Padel Magazine - Nallé Grinda, były numer 1 francuskiego wiosła, powraca z mądrością na temat swojej kariery, historii i bardziej ogólnie rozwoju krajowego padla ...

Padel Magazine - Na forum Padel Magazine, dowiadujemy się, że nie grasz już w padla, czy nadal tak jest?

Nallé Grinda - Rzeczywiście, przestałem grać w padla w zawodach w 2010. Wychodziłem z interesującego miłego okresu, ale padl podczas zawodów stał się trochę kłopotliwy. Ból głowy, szczególnie między osobami. W końcu opuściłem Francję, aby pojechać do USA, a dokładniej do Miami. W latach 3 nie uderzyłem już w żadne rakiety, ponieważ kluby były daleko, a poziom nie fantastyczny. Ale ostatnio w Miami jest ogromna emulacja. Padel rozwija się niesamowicie z niezwykłymi ludźmi ... Wziąłem ponownie padla. I to dobrze!

Kiedy pojechałeś do Miami, przestałeś grać ... Zaczynasz w innym obszarze sportowym?

Tak, więc zatrzymałem lub zawiesiłem padel na chwilę i skupiłem się na mojej pracy, która zmusiła mnie do przyjazdu do Miami: nieruchomości. Od czasu ukończenia Uniwersytetu UCLA w Los Angeles nieruchomości zawsze były moim głównym źródłem dochodów i czułem, że nadszedł czas, aby pojechać do Miami, gdzie kryzys subprime był szczególnie gwałtowne. Dziś rynek jest zdrowy i cieszę się, że podjąłem tę decyzję. Zwłaszcza, że ​​jestem teraz dobrze osiedlony i mam czas, aby poświęcić się mojej pasji: Padel.

Wróćmy do twojej pracy związanej z padelem, kiedy byłeś we Francji, co się stało? Dlaczego padel nie wziął?

Będzie wiele rzeczy do powiedzenia ... Padel nie doświadczył boomu oczekiwanego we Francji z powodu braku oczywistych środków. W porównaniu z krajami, w których rozwijało się to szybciej, myślę, że dzieje się tak, ponieważ kluby sportowe we Francji są w większości publiczne i dlatego są subsydiowane przez państwo, podczas gdy w innych krajach są często prywatne. Trudność z uzyskaniem subwencji publicznej jest często trudniejsza i dłuższa niż przekonanie prywatnych inwestorów o interesie gospodarczym w zakresie budowania padels. Rozmiar kortu tenisowego umożliwia zainstalowanie kortów Padel 3, dzięki czemu gracze 12 płacą za godzinę zamiast 2 na tej samej powierzchni. Prywatny inwestor rozumie, że wybrany urzędnik wspiera bardziej znany sport, który ostatecznie przyniesie mu więcej głosów! Jest to nieco pejoratywny, ale jest to przykład, który podsumowuje różnicę między infrastrukturą sportową we Francji a innymi porównywalnymi krajami, takimi jak Anglia, Niemcy, a nawet Hiszpania.

Następnie rozwój francuskiego padla napotkał wiele problemów. Brakowało komunikacji, ludzie mogliby inwestować tak jak twój magazyn. A kiedy niektórzy inwestowali sami, systematycznie wskazywano, że chcą „przywłaszczyć” Padela i zachować całe ciasto. Ale jeśli jest jedna rzecz, której jestem pewien, to dlatego, że dziś nikt nigdy nie wygrał ani grosza z Padelem we Francji! Ja sam straciłem dziesiątki tysięcy utraconych euro ... Są też konflikty ludzi, którzy oczywiście nie pomagają w rozwoju padla, błędy popełniono także w niektórych organizacjach. Możemy również wspomnieć o braku wsparcia ze strony hiszpańskich lokomotyw, które wielokrotnie obiecały zainwestować we Francji, nie dotrzymując słowa. Są to wszystkie powody, dla których padel nie rozwinął się we Francji tak, jak powinien.

Niektórzy uważają, że Jean-Noel Grinda, twój ojciec (prezes FF Padel) mógł wykonać znacznie lepiej niż praca wykonana w padel ... A inni idą jeszcze dalej ...

Jestem tego świadomy. Niektórzy nawet mówią, że zarabiał na padlu, inni, że chciał zatrzymać dla niego padel ... Wszystko to jest absurdalne.

