Jusuf Kika, który jest jednym ze współzałożycieli ruchu”Padelw Kosowie zgodził się podzielić z nami początkami powstania pierwszej federacji padel Kosowar.

Geneza powstania Kosowskiej Federacji padel

„Nasza historia sięga 2021 roku, kiedy Besim Shulemaja (urodzony w Kosowie i mieszkający w Szwecji) i ja postanowiliśmy wnieść coś nowego do naszego kraju. Właśnie wtedy uruchomiliśmy PROJEKT PADEL KOSOWA. Besim jest obecnie prezesem Federacji padel Kosowa i jestem Sekretarzem Generalnym.

W ciągu roku ustaliliśmy Federacja padel Kosowa, pomogliśmy stworzyć blisko kilkanaście klubów padel w kraju zostaliśmy przyjęci z pełnymi prawami w Komitecie Olimpijskim w Kosowie, zostaliśmy przyjęci przez Ministerstwo Sportu naszego kraju i połączyliśmy siły z legendą albańskiego futbolu Lorikiem Caną, aby zbudować pierwszy ośrodek z padel z 3 torami w naszym kraju. Ale to dopiero początek, ponieważ planujemy rozszerzyć i zbudować jeszcze dwa obiekty, z których jeden będzie na zewnątrz, a drugi będzie wyjątkowy, ponieważ chcemy organizować tam turnieje. "

Silne połączenie Kosowa z Albanią

„Nasza mobilizacja była bardzo szybka, wykonaliśmy niesamowitą pracę i nadal to robimy. Pomagamy również Albanii rozwijać i promować ten sport i pomagamy innym, jak tylko możemy, promować ten sport w regionie i ogólnie na Bałkanach.

Nasza federacja zorganizowała dwa turnieje poza Kosowem ze społecznością albańską w Szwecji, a kolejny odbędzie się w Prisztinie w Kosowie. "

Kolejne cele: zostać zaakceptowanym przez FIP i rozwijać szkoły padel w Kosowie

„Naszym głównym celem jest zostać zaakceptowanym jako nowy członek FIP, a następnie chcemy produkować nowych graczy z padel pochodzących od nas i którzy będą mogli brać udział w najlepszych turniejach na świecie.

Kolejny plan to stworzenie szkół padel tutaj i już pracujemy nad programem o tym. Ostatnią rzeczą, jaką wdrożyliśmy w Kosowie, jest włączenie padel w szkołach i na uniwersytetach, aby umożliwić uczniom zabawę lub dlaczego nie rozważyć tego? padel ich zawód.

W tej chwili Federacja chce stworzyć swoją Ligę i rozszerzyć padel we wszystkich miastach Kosowa. "

Nasser Hoverini

Pasjonuje się piłką nożną, odkryłam padel w 2019 roku. Od tego czasu szalona miłość do tego sportu do tego stopnia, że ​​porzuciłam mój ulubiony sport.