W tym tygodniu zajmę się pytaniem, które często sobie zadawałem: padel czy to jest sport? indywidualny czy zbiorowy? Może masz już odpowiedź? Czy kiedykolwiek zadawałeś sobie to pytanie?

Otwieram debatę. Jak mówić o kolektywnym sporcie, gdy tylko drużyna składa się z dwóch graczy?! Jak mówić o sporcie indywidualnym, kiedy nie jesteśmy sami na torze? To całe pytanie i niejednoznaczność tego sportu.

Sport indywidualny…

dyrygent paquito navarro

Dlaczego możemy powiedzieć, że padel jest sportem indywidualnym? Przede wszystkim dlatego, że kiedy robimy postępy padel a wraz ze wzrostem poziomu i umiejętności stopniowo specjalizujesz się w przekątnej. Stajesz się graczem po prawej lub graczem po lewej.

Uwaga: moim zdaniem ważne jest, aby wiedzieć, jak grać na obu przekątnych. Dzięki temu z jednej strony możesz bez problemu ukończyć grę (lub wziąć udział w turnieju), niezależnie od tego, czy brakuje gracza po prawej, czy po lewej stronie. Z drugiej strony, moim zdaniem ważna jest znajomość problemów, strategii, rotacji na dwóch przekątnych. Dzięki temu lepiej zrozumiesz, przez co przechodzi Twój partner podczas meczu.

Następnie padel gra się głównie na ukos lub w centrum. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak grać wszystkimi piłkami na przynajmniej jednej przekątnej. Więc padel jest wyraźnie sportem indywidualnym, ponieważ czasami granie 1 na 1 po przekątnej jest interesujące. Dzięki temu możesz pracować nad powtarzaniem właściwych wzorców taktycznych, które znajdziesz podczas gry.

Regularnie widujemy dobrych graczy ćwicz 1 na 1 po przekątnej. Często nawet widzimy, jak grają mecz w trybie „cruzado”. Dzięki temu możesz postawić się w prawdziwych warunkach meczowych, będąc tylko dwoma graczami na torze. (Aby uzyskać więcej informacji na temat „cruzado”, kliknij tutaj. Pamiętaj, że ważne jest, aby uzgodnić zasady, których należy przestrzegać podczas tego meczu.

Trening 1 na 1 pozwala również na cięższą pracę cardio. Rzeczywiście jesteś proszony o każdą piłkę. Z jednej przekątnej na drugą rotacje, wybory taktyczne są różne. Pozwala również na powtarzanie, pracę, doskonalenie techniki i strategii (nawet jeśli czasem granie na ukos jest złe)… a także regularność, a co za tym idzie pewność siebie.

Wreszcie, padel jest sportem indywidualnym, gdy pojawia się kwestia wyboru partnera. Rzeczywiście, obserwujemy w tym sporcie wiele i regularne nagłe „rozwody”, gdy utworzona para nie osiąga oczekiwanych rezultatów lub gdy do zawodnika podchodzi potencjalny partner lepiej niż obecny… Widzimy zatem, że gracze się rozdzielają starać się znaleźć kogoś, kto pozwoli im bardziej błyszczeć lub zapewni, że później dostaną się na stoły. W tych momentach duch zbiorowy zniknął, aby ustąpić miejsca duchowi indywidualnemu: kto pozwoli mi lepiej wyrażać siebie i osiągać lepsze wyniki?

...Lub sport zespołowy?

paquito-navarro_martin-di-nenno_cervezas-victoria-cordoba-open-2021_finales__dsc0355-copia-1170x658

A jednak padel to także sport, w którym gra się zespołowo. Z jednej strony w tym sporcie niezbędny jest wybór partnera. Chociaż, jak wyjaśniono powyżej, w tym sporcie często występuje pewna forma egoizmu, ważne jest, aby znaleźć partnera, z którym się dogadujesz. Musisz stworzyć zgrany zespół składający się tylko z dwóch graczy. Dwóch graczy, którzy będą odgrywać różne role na boisku, każdy z własnymi cechami i wadami... ale będą mieli wspólne ambicje i wyniki.

Ważne jest również, aby móc polegać na koledze z drużyny w przypadku spadku prędkości, słabości itp.

Z drugiej strony komunikacja jest jednym z podstawowych kluczy tego sportu. Dlatego konieczne jest, aby wiedzieć, jak, kiedy i jakimi słowami komunikować się ze swoim partnerem. Musisz również mieć te same cele, mniej więcej ten sam poziom gry i te same oczekiwania, aby para pracowała na boisku i poza nim. Chociaż do tego ostatniego punktu znam już pary, w których zawodnicy nie dawali sobie rady poza boiskiem... z reguły para nie wytrzymuje lat...

Widzimy tutaj całe znaczenie, jakie musi mieć spotkanie dwóch graczy, aby z czasem stworzyć jednorodną i trwałą parę.

Wreszcie, strategia ustalona i wdrożona podczas meczu musi koniecznie zostać zatwierdzona przez obu graczy. To rzeczywiście logiczne, że ci ostatni zgadzają się, gdzie grać, jak grać, na kogo grać (na przykład w przypadku chłodnictwa), Itd.

Wreszcie niejednoznaczność tego pytania mogliśmy zobaczyć podczas ponownego otwarcia klubów sportowych w 2020 roku. Na początku można było wznowić indywidualne sporty na świeżym powietrzu i niejasność dotyczącą padel utrzymywany był przez długi czas, ponieważ nie było wiadomo, czy był uważany przez Ministerstwo Sportu za sport zbiorowy czy indywidualny.

Podsumowując, możemy powiedzieć, że padel to najbardziej indywidualny sport zespołowy. Każdy zawodnik odpowiada za swoje własne pół kortu, będąc jednocześnie zobowiązanym do budowania zbiorowej strategii… zarówno w zakresie taktyki, ruchu, jak i komunikacji.

A dla ciebie padel czy jest to sport indywidualny czy zespołowy?

¡ Que disfruten!

Line Meites

Line Meites to jeden z najlepszych francuskich graczy padel. To głos twojego życia Padel Magazine. Ale nie tylko prowadzi także kolumnę „Śledztwa szwajcarskiego scyzoryka”. Każdego miesiąca będzie wracać do kontrowersji lub tematu, który jest jej bliski.