Padel Magazyn - Nallé Grinda, były numer 1 we francuskim padelu, mądrze spogląda wstecz na swoją karierę, historię i bardziej ogólnie na rozwój narodowego padla ...

Padel Magazyn - na forum Padel Magazynu, dowiadujemy się, że nie grasz już w padla, czy nadal tak jest?

Nallé Grinda - Rzeczywiście, przestałem grać w konkurencyjnego padla w 2010 roku. W Nicei wychodziłem z ciekawego okresu, w którym rywalizacja zaczęła przyprawiać mnie o ból głowy. Ból głowy, zwłaszcza między osobami. W końcu opuściłem Francję i udałem się do USA, a dokładniej do Miami. Od 3 lat nie dotykałem już rakiet, bo kluby były daleko, a poziom nie był fantastyczny. Ale ostatnio w Miami jest ogromna emulacja. Plik Padel rozwija się ogromnie dzięki niezwykłym ludziom… Znowu zająłem się padlem. A jakie to dobre!

Kiedy pojechałeś do Miami, przestałeś grać ... Zaczynasz w innym obszarze sportowym?

Tak, więc zatrzymałem się lub zawiesiłem na chwilę padla i skoncentrowałem się na mojej pracy, która popchnęła mnie do przyjazdu do Miami: nieruchomości. Odkąd ukończyłem Uniwersytet UCLA w Los Angeles, nieruchomości zawsze były moim głównym źródłem dochodu i czułem, że nadszedł moment, aby zacząć w Miami, gdzie kryzys „subprime” był szczególnie gwałtowny. Dziś rynek jest zdrowy i cieszę się, że podjąłem tę decyzję. Zwłaszcza, że ​​jestem teraz dobrze zainstalowany i ponownie mam czas, aby poświęcić się mojej pasji: Padel.

Wróćmy do twojej pracy związanej z padelem, kiedy byłeś we Francji, co się stało? Dlaczego padel nie wziął?

Byłoby dużo do powiedzenia ... Padel nie doświadczyli oczekiwanego boomu we Francji z powodu oczywistego braku zasobów. W porównaniu z krajami, w których rozwijał się on szybciej, myślę, że dzieje się tak dlatego, że kluby sportowe we Francji są głównie publiczne, a zatem są dotowane przez państwo, podczas gdy w innych krajach są często prywatne. Trudność w uzyskaniu dotacji publicznej jest często trudniejsza i dłuższa niż przekonanie prywatnych inwestorów o ekonomicznym interesie budownictwa Padel. Powierzchnia kortu tenisowego pozwala na ustawienie 3 kortów o pow Padel a zatem mieć 12 graczy płacących za godzinę zamiast 2 na tej samej powierzchni. Prywatny inwestor to rozumie, wybrany urzędnik zwykle wspiera bardziej znany sport, który ostatecznie przyniesie mu więcej głosów! To trochę pejoratywne, ale jest to przykład podsumowujący różnicę między infrastrukturą sportową we Francji a w innych porównywalnych krajach, takich jak Anglia, Niemcy czy nawet Hiszpania.

Wtedy rozwój francuskiego padla napotkał wiele problemów. Brakowało komunikacji, ludzi zdolnych do zaangażowania się tak, jak robi to twoje czasopismo. A kiedy niektórzy się w to zaangażowali, systematycznie wskazywano na to, że chcą „zawłaszczyć” Padel i zachowaj całe ciasto. Ale jeśli jest jedna rzecz, której jestem pewien, to to, że dziś nikt nigdy nie zarobił ani grosza z Padel we Francji! Ja sam pochłonąłem dziesiątki tysięcy euro do dna… Są też konflikty między ludźmi, którzy oczywiście nie pomagają w rozwoju padla, popełniono też błędy w niektórych organizacjach. Można też wspomnieć o braku wsparcia ze strony lokomotyw hiszpańskich, które niejednokrotnie obiecywały inwestować we Francji, nie dotrzymując na razie słowa. To wszystko powody, dla których padel nie rozwinął się we Francji tak, jak powinien.

Niektórzy uważają, że Jean-Noël Grinda, twój ojciec (prezes FF Padel) mógł zrobić znacznie lepiej niż praca, która przyniosła to w padlu… A inni idą jeszcze dalej…

Jestem tego świadomy. Niektórzy nawet mówią, że zarabiał na padlu, inni, że chciał zatrzymać dla niego padel ... Wszystko to jest absurdalne.

