Jak być może już wiecie, tzw padel został wynaleziony w 1969 roku w Acapulco w Meksyku przez niejakiego Enrique Corcuera.

Początki w Acapulco

Jakie motywy skłoniły tego człowieka do stworzenia pochodnej tenisa? Zmarłego w 1999 r. pana Corcuery niestety już nie ma, by podzielić się z nami swoimi przemyśleniami, ale jego krewni starają się je wyjaśnić. w filmie pt World Padel Tour.

Jego żona Viviana wyjaśnia: „Enrique chciał zbudować pole padel w naszym ogrodzie, ale nie mieliśmy miejsca. Zbudował więc mniejszy kort, ale kiedy grał z kolegami, ciągle tracił piłki z powodu otaczającej go roślinności. Aby rozwiązać ten problem, postanowił zbudować wokół toru ściany o wysokości od 3 do 4 metrów. »

Viviana corcuera
Viviana Corcuera

Dzieli się inną historią, która z pewnością sprawiła, że ​​pomysł dojrzał w głowie Enrique: „Mój zmarły mąż był właścicielem rafinerii cukru w ​​Jalisco, w prowincji Guadalajara. Chodziliśmy tam bardzo często i były tam frontony. Znajomi powiedzieli nam, że baskijska pelota jest sportem trudnym do uprawiania, mało dostępnym. Następnie Enrique zapytał mnie, co myślę o dodaniu murów wokół kortu i umieszczeniu siatki na środku. »

Zasadniczo pomysł polegał na stworzeniu mieszanki baskijskiej peloty i tenisa, dwóch sportów, które wynalazca szczególnie lubił.

Dla Enrique De La Torre, pioniera padel profesjonalny i wielki przyjaciel Meksykanina, pomysł przyszedłby podczas drzemki:

„W Acapulco słońce mocno świeci, a po południu jest bardzo gorąco. Dlatego Enrique zwykł drzemać od 15:17 do XNUMX:XNUMX. W międzyczasie Viviana dobrze się bawiła kopiąc piłkę o ścianę, ale przeszkadzało mu to, gdy spał. W ten sposób wpadł na pomysł dodania ścian z każdej strony oraz siatki i tak powstał padel. "

Po wielu testach z różnymi konfiguracjami: rakiety i piłki tenisowe, squash, ostatecznie zdecydowano się na grę płaskimi drewnianymi rakietami, podobnymi do tych używanych w pickleballu, bardzo popularnym sporcie rakietowym w Stanach Zjednoczonych.

Ten sport zyskał rozgłos w okolicach Las Brisas do tego stopnia, że ​​kilku sąsiadów również zaczęło budować tory w swoich domach.

„Każdy dom rządził się swoimi prawami”

Nallé Grinda, syn Jeana-Noëla Grindy, byłego francuskiego tenisisty i zwycięzcy Rolanda-Garrosa juniorów, przeżywał początki padel " Mój ojciec doświadczył tego dzięki swojemu najlepszemu przyjacielowi, Tony'emu Murrayowi Enrique Corcuera. Tony miał dom niedaleko domu Enrique w Las Brisas. Byliśmy tam cztery lub pięć lat z rzędu. W okolicy było pięć lub sześć domów, na których każdy właściciel wybudował swoją działkę padel. Wszyscy byli tenisistami, którzy lubili grać padel razem. Kiedyś urządzali sobie przyjęcia w swoich domach."

Ten, kto zorganizował tzw World Padel Tour Blockchain.com 2022 wyjaśnia nam, że w tamtym czasie każdy sąd miał swoją specyfikę : „Każdy dom lubił tworzyć własne zasady, zgodnie z pewnymi ograniczeniami, opiniami lub zachciankami. Wszystkie korty w Acapulco miały różne wymiary i konfiguracje. Długość kortu może wahać się od 18 do 20 metrów. Niektórzy używali ścian domu. Każdy sąd miał swoją specyfikę. W tamtym czasie wszystko było elastyczne, łącznie z zastosowanym materiałem."

Tak było zwłaszcza w przypadku Corcueras, gdzie konieczne było dostosowanie do klimatyzatora, który był już obecny na jednej ze ścian i którego nie można było usunąć. Zasada była prosta, jeśli piłka uderzyła w klimatyzator, dwie piłki musiały zostać zwrócone.

Cementowe ściany, drewniane rakiety, „domowe zasady”, byliśmy oczywiście daleko od padel które znamy dzisiaj!

