Widzieliśmy, że ekonomiczna rentowność klubów padel może być długi, nawet jeśli produkt jest obiecujący na przyszłość. Rzeczywiście widzimy, że praktyka ta z dnia na dzień przyciąga coraz więcej osób. Wciąż jednak zbyt mało wiadomo, aby liczyć na szybką rentowność klubów z RP padel. Nakłady generowane na utworzenie tych klubów są nadal dość wysokie, na realny zwrot inwestycji trzeba będzie czekać latami.

Po drugie, przeanalizowaliśmy koncepcję praktyki społecznej dla tej działalności i ostatecznie zgodziliśmy się co do faktu, że padel zawiera wiele elementów świadczących o charakterze tej praktyki. Rzeczywiście, zgodnie z teorią praktyki społecznej, tzw padel zawiera wiele elementów, o których przypomina nam ta teoria, jednakże ta praktyka sportowa jest wciąż zbyt słabo rozwinięta, aby potwierdzić jej naturę.

Dzięki zeznaniom wielu profesjonalistów doszliśmy do wniosku, że praktyka ta jest na razie jedynie praktyką zbiorową. Dziś tworzenie wspólnot, sieci zawodowych w ramach klubu oraz różnorodne działania organizowane przez klub nie uzasadniają na razie tworzenia praktyki społecznej. Elementy te z pewnością sprzyjają więziom społecznym, ale prawdziwy ruch zajmie trochę czasu. padel we Francji, gdzie o tym sporcie słyszą wszystkie środowiska.

Nie wykluczamy, że stanie się to w przyszłości praktyką społeczną, generując w ten sposób prawdziwy ruch sportowy, wpisując się w mentalność sportową Francuzów, taką jak na przykład tenis czy piłka nożna.

W naszej interpretacji postanowiliśmy połączyć dwa ściśle ze sobą powiązane tematy.

Jak widać wcześniej padel ma rentowność ekonomiczną, która jest wciąż zbyt nieśmiała, i praktykę, która nie jest na tyle silna, aby stać się praktyką społeczną. Można zauważyć, że te dwa elementy uzupełniają się. Rzeczywiście, w naszym przeglądzie literatury zauważyliśmy, że sukces Nordic Walking można wytłumaczyć jego zdolnością do stania się praktyką społeczną.

Dzięki temu działanie udało się odpowiednio zakomunikować i powstały prawdziwe społeczności, ożywiające ten produkt i dzielące się nim. Zatem wszystkie firmy zauważyły, że inwestycje w ten produkt się opłaciły.

Z tego powodu opłacalność ekonomiczną aktorów kojarzymy z charakterem praktyki. Model biznesowy firmy padel pozostaje na razie dość kruchy, ponieważ komunikacja wokół tej praktyki jest mimo wszystko nadal nieśmiała. Co więcej, nie zapominając, że padel zachowuje wizerunek „bogatego” sportu, powstające społeczności nie są na tyle zróżnicowane, aby mieć nadzieję na dotarcie do coraz większej liczby kręgów społecznych.

Mamy zatem kilka elementów pokazujących, że ta praktyka sportowa wciąż się rozwija i minie trochę czasu, zanim zobaczymy prawdziwy ruch.

Dlatego wierzymy, że model gospodarczy uczestników tego rynku może zyskać jedynie na przyspieszonej rentowności poprzez ukształtowanie praktyki społecznej, to znaczy praktyki, w której padel jest postrzegana nie tylko jako sport, ale także jako sposób na gromadzenie się i tworzenie więzi społecznych między konsumentami, ale także między konsumentami i producentami.

W niektórych klubach tak już jest, jednak tendencja ta musi się nasilić, aby dotrzeć do jak największej liczby osób i uświadomić społeczności, że ten sport może stać się miejscem poznawania nowych ludzi, ale także nowych projektów zawodowych.

Jednak dlaczego kluby padel nadal powstają we Francji?

Rzeczywiście widzieliśmy, że charakter tej praktyki, a także model ekonomiczny polegający wyłącznie na wynajmie ziemi, nauczycielach i organizacji turniejów, jest raczej nieśmiały. W rzeczywistości, nawet jeśli pozostaje raczej słaba, przedsiębiorcy stawiają na przyszłość, ponieważ w rzeczywistości większość ludzi postrzega tę praktykę jako część nawyków sportowych Francuzów w najbliższej przyszłości.

Widzieliśmy, że padel jest wspierany od 2014 r. przez FFT i że minęły około 4 lata, zanim zbudowano prawdziwe projekty wokół tej aktywności sportowej (turnieje krajowe, sponsoring, prezentacja sportu na najważniejszych wydarzeniach sportowych, Paryż-miasto-gospodarz o krok od world padel tour).

