Z pewnością nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale archiwa Padel Magazine zawiera do tej pory około 16 500 artykułów, w tym wiele samorodków poświęconych technika lub taktyka gry.

Wierzcie lub nie, ale wśród tych 16 500 artykułów, jeden skupia się na koncepcji „domu” na gruncie padel. Dom ? Ale który dom?

Aby zrozumieć, zaczniemy od dostosowania się do padel a do jego niebieskiej ziemi słowa San Francisco, Maxime Le Forestier: To niebieski dom / Oparty o szybę / Wracamy (powracamy) tam na piechotę / Nie pukamy / Ci, którzy tam mieszkają / Znaleźli klucz...

Przeciwieństwo ziemi niczyjej

Dom" padel, jest to nieco przeciwieństwo "Ziemia niczyja", to strefa, w której się nie zatrzymujemy, o czym już Wam mówiliśmy. Ten „domowy słodki dom” to w najlepszym razie przytulne, wygodne miejsce, w którym jest się bezpiecznym.

Jest to obszar boiska, w którym jesteś dobrze przygotowany do obrony większości piłek przeciwnika i gdzie możesz przygotować swoje ataki, wybierając odpowiedni moment na ich wykonanie.

Jak wyjaśnia nasz kolega Romain Taupin w tym doskonałym filmie, „dom” znajduje się na przecięciu dwóch słupków znajdujących się po obu stronach narożnika pola. Zróbmy małą dygresję: najbardziej spostrzegawczy z was zauważy, że na ziemi są cztery kąty, a więc cztery domy. To dobrze, bo jest też czterech graczy!

Broń bez ryzyka, z niewielkim ruchem

Zaletą ustawienia się w tym miejscu i szybkiego powrotu do niego w obronie jest to, że możesz zagrać tam większość piłek bez zbytniego ryzyka i przy minimalnym ruchu.

Podczas gdy gracz, który zapuszcza się przed linię serwisową (ziemia niczyja) jest bardzo wrażliwy i musi mnożyć długie salwy i niebezpieczne półwoleje, ten, kto stoi w swoim domu, około metra za zagrywką, daje sobie więcej czasu na obronę. dowolny rodzaj piłki (lub prawie).

Klapa okienna Belasteguin Cascais 2022
Fernando Belasteguin frappant une balle après la vitre depuis sa 8220maison8221 sous lœil de Coello

Dla osoby praworęcznej zwykle wystarczy krok w lewo, aby zagrać piłkę nadlatującą od strony bekhendu, czy to przed kieliszkiem, czy po. To samo z piłką, która leci na forhend: jeden lub dwa kroki wystarczają przez większość czasu.

daj sobie czas

Duża zaleta tego ustawienia: pozwala dać sobie czas, jeśli pozwolisz piłce przejść, aby zagrać ją po okienku, pozostając w idealnym miejscu. I odwrotnie, obrońca, który jest zbyt zaawansowany na ziemi niczyjej, często będzie w złej pozycji do gry po szkle.

Oczywiście, jeśli przeciwnik jest w stanie mocno się rozbić, trzeba będzie wyjść z domu, szybko pobiec do przodu i tym samym pokonać więcej niż jeden lub dwa kroki. Aby jeszcze lepiej poradzić sobie z tego typu przypadkiem, nasz kolega Julien Bondia wymyślił również inny „dom”: nazwiemy go tutaj „drugim domem antysmash”, przedstawionym w ten film.

Ale żeby wrócić do naszej „głównej rezydencji” z linii bazowej, pamiętaj, aby wrócić szybko, gdy tylko twoja drużyna znajdzie się w obronie. Stamtąd możesz poświęcić trochę czasu na zbudowanie swojego punktu i przygotowanie kontrataku. Zaleta: odbijesz siatkę – czasem na loba, czasem na głębokiej piłce lub chiquita – z większą szansą na sukces.

Po 40 latach gry w tenisa Jérôme wpada do puli padel w 2018 roku. Od tamtej pory myśli o tym każdego ranka podczas golenia… ale nigdy nie goli paly w dłoni! Dziennikarz w Alzacji nie ma innej ambicji, jak dzielić się z Tobą swoją pasją, bez względu na to, czy mówisz po francusku, włosku, hiszpańsku czy angielsku.