[typ pola = ”informacje”]Padel Magazyn: Oscar Agea to hiszpański numer jeden na handipadelu w Hiszpanii. Udziela nam bardzo interesującego wywiadu na temat możliwości i zalet tego sportu dla osób niepełnosprawnych. [/ Box]

Padel Magazyn: Czy możesz nam powiedzieć, jak dostałeś się do padla?

Oscar Agea: Gram w padla od młodości. To jest inny sport w porównaniu do innych. W końcu gram dużo więcej niż wcześniej, ponieważ jest to sport tolerancyjny i bardziej dostępny niż inne.

Gram z kimś innym, szybko stajemy się lepsi. Stałem się liczbą Hiszpanii i można powiedzieć także na poziomie światowym. Każdy powinien spróbować uprawiać ten sport, ponieważ może on naprawdę pomóc. Udaje nam się dobrze bawić i ulepszać, pomimo różnych utrudnień graczy.

PM: Czy potrafisz rozgrywać mecze z graczami bez fotela?

OA: Ten sport pozwala ci grać ze wszystkimi. W zależności od poziomu możemy oczywiście bawić się z osobami bez niepełnosprawności. Możemy grać od linii bazowej jak w klapie. Jest to sport, który ogranicza utrudnienia.

PM: Czy grałeś w tenisa z padlem? Czy tenis pomógł ci lepiej grać w padla?

Tenis ćwiczyłem i nadal ćwiczę, ale raczej wzmocnienie padla. Tenis pomaga mi grać lepiej w padla, ponieważ jest mniej dostępny, trudniejszy i jest dobrym sposobem na trenowanie pośrednio. Fizycznie padel jest być może bardziej interesujący niż tenis. Te sporty się uzupełniają.

PM: Co możesz powiedzieć francuskim i niepełnosprawnym sportowcom, aby skłonili ich do odkrycia padla?

Polecam ten sport wszystkim, którzy chcą dobrze się bawić grając w padla. W tym sporcie jest wiele rzeczy, dzięki którym poczujesz się lepiej i odzyskasz smak do uprawiania sportu. Ten sport jest również bliższy, ponieważ nie jesteśmy sami. Inną zaletą jest to, że pozwala grać z graczami bez problemów zdrowotnych. Padel zmniejsza te problemy.

Padel zapewnia równowagę pracy, mobilność lub ton. Padel jest bardzo dobrym ćwiczeniem dla każdego.

PM: Czy są jakieś komplikacje w grze w sieci?

OA: Tak, w sieci mogą występować pewne problemy, po pierwsze, ponieważ jesteśmy blisko siatki i na wózku inwalidzkim, nie jest łatwo dobrze kontrolować. Istnieje oczywiście problem wysokości, który niekoniecznie jest oczywisty. Ale naszą przewagą są dwa zbiórki, do których mamy prawo. Łatwiej jest nam znów złapać piłkę, co zwiększa grywalność i zmniejsza problem z wysokością, który możemy mieć przy siatce.

PM: Czy trudno jest osiągnąć dobry poziom, gdy ktoś jest niepełnosprawny? Czy naprawdę możemy się dobrze bawić?

Tak, to sport, który zasługuje na uwagę. Ten sport to uczta. W latach 4 osobiście ewoluowałem swoją grę w oczywisty sposób i stałem się numerem jeden w Hiszpanii. Ewoluujemy i dobrze się bawimy. Fakt, że są ściany, ułatwia nam zwrot piłki. Rakieta jest bardzo przydatna i stanowi atut, szczególnie w porównaniu do innych sportów rakietowych, takich jak tenis. Dzięki szkoleniom możemy przejść lepiej, to na pewno.

PM: Czy łatwiej jest grać w padla niż w tenisa?

Tak, oczywiście. W padelu możesz szybko zdobyć poziom mediany wystarczająco szybko, podczas gdy tenis będzie wymagał znacznie więcej czasu. Zalety padla nad tenisem są liczne: przestrzeń jest bardziej ograniczona, gramy dwie, rakieta jest bardziej zwrotna, mamy ściany, które dają nam drugą szansę zaakcentowaną przez możliwość drugiego odbicia. Poczuj padel i baw się dobrze tygodniowymi pytaniami.

PM: Czy grasz z konkretną rakietą wiosłową?

Nie, rakieta jest taka sama, jedyną różnicą jest zasada. Mamy prawo do dwóch zbiórek. Na przykład odbicie, ściana, a następnie kolejne odbicie na podłodze.

PM: Czy grałeś kiedyś we Francji, aby promować ten sport?

Znam Tuluzę. Były mistrzostwa świata. Ale we Francji jest duży potencjał. To kraj rakiet śnieżnych. Jest to kraj, w którym wiele osób niepełnosprawnych może być zainteresowanych tym sportem. Naprawdę konieczne byłoby zbudowanie kortów tenisowych i oferowanie tego sportu osobom niepełnosprawnym. Byliby zachwyceni i mogliby nawet odzyskać smak. Pamiętaj, że jest to sport zespołowy. Francja może stać się prawdziwą lokomotywą i dążyć do rozwoju i oferowania tego sportu osobom niepełnosprawnym.

PM: Czy miałbyś wiadomość do wysłania do Francji, a konkretnie do osób niepełnosprawnych, szukających zabawy i zabawy zespołowej?

Mówię wszystkim francuskim graczom lub potencjalnym graczom, że musisz przynajmniej spróbować tego sportu. Ma o wiele więcej. Z pewnością będzie to znacznie więcej niż sport. Zabawa w padel jest łatwa. Za kilka tygodni będzie można grać w padla. I nie jest to możliwe dla wszystkich sportów.

PM: Czy wiosło jest drogie, gdy jesteś niepełnosprawny?

Powiedzmy, że istnieją koszty nieściśliwe, takie jak wózek inwalidzki, który nie może być zbyt ciężki, a który musi być możliwy do opanowania. Wózek inwalidzki jest kosztem, podobnie jak boisko do padla, które musi mieć dodatkowe zabezpieczenia, aby nie uszkodzić go zbyt mocno. Istnieją oczywiście koszty dodatkowe, takie jak rakieta i piłki, ale w porównaniu do innych sportów możemy oszacować, że nie jest on ogromny.

PM: Osoby niepełnosprawne z pewnością nas słuchają i chcieliby w końcu zobaczyć wersję demonstracyjną. Czy byłbyś skłonny przenieść się, aby pokazać nam to wszystko?

Będę zachwycony, mogąc pomóc Padelowi w rozwoju w Paryżu, Tuluzie i innych krajach. Jestem numerem jeden w Hiszpanii w sporcie ręcznym i obiecujesz, że będziesz zachwycony tym sportem.

PM: Czy możemy powiedzieć, że padel osobiście ci pomógł?

Padel bardzo mnie cieszy. Ale oczywiście polecam wszystkim uprawianie tego sportu, który pozwala ci być bardziej wolnym dzięki środkom na pokładzie, aby mieć szansę na lepsze samopoczucie, a nawet mieć ambicje w sporcie, który oferuje wiele moczowych.

Franck Binisti - Padel Magazyn
Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padla w Pyramid Club w 2009 w regionie paryskim. Od tego czasu Padel jest częścią jego życia. Często widuje się go podczas tournée po Francji i relacjonowania wielkich wydarzeń z francuskiego wiosła.