Przejął Federację Padela, ponieważ w tamtym czasie nie było nikogo, kto chciałby ją odzyskać! Federacja umierała i była zadłużona z powodu zarządzania starym zespołem. Zrobił to, ponieważ uwielbia ten sport. Nie miał powodu, by nie chcieć rozwijać padla. Te słowa są głupie. Niestety wkrótce stanął w obliczu braku środków i bardzo szybko podszedł do zbliżenia z Francuską Federacją Tenisa. Dzisiaj wydaje się, że to życzenie się spełni, a on poda rękę z przyjemnością i współpracuje tak, jak powinien.

Z pewnością zdawałeś sobie sprawę, że powstała nowa instancja: National League of Padel ... Co sądzisz?

Tak, rzeczywiście, zdaję sobie sprawę, że teraz jest nowa instancja Padel (National Padel League) prowadzona przez byłego FFP, a mianowicie Cédrica Carité. Tak więc dzisiaj mamy dwa przypadki padla. Nie sądzę, żeby to poprawiło czytelność narodowego padla.

Nie możemy zaprzeczyć, że Cédric Carité jest w padelu, jest dobrym graczem wiosłowania, a nawet dobrym przedsiębiorcą w padlu. Ale zamiast tworzyć kolejną federację, która domyślnie jest organizacją non-profit, powinien, moim zdaniem, poświęcić swój czas i energię na rozwój firmy, która sprzedaje padel! Nie możemy się oszukiwać, wszyscy musimy się utrzymywać i dopóki nie przejdziemy na emeryturę lub nie będziemy potrzebować bezpieczeństwa, nikt nie ma czasu na rozwinięcie działalności bez wynagrodzenia. Potem pojawiły się pułapki z niektórymi ludźmi i historiami, które nie są już dziś ważne ... Wolę patrzeć w przyszłość i mam nadzieję, że wkrótce z FFT powróci do roli federacji dla Padela ten spokój, którego wszyscy potrzebujemy, obejmie. Każdy może znaleźć swoje miejsce i przyczynić się do rozwoju tego fantastycznego sportu.

Porozmawiajmy o przyszłości, co sądzisz o najnowszych wiadomościach o narodowym padlu? Czy mógłbyś wrócić do Francji i promować padel?

Po pierwsze, myślę, że integracja padla w FFT jest wspaniałą rzeczą. Teraz mam nadzieję, że padel nie będzie uważany za gadżet i że faktycznie zostanie opracowany. Ale jestem pewien. FFT jest bardzo silną federacją z ważnymi środkami, których nie ma ani liga, ani federacja Padel. Myślę, że równolegle z rozwojem padla będzie wiele naszych firm związanych z tym nowym wzrostem. Niezależnie od tego, czy chodzi o budowę, zarządzanie klubem, szkolenie zawodników czy organizację wydarzeń, wszyscy zainteresowani Padel mogą wziąć udział w jego demokratyzacji we Francji ... Tak było w przypadku Na przykład Hiszpania, gdzie jest teraz więcej niż 10.000 graczy krótkich i prawie 2.000.000!

Moja osobista przyszłość w tej chwili jest w Miami, gram teraz na amerykańskim torze, który kwitnie, w ostatnich tygodniach wygrałem również turnieje 2, gram także na wielu wystawach, takich jak tenis Sony Open z Miami, w zeszłym tygodniu w Houston z braćmi Bryan lub w przyszłym tygodniu w Barcelonie z większością byłych mistrzów hiszpańskiego tenisa (Costa, Bruguera, Corretja itp.). Bardzo kochają ten sport i wielu z nich uważa, że ​​konwersja w padlu po tenisie jest jak najszersza. Na boisku, ale także na zewnątrz. Berasategui właśnie zainaugurował swój krótki klub 14! Bracia Sanchez mają jedną z największych firm budowlanych Padel na świecie. Jeśli wszystko to wydarzy się u naszych iberyjskich sąsiadów, nie ma powodu, aby tak się nie stało we Francji. Zaczynam słyszeć pogłoski o zaangażowaniu graczy tak kultowych jak Henri Leconte lub ostatnio Nicolas Mahut ... Wszystko to jest doskonałe i moim zdaniem padel się rozwinie, to na pewno. To tylko kwestia czasu.

Jest to sport tak przyjazny, tak kompletny, że we Francji, kraju rakiety, nie ma powodu, aby padel nie znalazł swojego miejsca.

Franck Binisti - Padel Magazine

Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padla w Pyramid Club w 2009 w regionie paryskim. Od tego czasu Padel jest częścią jego życia. Często widuje się go podczas tournée po Francji i relacjonowania wielkich wydarzeń z francuskiego wiosła.