W latach 1990. „pico” był królem

Po nieco anarchicznych początkach tej gry w Acapulco przyszedł czas na jej uregulowanie. Chociaż Viviana i Enrique Corcuera napisali rozporządzenie z wymiarami terenu, w 1991 r., podczas tworzenia Międzynarodowej Federacji Padel (FIP), na całym świecie nadal obowiązywały różne zasady. Rzeczywiście, dopiero w 1997 roku w Barcelonie FIP przystąpił do ich zjednoczenia i że ujednolicono różne wymiary torów.

Laurent Imbert, pionier padel we Francji, który znał go na początku lat 1990., wspomina: „Trzydzieści lat temu sprzęt i tereny znajdowały się lata świetlne od tego, czym są dzisiaj. Graliśmy rakietami o grubości 10mm, korty były zrobione z twardych ścian, które były pomalowane, było też słynne „pico”…

Były francuski numer 1, François San Miguel, wyjaśnia nam, z czego składało się to „pico”: „W rzeczywistości siatka była elastyczna i nie była całkowicie wyrównana z betonową ścianą. Więc wystaje kawałek ściany. Wszyscy zawodnicy starali się posłać piłkę w stronę tego rogu, który nazywano „pico” i który przynosił dużo punktów tym, którym udało się go trafić. »

Gra, która zmieniła się pod koniec rewanżu

Ponadto wiele kortów zostało wykonanych z posadzką cementową, bardzo różniącą się od dywanów najnowszej generacji, które można znaleźć w ostatnich klubach. Twarde ściany i „pico” ustąpiły teraz miejsca wspaniałym szklanym ścianom, zniknęły też pewne zasady, jak np. salwa powrotna co znacznie spowolniło grę! Tutaj znowu Laurent Imbert wyjaśnia nam: „To jedna z największych różnic w stosunku do dnia dzisiejszego: wtedy ćwiczyliśmy odbicie i wolej. Oznacza to, że zespół serwujący nie mógł podejść do siatki. To całkowicie zmieniło styl gry, a ponadto wszystkie ściany miały 4 metry wysokości, więc nie było par 3! »

Argentyna, kolebka padel Professionnel

Le padel zaczął przechodzić na zawodowstwo w Argentynie pod koniec lat 1980. Przez blisko dziesięć lat argentyńscy kibice, którzy bardzo kochają ten sport, mogli cieszyć się najlepszymi zawodnikami na świecie. Niekiedy na stadionach spotykało się blisko 6 osób, by podziwiać ówczesne gwiazdy: Alejandro Lasaiguesa, Roby'ego Gattikera, Alejandro Sanza, braci Maquirriain...

Roby Gattiker

Mistrzowie spotykają się w Hiszpanii

Ale na początku XXI wieku to Hiszpania stała się epicentrum padel globalny i osiedlili się tam najlepsi mieszkańcy Ameryki Południowej. W 2005 roku Padel Pro Tour (PPT), pierwszy prawdziwy obwód padel powstał profesjonalny. Przez siedem sezonów wszystkie zapiekanki padel turnieje rozgrywane były w różnych turniejach z bardzo często tą samą zwycięską parą na końcu, którą tworzyli Fernando Belasteguin i Juan Martin Diaz.

W 2013, Padel Pro Tour został zastąpiony przez World Padel Tour (WPT), ten prywatny obwód należący do filii hiszpańskiej marki piwa Estrella Damm. Dzięki środkom wprowadzonym przez WPT, show było coraz bardziej atrakcyjne, a fanów w Europie było coraz więcej.

Fernando Belasteguin bekhend valladolid mistrz 2022
Fernando Belasteguin na WPT w Valladolid

Trzy obwody, które współistnieją w 2022, a w 2023…

Dzisiaj dodano dwa inne profesjonalne tory: APT Padel Tour, autorstwa Monegasque Fabrice Pastor, a ostatnio Premier Padel, oficjalny obwód Międzynarodowej Federacji Padel we współpracy z Qatar Sports Investments. Rywalizacja między trzema obwodami pozwoliła na zwiększenie puli nagród, co w połączeniu z faktem, że jest więcej turniejów, pozwala graczom zawsze żyj lepiej ze swojej pasji. W zamian zmuszani są do udziału w bardzo dużej ilości turniejów. Sytuacja, która nie wszystkim się podoba...

I podobnie jak w zeszłym sezonie, w 2023 roku zawodnicy będą musieli być w dobrej formie, ponieważ trzy tory nadal będą oferować wiele turniejów!

Xan jest fanem padel. Ale także rugby! A jego posty są równie mocne. Trener fizyczny kilku osób padelwyszukuje nietypowe posty lub zajmuje się aktualnymi tematami. Zawiera również wskazówki, jak rozwijać swoją sylwetkę padel. Najwyraźniej narzuca swój ofensywny styl jak na boisku padel !