W sporcie zawodowym istnieje tendencja do harmonizacji wysokości nagród pieniężnych. ten padel nie uciekaj i jest szczęśliwa. Jest jednak jeden obszar, w którym gracze padel nie są równe. Obszar, w którym mężczyźni kosztują więcej niż kobiety – choć są pewne wyjątki.

Dokładniej oszacowaliśmy, że gracz z pierwszej setki generuje wydatki na sprzęt średnio nieco ponad 100 euro, podczas gdy gracz może być zadowolony z 3000 euro, a czasem znacznie mniej. Kto powiedział, że kobiety są bardziej rozrzutne?

Ale o jakim sprzęcie mówimy? Ten, który w dużej mierze warunkuje grę zawodowców, część zaufania do nich. Rozejm suspensu, chodzi o rakietę – „pala” dla bliskich padel po hiszpańsku.

Dla przeciętnego gracza pala czasami trwa kilka lat.

Wielkie hity, małe hity, ta sama walka

Słysząc od niedzieli w Tuluzie czasami grzmiący hałas niektórych wielkich uderzeń, zastanawialiśmy się, jak długo padel przed eksplodowaniem pod siłą uderzenia.

Aby się tego upewnić, poprosiliśmy niektórych graczy obecnych podczas previas. I prawdę mówiąc, panuje konsensus, podczas gdy panie rozchodzą się – nie łamiąc jednak koku.

Po stronie mężczyzn rakieta na ogół trwa nieco krócej niż miesiąc. Tak powiedział nam jeden z najlepszych francuskich graczy na lewej stronie, Bastien Blanqué (nr światowy 171): „Zmieniam się mniej więcej co trzy tygodnie. W ciągu roku daje to mniej więcej piętnaście rakiet śnieżnych”.

Ta sama odpowiedź z Mario Del Castillo (56e świata), praworęczny zawodnik na kontrakcie z Varlionem: „Używam od 12 do 15 rakiet rocznie. Zmieniam się albo dlatego, że się łamią, albo dlatego, że miękną latem, kiedy jest bardzo gorąco”.

Ze szczytu swojego 90 metrów Miguel Benitez może mocno uderzyć, nie łamie rakiet bardziej niż inni: 85e rankingu konsumuje ich około piętnaście rocznie, marki Joma.

Od 3 do 15 rakiet rocznie dla tych pań

Jeśli chodzi o kobiety, włosko-hiszpańska Lorena Vano (nr 95), mierząca 1,67 mi grająca na prawej stronie, powiedziała nam, że potrzebuje tylko 3-4 rakiet rocznie. Jego partnerka Lucia Perez Parra (nr 91) gra po lewej stronie, ale ma tylko 1,60 m wzrostu i mało uderza: jest zadowolona z 5-6 rakiet rocznie.

Ta sama „taryfa” dla Araceli Martínez, (63e) inny mały gracz bekhendowy: 1,62 m, który bardziej polega na cierpliwości niż na sile. Ale po jego prawej stronie, Arantxa Soriano Perez (48e) to zjadacz w rakietach śnieżnych, z 15 Head złomowany co roku. „Dotknij mojego kumpla i zobacz, jak miękki robi się w środkowej części od upału. Dlatego często się zmieniam.

Z wysokości 78 metrów Francuzka Léa Godallier (35e) nie mówi nic więcej: „Ja też używam około 15 rakiet rocznie, model (Nox) z twardą gumą, ale mięknie pod wpływem użytkowania i ciepła. A potem przyznaję, że jestem trochę niezdarny: często uderzam w szyby i kraty, łamie rakiety…”.

Ale najwyższy wynik – do pobicia – naszego badania (które nie jest w żadnym wypadku wyczerpujące) to 20 rakiet rocznie: należy do Juana Lebrona. „Używa jednego na turniej” — powiedział nam jeden z jego krewnych.

Przy ponad 200 euro za rakietę, światowy numer 1 przekracza 4000 euro w rakietach, gdzie średnia dla mężczyzn wynosi 3000. Dla kobiet przedział waha się między 600 a 3000 euro, ponieważ style gry i rozmiary również się różnią.

Jerome Arnoux Journliaste

Po 40 latach gry w tenisa Jérôme wpada do puli padel w 2018 roku. Od tamtej pory myśli o tym każdego ranka podczas golenia… ale nigdy nie goli paly w dłoni! Dziennikarz w Alzacji nie ma innej ambicji, jak dzielić się z Tobą swoją pasją, bez względu na to, czy mówisz po francusku, włosku, hiszpańsku czy angielsku.