cieszy się szczególną popularnością na południu kraju. Same cztery regiony położone najbliżej Półwyspu Iberyjskiego (Oksytania, Nowa Akwitania, Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże i Owernia-Rodan-Alpy) zapewniają 58,7% francuskich konkurentów! Dane, które potwierdzają, że jest jeszcze wiele do zrobienia…

Pickleball, gość-niespodzianka

Prosto ze Stanów Zjednoczonych ta bardzo modna dyscyplina zaczyna wkraczać także do klubów tenisowych. Został nawet oficjalnie uznany przez FFT w styczniu 2024 r. Wystarczająco, aby zacienić padel ? Jeszcze nie, nawet jeśli obu kuzynów łączy podobieństwo.

Pickleball-vs-Padel

Obecnie w całej Francji istnieje około pięćdziesięciu boisk do gry w pickleball, skupionych głównie na przedmieściach Paryża i w kierunku granicy szwajcarskiej. Regiony północne i środkowe pozostają w tyle, a jeśli chodzi o padel, aktywność ta przemawia do nowicjuszy. „Nie musimy mieć zaplecza technicznego”, powiedziano nam dalej Paryżanin. Jaki będzie następny krok? Połącz trzy sporty, jak proponują niektóre kluby ? Pewne jest, że ta ekspansja jest dopiero w powijakach…

To dzięki ojcu Auxence odkrył padel, pewnego wieczoru w czerwcu 2018 r. Dziś z pasją śledzi międzynarodowe tory i dokucza palaczowi w swoim klubie treningowym w Tuluzie Padel Klub. Można go także znaleźć na La Feuille de Match i LesViolets.com, dwóch specjalistycznych mediach poświęconych klubowi piłkarskiemu Toulouse Football Club.

Tagi