Oto fragment rozmowy między dwoma graczami po meczu. Jeden jest młody, ognisty, silny, drugi starszy i doświadczony.

  • Młodzieniec: „Nie rozumiem, mam mocniejszą rakietę niż ty, a mimo to mam wrażenie, że moje uderzenia są wolniejsze niż twoje”.
  • Starzec: „Zimą można zauważyć, że stawiam dłużej, bliżej okna: piłka leci niżej… ale szybciej”.
  • Młoda osoba: „Zimą? Czemu ? Musisz mi to wytłumaczyć!
  • Starzec: „Ponieważ im wyższa temperatura, tym wyżej wznoszą się kule. I wzajemnie…"

Morał z tej wymiany zdań: gdy warunki do gry są wolne, zwłaszcza przy zimnej i deszczowej pogodzie, nie trafiamy już tym samym uderzeniem, co przy 30 stopniach, nowymi, żywymi piłkami.

Czy to nie Juan Lebron chce

Wszyscy próbowaliśmy raz uderzyć równoległym uderzeniem, aby odbiło się od górnej części tylnej szyby i lobowało obrońcę. Ale pomiędzy zamiarem a realizacją czasem jest przepaść...

Idealne uderzenie dzwonkiem to takie, które odbija się od ziemi przed linią serwisową, uderza w górną część szyby, wznosi się wysoko w niebo i wraca na twoją stronę, pozostając poza zasięgiem obrońcy, nawet gdy obrońca biegnie szybko i skacze bardzo wysoko. Jest uderzany płasko z maksymalną mocą lub z rotacją górną, dzięki czemu rotacja po szkle napędza piłkę jeszcze wyżej.

Lebron i jego ciosy

Ale perfekcja nie z tego świata - lub tak rzadko - każdemu z nas zdarzyło się uderzyć ze zbyt dużej odległości, źle wyśrodkować piłkę lub wybrać niewłaściwą strefę uderzenia: po przybyciu na miejsce często zostajemy ukarani przez obrońcę. A kiedy w dodatku warunki są wolne, a piłkom brakuje presji, z irytacją zdajemy sobie sprawę, że Juan Lebron nie jest tym, który chce.

Znajdź długość

To tutaj jest tzw przebój zimowy : cios zadany płasko, z gwałtownością, uderzony niżej, ale bardziej z boku. I zamiast nadawać mu duży kąt, aby leciał bardzo wysoko, spiker szuka długości. Im bliżej szyby jest uderzenie, tym szybciej i niżej piłka powróci. W najlepszym przypadku obrońca zostaje wyprzedzony; i nawet jeśli jest on zaawansowany i potrafi bronić piłki, rzadko będzie miał okazję zakończyć punkt swoim kontratakiem.

I tak stary gracz z okrągłą rakietą i posiniaczonym ciałem może sprawić, że młody ogier poczuje się, jakby uderzał mocniej niż on!

PRZECZYTAJ także nasz artykuł nt 10 rodzajów uderzeń padel

Po 40 latach gry w tenisa Jérôme wpada do puli padel w 2018 roku. Od tamtej pory myśli o tym każdego ranka podczas golenia… ale nigdy nie goli paly w dłoni! Dziennikarz w Alzacji nie ma innej ambicji, jak dzielić się z Tobą swoją pasją, bez względu na to, czy mówisz po francusku, włosku, hiszpańsku czy angielsku.