Przejął Federację Padel ponieważ wtedy nie było nikogo, kto chciałby to odebrać! Federacja była w agonii i zadłużona z powodu zarządzania starym zespołem. Zrobił to, ponieważ kocha ten sport. Nie miał powodu, by nie chcieć rozwijać padla. Dlatego te słowa są głupie. Niestety szybko znalazł się w obliczu braku środków i bardzo szybko doprowadził do zbliżenia z Francuską Federacją Tenisową. Dziś wydaje się, że to życzenie się spełni i przejdzie z przyjemnością i współpracą tak, jak powinno.

Z pewnością byłeś świadomy, że powstało nowe ciało: National League of Padel… Co myślisz ?

Tak, rzeczywiście, zdaję sobie sprawę, że teraz jest nowa instancja Padel (National Padel League) prowadzona przez byłego FFP, a mianowicie Cédrica Carité. Tak więc dzisiaj mamy dwa przypadki padla. Nie sądzę, żeby to poprawiło czytelność narodowego padla.

Nie możemy zaprzeczyć, że Cédric Carité jest głęboko zaangażowany w padla, że ​​jest dobrym graczem w padla, a nawet dobrym przedsiębiorcą w padlu. Ale zamiast tworzyć kolejną federację, która domyślnie jest stowarzyszeniem non-profit, moim zdaniem powinien był poświęcić swój czas i energię na rozwój firmy sprzedającej padel! Nie popełnij błędu, wszyscy musimy się utrzymywać i nikt nie ma czasu na rozwijanie biznesu bez wynagrodzenia, chyba że jesteśmy na emeryturze lub chronieni przed niedostatkiem. Potem pojawiły się pułapki z niektórymi ludźmi i historiami, które nie są już dziś ważne ... Wolę patrzeć w przyszłość i mam nadzieję, że wkrótce z FFT, która przejmie rolę federacji dla Padel, ten spokój, którego wszyscy potrzebujemy, zapanuje. Każdy może znaleźć swoje miejsce i przyczynić się do rozwoju tego fantastycznego sportu.

Porozmawiajmy o przyszłości, co sądzisz o najnowszych wiadomościach o narodowym padlu? Czy mógłbyś wrócić do Francji i promować padel?

Przede wszystkim uważam, że integracja padla z FFT to doskonała rzecz. Teraz mam nadzieję, że padel nie będzie uważany za gadżet i będzie naprawdę rozwijany. Ale jestem pewien. FFT jest bardzo potężną federacją ze znacznymi zasobami, których nie ma ani liga, ani Federacja Padel. Myślę, że równolegle z rozwojem padla będzie nas, cieląt, wielu związanych z tym nowym rozwojem. Niezależnie od tego, czy chodzi o budowę boisk, zarządzanie klubem, szkolenie graczy czy organizację imprez, każdy zainteresowany Padel może wziąć udział w jego demokratyzacji we Francji ... Tak jak to było na przykład w Hiszpanii, gdzie obecnie jest ponad 10.000 2.000.000 kortów i prawie XNUMX XNUMX XNUMX graczy!

Moja osobista przyszłość jest na razie w Miami, teraz gram na amerykańskim torze, który kwitnie, wygrałem też 2 turnieje w ostatnich tygodniach, gram też na wielu wystawach, takich jak tenis Sony Open Miami, w zeszłym tygodniu w Houston z braćmi Bryan, albo w przyszłym tygodniu w Barcelonie z większością byłych mistrzów hiszpańskiego tenisa (Costa, Bruguera, Corretja itp.). Naprawdę lubią ten sport i wielu z nich uważa, że ​​przekwalifikowanie się w padla po tenisie jest jak najbardziej możliwe. Na boisku, ale także na zewnątrz. Berasategui właśnie zainaugurował swój 14-kortowy klub! Bracia Sanchez mają jedną z największych firm budowlanych w Padel na świecie. Jeśli to wszystko dzieje się z naszymi iberyjskimi sąsiadami, nie ma powodu, dla którego nie miałoby to mieć miejsca we Francji. Zaczynam też słyszeć plotki o zaangażowaniu graczy tak charakterystycznych jak Henri Leconte czy ostatnio Nicolas Mahut… Wszystko to jest świetne i moim zdaniem padel będzie się rozwijał, to na pewno. To tylko kwestia czasu.

Jest to sport tak przyjazny, tak kompletny, że we Francji, kraju rakiety, nie ma powodu, aby padel nie znalazł swojego miejsca.

Franck Binisti - Padel Magazyn

Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padla w Pyramid Club w 2009 w regionie paryskim. Od tego czasu Padel jest częścią jego życia. Często widuje się go podczas tournée po Francji i relacjonowania wielkich wydarzeń z francuskiego wiosła.