Prezydent Międzynarodowa Federacja Padel Luigi Carraro zaprezentował niedawno pierwszą wersję książki „Świat Padel Raport”, analiza działalności FIP przeprowadzona przez własne centrum badawcze. W tym 54-stronicowym dokumencie pt padel ujawnia wszystkie aspekty swojej globalnej ekspansji. Oto cztery kwestie, o których warto pamiętać.

Czy Argentyna naprawdę jest drugim krajem po Hiszpanii?

Światowy Weteran Argentyna Hiszpania 2024

W świecie padel, jest Hiszpania, Argentyna… i inne. Nic więc dziwnego, że walka pomiędzy dwoma największymi krajami w tym sporcie jest zacięta. Według danych zawartych w raporcie Argentyńczycy są (na razie) jedynymi krajami, które są w stanie spowolnić hegemonię Półwyspu Iberyjskiego na poziomie sportowym. Wyprzedzają na przykład Hiszpanię pod względem zwycięstw w turniejach FIP (69 na 292) i zwycięstw w Premier Padel (16 na 34).

W rankingu mężczyzn zaledwie 12 zawodników z pierwszej setki nie jest ani Argentyńczykiem, ani Hiszpanem, w porównaniu do 100 kobiet! Dominacja, która trwa także podczas Krajowych Mistrzostw Świata, gdzie rywale regularnie walczą o tytuł. To proste: od chwili powstania tego turnieju żaden finał (męski i żeński) nie został rozegrany bez obecności jednego z dwóch krajów. Razem mają na swoim koncie 19 złotych medali, 31 srebrnych i 28 brązowy medal w 1 edycjach.

Argentyna pozostaje jednak w tyle pod względem infrastruktury. Les Pibes nigdy nie było gospodarzem ani jednego etapu zawodów młodzieżowych FIP Promises, a od 2019 r. było gospodarzem tylko sześciu międzynarodowych zawodów FIP. Prawdziwa anomalia, gdy masz 7 torów (trzeci co do wielkości łącznie).

Szwecja czy Włochy, który jest drugim krajem europejskim?

Perino leworęczny wolej forhendowy premier padel 2023

Za gigantami padel, walczą ze sobą dwa narody Starego Kontynentu: Szwecja i Włochy. Tyle że w tej chwili nie ma prawdziwej debaty, ponieważ But przelatuje nad przeciwnikiem na wszystkich poziomach. Włosi mają bowiem do dyspozycji 9 działek, czyli prawie dwukrotnie więcej niż Skandynawowie (050). Zorganizowali i wygrali 4 turnieje, podczas gdy Szwedzi mają tylko 200 etapów na 62 zwycięstw.

Przypomnijmy także, że Włosi zdobyli dwa brązowe medale na Mistrzostwach Świata (2021 i 2022).

W elicie Półwysep również ma niewielką przewagę. W pierwszej setce ma 12 reprezentantek (w tym Carolina Orsi i Denis Perino na zdjęciu), podczas gdy Blågult ma tylko dwóch headlinerów: Carolina Navarro Björk (100) i Daniel Windahl (33). Możemy jednak uściślić te statystyki, zauważając, że Włochy mają kilku naturalizowanych Argentyńczyków…

Francja czy Włochy, kto ma przewagę?

FRANCJA KONTRA WŁOCHY TORY PADEL

Stopniowo Francja również utwierdza się w roli gracza padel Europy, ale trzeba będzie zrobić więcej, aby dogonić Włochy. Istnieje duża luka pod względem kortów (tylko 2 we Francji) i zawodników na torze. Wśród Tricolores od czasu przejścia na emeryturę Benjamina Tisona żadnemu mężczyźnie nie udało się znaleźć w pierwszej setce, natomiast wśród kobiet dobrze radzą sobie tylko dwie zawodniczki: Alix Collombon (150) i Léa Godallier (100).

Nie wszystko jednak można odrzucić na szczeblu międzynarodowym. Jeśli Włosi wyprzedzają Francuzów w turniejach FIP (62 zwycięstwa na 25), to nasi rodacy błyszczą bardziej podczas Mistrzostw Świata. Mają brązowy medal kobiet (2012) i mężczyzn (2022), a w przeciwieństwie do Transalpins byli gospodarzami edycji 2000 w Tuluzie. Czy Francji uda się zdobyć przewagę w nadchodzących latach? Ciąg dalszy nastąpi…

Czym są te dwa narody padel najbardziej zaskakujące?

P2 Bruksela 2024 Premier padel ósemki

Wyszliśmy Paragwaj en 2018, pod koniec fiaska, które naznaczyło planetę padel. Wygląda na to, że po sześciu latach powrócił do dobrej formy. Posiadanie najmniejszego współczynnika mieszkańców na drogę padel (3) za Hiszpanią, ten kraj Ameryki Łacińskiej poczynił postępy organizacyjne, co mogliśmy zobaczyć podczas P431 w Asunción. Wyłania się także obiecujące nowe pokolenie, które zdobyło złoty medal na Mistrzostwach Świata Juniorów (2) i 2021 wygranych zawodów FIP…

W Europie przyszła kolej na Belgia ekscytować się małą żółtą piłeczką. Od czasu zakończenia izolacji popyt w całym Quiévrain gwałtownie wzrósł: w ciągu czterech lat zidentyfikowano ponad 439 000 nowych praktykujących. Clément Geens i Helena Wyckaert bronią belgijskich barw, a organizacja turniejów (na zdjęciu P2 Bruksela, FIP Rise Koksijde) rośnie. Przed nieodpartą wspinaczką?

Pełny dokument można znaleźć poniżej:

To dzięki ojcu Auxence odkrył padel, pewnego wieczoru w czerwcu 2018 r. Dziś z pasją śledzi międzynarodowe tory i dokucza palaczowi w swoim klubie treningowym w Tuluzie Padel Klub. Można go także znaleźć na La Feuille de Match i LesViolets.com, dwóch specjalistycznych mediach poświęconych klubowi piłkarskiemu Toulouse Football Club.