Według Sancheza-Alcaraza Martineza narodził się Padel[1], w Meksyku w 1969 i wynaleziony przez biznesmena Enrique Corcuera. Ten ostatni, który chciał zbudować kort tenisowy wokół swojego domu i nie mając wystarczająco dużo miejsca, zbudowałby boisko 20 na 10 ze ścianami o wysokości 3-4. Dostosowałby zasady i sprzęt. Postanowił kontynuować grę odbiciem na ziemi po uderzeniu piłki o ścianę i zmienił rakiety tenisowe za pomocą sznurka przez drewnianą rakietę.

Zostań CZŁONKIEM PADEL MAGAZINE

Wcześniej tenis przybierał inne formy i zbliżał się do wiosła wynalezionego przez Enrique Corcuera. Pierwsza forma, zwana „Paddle Tennis”, została wymyślona przez wielebnego Amerykanina Francka Beala, który wprowadził zmiany na boisku, aby uczyć tenisa dla dzieci. W ten sposób zmniejszył rozmiar pola o połowę, wprowadził piankową kulkę i drewnianą rakietę. Ta wersja była bardzo popularna w Michigan, a zwłaszcza w mniejszych rodzinach, których nie było stać na budowę kortu tenisowego. W 1922 narodził się turniej tenisowy Paddle, aw następnym roku zasady zostały zatwierdzone przez United States Paddle Tennis Association (USPTAC). Ten sport stał się tak uprawiany w całym kraju.

W tym samym czasie, pod koniec lat 1920, Freseddenn Blanchardy i James Cosswell wprowadzili pewne modyfikacje, aby poprawić praktykę i móc ćwiczyć zimą. Tak więc „tenis stołowy” narodził się w dzielnicy Scarsdale w Nowym Jorku. Celem było umożliwienie młodzieży z sąsiedztwa, której nie stać na chodzenie do klubów halowych, uprawianie sportu nawet w zimie, nawet na śniegu. W tym celu stworzyli system platform, aby móc łatwiej usuwać śnieg. Bardzo szybko wprowadzono modyfikacje: wkład ogrodzenia dookoła boiska, grę w dublet, gumową piłkę i mniejsze rakiety śnieżne. Ta praktyka umożliwiła zastąpienie tenisa w wielu stanach w Stanach Zjednoczonych w okresie jesienno-zimowym.

Zostań CZŁONKIEM PADEL MAGAZINE

Jednak wersja zaakceptowana przez Międzynarodową Federację Łopatek to Enrique Corcuera, pierwsza wspomniana w tej sekcji. Ten sport został następnie sprowadzony do Hiszpanii przez jednego z jego przyjaciół, Asfonso de Hohenlohe, który polubił go. Pierwsze hiszpańskie boiska powstają w klubie Marbella i bardzo szybko odnoszą sukcesy.

W 1975 argentyński milioner Julio Menditengui, pilny gość Marbelli, był świadkiem sukcesu padla i postanowił go zaimportować do Argentyny. Za kilka lat padel staje się w Argentynie 2th najbardziej uprawiany sport w kraju, z ponad X milionami praktyków i kursem 4 10. Ten sport szybko się rozwinął w Brazylii, Urugwaju, Chile i Paragwaju.

[1] SANCHEZ-ALCARAZ MARTINEZ Bernardino Javier, „Historia del padel = Historia Padela”, Materiały do ​​Historii del Deporte (Numer 11), 2013

https://www.upo.es/revistas/index.php/materiales_historia_deporte/article/view/800

Pierre Lemonnier

Pierre studiował STAPS i potwierdził tytuł magistra zarządzania sportem po studiach w Reims, Frankfurcie i Lille. Padel odkryłem w 2014 roku podczas Erasmusa we Frankfurcie dzięki hiszpańskiemu przyjacielowi. Cholera, jak dobry padel!