Le padel to sport rakietowy oparty na dwóch obszarach: ataku i obronie. Przyjrzyjmy się pracy stóp przy siatce, w strefie ofensywnej.

Na poziomie początkującym możemy doskonale zadowolić się pozostawaniem na samym dole toru. To pozwala nam uspokoić się podstawowymi ruchami, a zwłaszcza dobrze się bawić z przyjaciółmi. Stopniowo rozumiemy, że to w sieci kontrolujemy i organizujemy punkty. Jaką pracę muszą wykonać nasze stopy, aby nasze woleje były jak najbardziej efektywne?

Pozycja oczekiwania

W siatce, aby mieć dostęp do wszystkich rzutów, musimy przyjąć podstawową, zawsze taką samą pozycję, z której możemy grać wszystkie rzuty ofensywne. Najlepiej byłoby mieć stopy rozstawione na szerokość barków, twarzą do gracza, który ma uderzyć piłkę i na palcach, aby skrócić czas reakcji.

François Rajnic skradziony filet

salwy pod presją

Najpierw porozmawiajmy o woleju, który będziemy musieli wykonać, gdy nasi przeciwnicy przyspieszają piłkę, a my nie mamy czasu na przygotowania.
Dostępne są dla nas dwie opcje: albo wykonamy odruchową salwę, aby zablokować piłkę, tutaj nasze stopy będą zachowywać się jak stopy „mnicha Shaolin”, dobrze zakotwiczone w ziemi, aby uniknąć cierpienia z powodu ataku. Inną opcją byłoby szybkie przybycie piłki przeciwnika i możliwość oddania jej z woleja bez konieczności używania stóp do przodu. Ta sama technika, ważne będzie, aby nasze stopy były zakotwiczone w ziemi, aby utrzymać pozycję i oddać przeciwnikom jeszcze jeden strzał.

Podstawowa siatkówka

Woleje zarówno forhendem, jak i bekhendem są wykonywane z pędem do przodu. Tylna stopa służy jako kotwica, a przednia stopa albo ląduje na ziemi przed, albo po uderzeniu. Technika woleja jest łatwo dostępna w różnych artykułach, które już omówiliśmy.

Najczęstsze błędy

Przede wszystkim należy zrozumieć, że salwa jest ciosem ofensywnym, więc jeśli zrobisz pierwszy krok do tyłu, zagrasz cios ofensywny górną częścią ciała, a cios defensywny częścią dolną. Może to nie działać prawidłowo i może spowodować faul lub dać łatwy cios przeciwnikom.

Drugim błędem byłoby postawienie przedniej stopy na ziemi i natychmiastowe jej podniesienie, aby jak najszybciej odzyskać pozycję. Ten strzał jest często używany w badmintonie. Przednia stopa służy do odzyskania podparcia i powrotu do pozycji wyjściowej. Dla nas graczy padel, ta akcja przyniesie efekt przeciwny do zamierzonego, ponieważ wygeneruje ostrą salwę, która pozwoli przeciwnikom odzyskać kontrolę nad punktem.

Co wtedy zrobić?

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest zrozumienie, że akcja woleja musi być skierowana do przodu.

Miguel Oliveira z siatkówki bekhendowej APT Master Final

Aby ci pomóc, wyobraź sobie, że twoje plecy są przyklejone do ściany, więc nie możesz się cofnąć. Z tego pomysłu musimy przyjąć nasz gest i nie bać się dotknąć piłki, bo powiedz sobie, że założony wolej zawsze będzie skuteczniejszy i da nam wystarczająco dużo czasu na wymianę się niż „dotknięty” woleja typu karate lub direct cios bokserski.
Po uderzeniu piłki pozostań trochę dłużej w tej pozycji, przesuwając tylną stopę, buty są do tego zaprojektowane. Ciesz się graniem w tę woleja i uważaj ją za piękną, dopóki piłka nie uderzy w ziemię: zobaczysz, że jakość strzału nie będzie miała nic wspólnego.

Słowo końca

W sieci nie ma sensu być zbyt aktywnym; musisz być sprawiedliwy. Niektórzy ludzie potrzebują więcej aktywności niż inni. Od Ciebie zależy praca w pojedynkę, w zespole lub z instruktorem. Jedno jest pewne, każdy atak, powolny lub szybki, który wylądujesz, musi być wykonany w 100%, bez lęku. Jesteś szefem w sieci, to od Ciebie zależy, czy się narzucisz. 

Julien Bondia

Julien Bondia jest nauczycielem padel na Teneryfie. Jest założycielem AvantagePadel.net, oprogramowanie bardzo popularne wśród klubów i graczy padel. Publicysta i doradca, pomaga ci lepiej grać dzięki swoim licznym samouczkom padel.