Lorenza Di Giovanniego, włoski zawodnik 1m90, 121. zawodnik na świecie, od 4 lat jest podstawowym członkiem włoskiej drużyny narodowej w padel. Jako były tenisista odkrył padla w 2018 roku, po spędzeniu ponad 20 lat na kortach tenisowych. W tym wywiadzie Lorenzo wspomina ewolucję włoskiej drużyny, naznaczoną integracją młodych włoskich talentów i zawodników pochodzenia argentyńskiego. Podziela się także swoim przywiązaniem do gra podwójna, wymiar, który szczególnie ceni w padlu w porównaniu do tenisa…
Podczas ASCIS Padel Summit, na marginesie Madrid P1, przeprowadziliśmy wywiad i odkryliśmy Lorenzo.
Grasz w reprezentacji Włoch od 4 lat. Jaka jest różnica pomiędzy rokiem 2020 a 2024 w kadrze narodowej?
Lorenza Di Giovanniego : Cóż, reprezentacja narodowa bardzo się zmienia. To dobra rzecz. Oznacza to, że mamy nowych zawodników, młodych ludzi, którzy grają dobrze i osiągają bardzo dobre wyniki.
Czy uważasz, że Twój zespół jest dziś lepszy niż wcześniej?
Lorenza Di Giovanniego : Tak, myślę, że to pewne. Dla mnie różnicę stanowi poziom graczy włoski znacznie wzrosła w porównaniu do 4 lat temu. Mamy Argentyńscy gracze którzy grają dla Włoch, ale myślę, że prawdziwą zmianą jest podniesienie poziomu włoscy gracze.
Kilka miesięcy temu nie było jasne, ilu Włochów będzie w kadrze narodowej. W końcu nie było ich aż tak dużo...
Lorenza Di Giovanniego : Tak, myślę, że to była słuszna decyzja. Ci zawodnicy mogą trenować z nami przez tydzień lub dwa i dzielić się swoim doświadczeniem. To dobre połączenie i myślę, że pomoże nam grać lepiej. Dobrze jest mieszać włoscy gracze et Argentyńczycy.
Ciekaw jestem, co inne kraje myślą o naszym zespole. Oczywiście z tymi zawodnikami jesteśmy silniejsi, ale oni tak są włoski, więc jest to słuszny wybór.
Bardzo ważne jest, aby mieć w zespole włoskich zawodników, jednocześnie korzystając z doświadczenia Argentyńczycy.
Wielu graczy wywodzi się z tenisa, jak Marco Cassetta, z którym niedawno rozmawialiśmy. Czy to także Twój przypadek?
Lorenza Di Giovanniego : Tak, zawsze grałem w tenisa. Próbowałem zostać profesjonalistą, grając na torze ITF i w turniejach Futures. W wieku 25 lat przestałem grać zawodowo i zacząłem trenować tenisistów. W 2018 roku zacząłem grać Padel.
Grasz w padla od 2018 roku?
Lorenza Di Giovanniego : Tak, dokładnie. To już jakieś sześć lat.
Jak odkryłeś Padla?
Lorenza Di Giovanniego : W miasteczku, w którym grałem w tenisa, w Boloniaw latach 2006-2007 istniały już dwa korty do gry w padla. Ale nie od razu mnie to zainteresowało. Jeden z moich kolegów z drużyny tenisowej, który często trenował w Hiszpanii, codziennie grał w padla i zachęcał mnie, żebym spróbował. Ale wtedy byłem zbyt skupiony na tenisie. Dziesięć lat później oszalałem na punkcie padla! (śmiech)
Czy dzisiaj bardziej pasjonujesz się padlem niż wcześniej tenisem?
Lorenza Di Giovanniego : To trudne pytanie. Zacząłem te dwa sporty w różnych momentach mojego życia, więc trudno je porównywać. Tenis pozostaje moim ulubionym sportem, ale w padla gram dopiero od kilku lat.
Nie dotknąłeś rakiety tenisowej od trzech lat?
Lorenza Di Giovanniego : Nie i to smutne. Ale jako profesjonalny gracz w padla muszę w 100% skoncentrować się na padlu. Nie ma wystarczająco dużo czasu, aby uprawiać oba sporty jednocześnie.
Czy masz trenera, który regularnie Cię obserwuje?
Lorenza Di Giovanniego : Tak, mam trenera, ale nie pracuję co tydzień z wyspecjalizowanym trenerem. Jako były trener tenisa wiem, co muszę poprawić, ale posiadanie trenera jest zawsze ważne, szczególnie ze względu na aspekt mentalny.
Potem mam szczególne zdanie na ten temat. Dobry trener to właśnie taki trener, który moim zdaniem nie powinien być Tobą zainteresowany finansowo. Inaczej nie będzie w stanie powiedzieć ci rzeczy takimi, jakie są. To bardzo szczególna kwestia i mówię o tym, ponieważ sam byłem trenerem tenisa. Aby móc się wykazać, musisz umieć i chcieć powiedzieć „nie”. Problem w tym, że powiązanie finansowe pomiędzy trenerem a zawodnikiem może pogorszyć relacje zawodowe.
Czy w padlu trudniej jest grać samemu czy z kimś?
Lorenza Di Giovanniego : Co mi się podoba Padel, to jest właśnie fakt grania zespół, nawet jeśli jest duplikatem. Dzielenie się zmaganiami i sukcesami na korcie z kolegą z drużyny to coś, czego naprawdę brakowało mi w tenisie.
Ilu partnerów miałeś w ciągu ostatnich czterech lat?
Lorenza Di Giovanniego : Grałem przez trzy lata Ricardo Sinicropiego, a następnie z Salandro, Cattaneo, Simone cremonai teraz znów się nim bawię Sinicropi. To około pięciu partnerów w ciągu pięciu lat.
Jest dość stabilny w porównaniu do innych graczy.
Lorenza Di Giovanniego : Tak, myślę, że ważne jest, aby mieć długoterminowy projekt z członkiem zespołu. Każdy gracz stara się nawiązać trwałą relację, aby wspólnie osiągać lepsze postępy.
W ostatnim pytaniu wspomniałeś o znaczeniu trenera. Czy uważasz, że posiadanie trenera podczas turniejów jest konieczne?
Lorenza Di Giovanniego : Tak, dla mnie to bardzo ważne. Trener może naprawdę pomóc Ci zmienić strategię podczas meczu. W tenisie podoba mi się pomysł gry na korcie samotnie, bez trenera, ale w padlu posiadanie trenera, który Cię prowadzi, jest główną zaletą.
Franck Binisti odkrył padla w Club des Pyramides w 2009 roku w regionie paryskim. Od tego czasu Padel stał się częścią jego życia. Często można go zobaczyć podczas tournee po Francji, gdzie relacjonuje najważniejsze francuskie wydarzenia związane z padelem.