To uspokaja przedsiębiorców i dostrzega szansę, którą należy wykorzystać. Mimo wciąż dość niskiej rentowności widzimy, że kluby dywersyfikują swoją działalność, aby stać się atrakcyjnymi.

Zauważyliśmy, że prawie wszystkie kluby specjalizują się w sprzedaży różnego rodzaju produktów pochodnych. Rzeczywiście nie ma już potrzeby pukania do drzwi producentów sprzętu sportowego, aby kupić sprzęt sportowy, kluby oferują w swoich lokalach określone produkty, począwszy od sprzedaży rakiet, strojów i piłek po catering w postaci batoników do odnowienia po część padel. Sprzyja to tworzeniu więzi społecznych pomiędzy graczami i zapewnia dodatkowe źródło dochodu.

Stworzono także całoroczny system subskrypcji, aby budować lojalność klientów i zachęcać ich do grania po niższych kosztach z zarezerwowanym przedziałem czasowym każdego tygodnia. Tę strategię marketingową widzimy w wielu klubach sportowych, jednak w odróżnieniu od nich promuje ona tworzenie społeczności i rodzinnej atmosfery pomiędzy zawodnikami.

Tłumaczy się to poziomem frekwencji w klubach padel w porównaniu np. z klubem „miejskiej piłki nożnej”, który utrzymuje się na dość niskim poziomie i przez to stwarza atmosferę sprzyjającą spotkaniom i tworzeniu więzi społecznych. Ponadto wielu menadżerów klubów mówi o dość uczciwej i przyjaznej mentalności zawodników, co nie występuje we wszystkich dyscyplinach sportowych. Sprzyja to rozwojowi tego rynku i atrakcyjności tego sportu.

Zatem cała ta strategia marketingowa pozwala klubom czerpać korzyści z dodatkowych dochodów przy niższych kosztach. Może to wyjaśniać fakt, że wiele klubów padel powstają każdego roku, mimo że rynek jest na początku rozwoju, praktyka sportowa jest wciąż zbyt mało znana we Francji i zbyt długa rentowność ekonomiczna klubów. Zakład o przyszłość wielu właścicieli klubów opiera się na rozwoju tego samego rynku w sąsiedniej Hiszpanii, co jest bardzo mocnym argumentem za rozwojem tych klubów we Francji.

 Motyw 1 
Widoczność na rynkuü Rozwój komunikacji zewnętrznej to nie tylko „poczta pantoflowa”.

 

ü Świadomość FFT widzi teraz padel jako dźwignia wzrostu.

 

ü padel może pomóc tenisowi stanąć na nogi, liderzy skupiają się teraz na rozwoju padel.

 

ü Firmy muszą wspierać tę strategię rozwoju (promocje, sponsoring itp.)

 

ü Promuj wiarygodność tego sportu we Francji, aby sport ten nie stał się „efektem mody”.

 

ü Rola konsumentów jest bardzo ważna, aby przyciągnąć jak najwięcej struktur komercyjnych i sprawić, że firmy będą chciały stawiać na dynamicznie rozwijający się sport.

 

ü Sponsoring jest istotnym elementem rynku sportowego, dlatego też padel musi nadal koncentrować się na konkurencji.

 

ü Wszystkie te elementy będą promować wpływ tego sportu na skalę ogólnopolską.

 

Motyw 2
Wspólna praktyka w tworzeniuü Uprawianie sportu jest wciąż zbyt mało znane, aby liczyć na dobrą rentowność opartą jedynie na dzierżawie gruntów, treningach itp.

 

ü Naturalne ukształtowanie się z czasem praktyki społecznej będzie sprzyjać rentowności klubów i wpływowi tego sportu.

 

ü Przedsiębiorcy obstawiają przyszłość i widzą, że ta praktyka staje się częścią francuskich nawyków sportowych.

 

ü Kluby dywersyfikują swoją działalność, aby stać się atrakcyjną (produkty uboczne, catering, system rocznych karnetów itp.)

 

ü Atmosfera sprzyjająca tworzeniu więzi społecznych i zawodowych.

 

ü Kontynuacja tworzenia klubów padel we Francji pokazuje, że pomimo zbyt długiego okresu rentowności ekonomicznej wiele klubów ponownie wykorzystało dane z rynku hiszpańskiego, aby dobrze postawić prognozę na przyszłość tej praktyki.

 

 

 

 

Tanguy Le Roux

Studentka przedsiębiorczości i innowacji Master 2 na IESEG SCHOOL OF MANAGEMENT w Paryżu i pasjonatka sportu, zdecydowałam się poświęcić swoją pracę dyplomową na pojawienie się padel we Francji jako praktyka sportowa i społeczna oraz związany z tym rozwój rynku. Mieszkając 22 lata w Maroku i 5 lat we Francji, cieszę się, że mogę dzielić się swoimi umiejętnościami.