Na konferencji prasowej na Wimbledonie Novak Djokovic zabrał głos, aby wyjaśnić, że „tenis jest w niebezpieczeństwie” i że musi stawić czoła nowym sportom, które są nowocześniejsze w swoim podejściu i tańsze, takie jak le padel i pikle :

„Jeśli chodzi o innowacje w naszym sporcie, poza Wielkimi Szlemami, musimy znaleźć sposób na przyciągnięcie młodej publiczności. Z jednej strony tenis ma się dobrze, ale z drugiej strony, jeśli spojrzysz na Formułę 1 i jej działania marketingowe, rozwój sportu oraz popularność wyścigów na całym świecie, Myślę, że musimy spisać się lepiej na swoich torach.

Wielkie Szlemy zawsze będą dobrze sobie radzić. Myślę jednak, że nasze obwody muszą działać lepiej. Mamy szczęście, że jesteśmy sportem bardzo historycznym i globalnym. Jedno z badań przeprowadzonych przez PTPA (Professional Tennis Players Association) trzy lub cztery lata temu wykazało, że tenis, obok krykieta, jest trzecim lub czwartym najczęściej oglądanym sportem na świecie. Piłka nożna jest na pierwszym miejscu, koszykówka na drugim, następnie tenis i krykiet, ale tenis jest na 3. lub 4. miejscu na liście sportów, które wykorzystują swoją popularność, promują ją i czerpią z tego zyski. Myślę, że jest dużo miejsca na rozwój. Jesteśmy dość podzielonym sportem.

Jest sporo rzeczy, którym możemy się przyjrzeć i spróbować poprawić. Musimy zwiększyć liczbę zawodników, którzy utrzymują się z tego sportu. Bardzo rzadko wspominacie w mediach, że tylko 350 czy 400 zawodników, mężczyzn, kobiet, graczy singlowych i deblowych razem wziętych, zarabia na życie z tego sportu na tej planecie. Jest to dla mnie bardzo problematyczne. Tak, mówimy o tym zwycięzcy Grand Chelem kto wygra to czy tamto. Uwaga jest zawsze skupiona na szczycie piramidy, ale nigdy na jej podstawie. Na tym poziomie nadal wykonujemy bardzo słabą robotę. Bardzo źle !

Tenis to globalny sport, kochany przez miliony dzieci, które biorą rakietę i chcą grać, ale nie zapewniamy im dostępu. Naprawdę nie sprawiamy, że jest to przystępne cenowo. Szczególnie w krajach takich jak mój, które nie mają silnej federacji, a Grand Chelem, historia czy duże budżety. Dlatego myślę, że wszyscy powinniśmy się zjednoczyć lub stworzyć nowy fundament, kamień węgielny tego, czym naprawdę jest tenis, tenisem klubowym.

Dzisiaj, padel pojawia się i rośnie. Ludzie trochę się śmieją i mówią: „Tak, ale tenis to tenis. Tenis jest królem wszystkich sportów rakietowych. To prawda. Ale na poziomie klubowym tenis jest w niebezpieczeństwie. Jeśli czegoś nie zrobimy globalnie, kolektywnie, padel, pickleball w Stanach Zjednoczonych przekształci wszystkie kluby tenisowe w padel lub pikle. Bo to się bardziej opłaca. Można zbudować trzy korty padel na korcie tenisowym. Obliczenia są proste. Posiadanie takich kortów jest znacznie bardziej opłacalne dla właściciela klubu.

To niektóre z rzeczy, którymi chciałem się podzielić. Ogólnie rzecz biorąc, musimy stawić czoła wszystkim tym wyzwaniom i pytaniom. Istnieją już od dłuższego czasu. Nie sądzę, że podeszliśmy do nich we właściwy sposób. »

Dziękujemy Tennis Legend za transkrypcję / Zdjęcia Djokovica z Facebooka

Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padel w Club des Pyramides w 2009 roku w regionie paryskim. Od padel jest częścią jego życia. Często widuje się go koncertującego we Francji, podczas którego opowiada najważniejsze wydarzenia padel français.