Od początku roku zagrożenie wisi nad World Padel Tour. Od wczoraj, to już oficjalne, FIP ogłosiło uruchomienie nowego międzynarodowego toru co będzie, według Luigi Carraro „jedyny oficjalny tor naszego sportu”.

Ogłoszenie bardzo szeroko obserwowane i wspierane przez wielu graczy padel, w tym Stowarzyszenia Zawodowych Zawodników padel (PPA).

Le World Padel Tour twierdził 20 stycznia 2022 r., że jest gotowy do „podjąć działania prawne„przeciwko graczom, którzy”naruszać obowiązek wyłączności".

Czy pójdzie na całość, czy wycofa się z QSI / FIP / PPA i czy zaakceptuje nowe zawody?

Zagrożenia WPT

W liście otwartym z dnia 20 stycznia, le World Padel Tour wyszedł z jego milczenia, aby zareagować na zapowiedzi utworzenia obwodu równolegle do jego.

Ten list był adresowany bezpośrednio do graczy i obwód przypomniał, że „dla gracza, który zajmuje pozycję w rankingu WPT między 1 a 20, jest obowiązek wyłączności na działalność gracza padel, więc nie będziesz mógł uczestniczyć w żadnym torze, mistrzostwach, turnieju lub wydarzeniu sportowym, z wyjątkiem tych, które należą do kategorii wyraźnie przewidzianych w Twojej umowie. Gracze, którzy zajmują pozycję w rankingu WPT od 21 roku, mogą swobodnie uczestniczyć w dowolnym obwodzie, turnieju, mistrzostwach lub wydarzeniu padel, o ile nie zrobisz tego w ciągu 7 dni przed i 7 dni po zawodach WPT. » 

Kiedy wiemy, że jest prawie turniej padel co dwa tygodnie, to skutecznie sprowadza się do zakazu grania gdzie indziej. A gracze wyraźnie nie docenili takiego zachowania WPT, które zakwalifikowali jako "nieodpowiednie". 

List stwierdzał, że „Uczestnictwo we wspomnianym obwodzie równoległym byłoby w bezpośrednim naruszeniu tego obowiązku wyłączności. W przypadku niewywiązania się z jednego z obowiązków nie będziemy mieli innego wyjścia, jak podjąć kroki prawne przeciwko Tobie w obronie naszych praw i wartości WPT Tour. "

W piśmie stwierdzono, że można dochodzić roszczeń odszkodowawczych do 300 000 do 500 000 euro na gracza. 

Zagrożenia karą?

Ten list z pewnością miał na celu zniechęcić graczy do dołączenia do tego nowego toru. Ale podczas oficjalnego ogłoszenia dowiedzieliśmy się, że stowarzyszenie graczy (PPA) wspierało ten nowy międzynarodowy obwód. Ten list miał prawdopodobnie odwrotny skutek”obrzydliwy” jeszcze więcej graczy WPT.

Jedni z najlepszych graczy na świecie, w tym Ale Galan, Paquito Navarro i Fernando Belasteguin, zgodziliby się zagrać na torze uruchomionym w tym sezonie. Ale czy WPT naprawdę może sankcjonować graczy za dołączenie do tego nowego konkursu?

Bezpośrednia konsekwencja ogłoszenia nowego obwodu QSI/FIP: WPT nie tylko nie ma już monopolu na obwód zawodowy, ale także traci zaufanie swoich sojuszników.

Atakowanie graczy: bardzo niebezpieczna gra

Jeśli World Padel Tour "podjąć kroki prawne przeciwko graczom, aby bronić ich praw i wartości toru WPT”, może to faktycznie oznaczać koniec tego toru.

W jaki sposób ci gracze mogliby następnie uczestniczyć w torze, który zabiera ich na kort? A jaki wizerunek miałby w ten sposób przekazać WPT? 

WPT mogłoby podpisać swój koniec, składając skargę na ludzi, którzy od prawie 10 lat wspierają ich gospodarkę.

Nie wiemy jeszcze, jak potoczy się ten sezon. padelmilczenie WPT nie pomaga. Z turniejem w Miami którego pre-previa zaczyna się 14 lutego, wielu internautów pyta o następujące wydarzenia.

  • „A co, jeśli gracze się nie pojawią?”
  • „Czy WPT nadal ma silną pozycję?”

Odwołanie Miami Open wydaje się mało prawdopodobne. Organizatorzy są gotowi. To będzie wielka impreza padel. A w przypadku, gdy wszyscy zawodnicy się nie pojawią, czy to naprawdę tak poważne dla widzów?

Na tym etapie mediacja między głównymi zainteresowanymi stronami wydaje się najlepszą opcją, ale czy jest to możliwe?

Chyba że WPT zaskoczy nowymi zapowiedziami. Jego poczta do graczy może „zmuszać graczy do przyjścia, czy chcą, czy nie“. Co myślisz ?

Thomas Jay

Po prawie 15 latach kołysania się w tenisie, stałem się absolutnym fanem jego kuzyna, padel. Od prawie roku gonię za małą żółtą piłeczkę kolejną rakietą, ale z taką samą pasją! Z siedzibą w Lyonie, zamierzam zapoznać Cię lepiej z padel w regionie i na poziomie krajowym.