[typ pola = ”informacje”]Padel Magazine : Oscar Agea to hiszpański numer jeden w Handipadel w Hiszpanii. Udziela nam bardzo interesującego wywiadu na temat możliwości i zalet tego sportu dla osób niepełnosprawnych. [/ Box]

Padel Magazine : Czy możesz nam powiedzieć, jak wpadłeś w padel ?

Oscar Agea: Gram padel ponieważ jestem młody. To inny sport niż inne. W końcu gram dużo więcej niż wcześniej, ponieważ jest to sport tolerancyjny i bardziej dostępny niż inne.

Gram z kimś innym, szybko stajemy się lepsi. Stałem się liczbą Hiszpanii i można powiedzieć także na poziomie światowym. Każdy powinien spróbować uprawiać ten sport, ponieważ może on naprawdę pomóc. Udaje nam się dobrze bawić i ulepszać, pomimo różnych utrudnień graczy.

PM: Czy można rozgrywać mecze z zawodnikami bez wózka inwalidzkiego?

OA: Ten sport pozwala grać z każdym. W zależności od poziomu możemy oczywiście bawić się z osobami, które nie są niepełnosprawne. Możemy grać od linii bazowej, jak również od migawki. Jest to sport, który zmniejsza utrudnienia.

PM: Czy grałeś w tenisa, zanim zacząłeś padel ? Czy tenis pomógł ci grać lepiej? padel ?

Tenis ćwiczyłem i nadal ćwiczę, ale raczej jako wsparcie padel. Tenis pomaga mi grać lepiej padel ponieważ tenis jest mniej dostępny, trudniejszy i dlatego jest dobrym sposobem na trening pośredni padel. Fizycznie padel może też bardziej interesujący niż tenis. Te sporty się uzupełniają.

PM: Co możesz powiedzieć francuskim i niepełnosprawnym sportowcom, aby zachęcić ich do odkrycia padel ?

Polecam ten sport wszystkim, którzy chcą się dobrze bawić grając padel. W tym sporcie jest wiele rzeczy, które pozwalają poczuć się lepiej i odzyskać smak do sportu. Ten sport również łączy ludzi, ponieważ nie jesteśmy sami. Drugą zaletą jest to, że pozwala grać z graczami bez konieczności posiadania problemów zdrowotnych. Plik padel zmniejsza te problemy.

Le padel działa na równowagę, mobilność, a nawet ton. Plik padel to bardzo dobre ćwiczenie dla każdego.

PM: Czy są jakieś komplikacje związane z grą w sieci?

OA: Przy siatce tak, mogą wystąpić pewne problemy, po pierwsze dlatego, że jesteśmy blisko siatki i na wózku inwalidzkim, niekoniecznie łatwo jest dobrze kontrolować. Następnie pojawia się oczywiście problem wysokości, który niekoniecznie jest oczywisty. Ale zaletą, jaką mamy, są dwie zbiórki, do których jesteśmy uprawnieni. Łatwiej nam odbić piłkę; zwiększa to grywalność i zmniejsza problem z wysokością, który możemy mieć przy siatce.

PM: Czy trudno jest osiągnąć dobry poziom będąc niepełnosprawnym? Czy naprawdę możemy się dobrze bawić?

Tak, to sport, który zasługuje na uwagę. Ten sport to uczta. W latach 4 osobiście ewoluowałem swoją grę w oczywisty sposób i stałem się numerem jeden w Hiszpanii. Ewoluujemy i dobrze się bawimy. Fakt, że są ściany, ułatwia nam zwrot piłki. Rakieta jest bardzo przydatna i stanowi atut, szczególnie w porównaniu do innych sportów rakietowych, takich jak tenis. Dzięki szkoleniom możemy przejść lepiej, to na pewno.

PM: Czy łatwiej jest grać padel w porównaniu do tenisa?

Tak, oczywiście. W padel, możesz dość szybko osiągnąć średni poziom, podczas gdy w tenisie potrwa to znacznie dłużej. Zalety padel w porównaniu do tenisa jest wiele: przestrzeń jest bardziej ograniczona, gramy na dwóch, rakieta jest łatwiejsza do opanowania, mamy ściany, które dają nam drugą szansę, podkreśloną możliwością odbicia się po raz drugi. Poczuj padel a dobra zabawa to kwestia tygodni.

PM: Grasz z padel szczególny?

Nie, rakieta jest taka sama, jedyną różnicą jest zasada. Mamy prawo do dwóch zbiórek. Na przykład odbicie, ściana, a następnie kolejne odbicie na podłodze.

PM: Czy grałeś kiedyś we Francji, aby promować ten sport?

Znam Tuluzę. Były mistrzostwa świata. Ale we Francji jest duży potencjał. To kraj rakiet śnieżnych. To kraj, w którym wiele osób niepełnosprawnych mogłoby zainteresować się tym sportem. Naprawdę trzeba by było budować padel i oferować ten sport osobom niepełnosprawnym. Byliby zachwyceni, a nawet mogliby odzyskać smak. Pamiętaj, że to sport zespołowy. Francja mogłaby stać się prawdziwą lokomotywą i naciskać na rozwój i oferowanie tego sportu niepełnosprawnym.

PM: Czy masz jakąś wiadomość, którą chcesz wysłać do Francji, a konkretnie do osób niepełnosprawnych, które szukają zabawy, zespołu i sportu?

Mówię wszystkim francuskim graczom lub potencjalnym graczom, że powinniście przynajmniej spróbować tego sportu. Ma dużo więcej. Z pewnością pozwoli to być czymś więcej niż tylko sportem. Baw się dobrze padel jest proste. Za kilka tygodni będzie można grać padel. A to nie jest możliwe w przypadku wszystkich sportów.

PM: Czy ćwiczenia są drogie padel kiedy jesteś niepełnosprawny?

Powiedzmy, że istnieją nieściśliwe koszty, takie jak wózek inwalidzki, który nie może być zbyt ciężki, który musi być do opanowania. Wózek inwalidzki to koszt, podobnie jak ziemia padel który musi mieć jakąś dodatkową ochronę, aby go zbytnio nie uszkodzić. Istnieją oczywiście dodatkowe koszty, takie jak rakiety i piłki, ale w porównaniu z innymi sportami możemy oszacować, że nie są one ogromne.

PM: Osoby niepełnosprawne z pewnością nas słuchają i chcieliby w końcu zobaczyć demo, czy byłbyś gotów przyjść i pokazać nam to wszystko?

Będę zachwycony, że będę mógł pomóc padel rozwijać się w Paryżu, Tuluzie i innych miejscach. Jestem numerem jeden w Hiszpanii w sportach dla niepełnosprawnych i obiecuję, że ten sport Cię oczaruje.

PM: Czy możemy powiedzieć, że padel pomógł ci osobiście?

Le padel bardzo mnie cieszy. Ale oczywiście polecam wszystkim uprawianie tego sportu, który pozwala im na większą swobodę z dostępnymi środkami, na lepsze samopoczucie, a nawet na ambicje w sporcie, który oferuje wiele pasy.

Franck Binisti - Padel Magazine
Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padel w Club des Pyramides w 2009 roku w regionie paryskim. Od padel jest częścią jego życia. Często widuje się go koncertującego we Francji, podczas którego opowiada najważniejsze wydarzenia padel français.