Oscar Solé jest prawdopodobnie osobą, która najlepiej wie o zawodowym torze padel. Padel Magazine spotyka się z dyrektorem ds. komunikacji wAPT Padel Wycieczka, na wspaniałym dziedzińcu centralnym Koszary Foncka w Liège.

Narodziny padel Professionnel

Lorenzo Lecci López: Czy możesz się przedstawić i opowiedzieć nam, jak trafiłeś do świata padel ?

Oscar Solé: „Wszedłem do padel z zaskoczenia. Jestem Urugwajski dziennikarz. Od 2001 roku mieszkam w Maladze. Przyjechałem pierwszy Galicja, potem ruszyłem na południe. Poznałem Enrique Alegre, który był w świecie padel. To tutaj narodził się pierwszy prywatny tor zawodowy Padel Profesjonalna wycieczka, od 2006 roku. Niektórzy do nas dołączyli, inni pozostali w obwodzie federacyjnym. Następnie w latach 2006-2011 rozpoczął się następujący ruch ”.

padelpro tour 2012 gijon

WPT pozostawia gorzki posmak

Lorenzo Lecci López: Jak narodził się ten ruch w 2011 roku?

Oscar Solé: „Lstowarzyszenie graczy z padel zaczyna mieć większe znaczenie. Zetknęła się z prywatnymi firmami, aw 2012 roku nastąpiła zmiana. Plik World Padel Tour start i jestem częścią przygody od początku na części komunikacyjnej. W 2013 roku streaming odbywa się na drugim etapie WPT. Nie było żadnych komentarzy, to tylko zdjęcie. Zaproponowałem więc, aby nadać obrazowi głos. Pojawiły się szalone pomysły, „Puntaco” stało się sławne. Firmy zaczęły obstawiać WPT, a mój etap jest taki do 2016 roku. To były 3 bardzo dobre lata, próbując pokazać padel w oczach świata ”.

Lorenzo Lecci López: W 2016 roku nowa zmiana dla Ciebie. Rozpoczynasz przygodę Fabrice Pastor.

Oscar Solé: "W rzeczy samej. Byłem bardzo zaskoczony, gdy cały dział komunikacji w World Padel Tour było licencjobiorca. Już po 24 godzinach ta osoba, którą miałem przyjemność poznać, powiedziała mi, że jest fanką moich komentarzy. Wyjaśnia mi, że zamierzam z nim pracować nad nową przygodą… ”

Lorenzo Lecci López: Czy to zwolnienie sprawiło, że poczułeś gorzki posmak po tym, jak dawałeś tak wiele na początku WPT?

Oscar Solé: „Biorąc pod uwagę doświadczenie, które musiałem opuścić mój kraj i rodzinę, są to prawdziwe rozczarowania. Ze względów ekonomicznych konieczność opuszczenia korzeni, aby przybyć w nieznane i spróbować stworzyć nową rodzinę. To jest coś naprawdę trudnego. Co się stało z World Padel Tour to tylko część pracy. 

To gorzkie uczucie wynika z faktu, że nie było powodu do zwolnienia. Że przyszliśmy ci powiedzieć, żeAkcent południowoamerykański nie robił tego zbyt często… Te rzeczy bolą. Najbardziej bolało mnie potem, kiedy koledzy, z których część uważałem za przyjaciół, unikali mnie, żeby nie mieć problemu ”.

Lorenzo Lecci López: Dlaczego WPT podjął taką decyzję?

Oscar Solé: „To są decyzje biznesowe. Najbardziej bolało mnie to, że szukają profesjonalny. Mając długą karierę w dziennikarstwie, powiedział mi, że tak się wydaje brak szacunku. Poza tym dziękuję im za umożliwienie mi robienia tego, co chciałem, i pozwoliło mi to wspiąć się o krok, pracując z Fabrice Pastor. Ten człowiek otworzył mi drzwi swojego domu. Relacja układała się znakomicie od pierwszej sekundy, a ja podjąłem się jej szaleństw. Jest pełen pasji.

Więc zaczynamy od Puchar Pastora Fabrice, który był to południowoamerykański obwód, który rozprzestrzenił się na Europę, aby zapoczątkować projekt'Międzynarodowy Padel Wycieczka. Nie mieliśmy poparcia wszystkich graczy, a pewne zmiany w kurtkach graczy zmusiły Fabrice'a do położenia kresu temu wszystkiemu. ”

TRAFNY Padel Wieża, synonim wolności

Lorenzo Lecci López: Za kilka miesięcy pojawi się nowy tor!

Oscar Solé: "Fabrice Pastor nie umie milczeć. W Ameryce Łacińskiej, a zwłaszcza w Meksyku, mieliśmy nową okazję do organizowania turniejów. To tutaj narodziła się Continental American Federation, a wraz z nią możliwość tournee po całej Ameryce. W 2020 roku zaczynamy tę historię, aż do nadejścia słynnej pandemii. Uzgadniamy z FEPA sprowadzić obwód do Europy, docierając do dziś. Stopniowo osiągamy nasze cele, aby przynieść padel do coraz większej liczby krajów ”.

trafny padel wycieczka po centralnym torze korkowym

Lorenzo Lecci López: Dziś mamy graczy, którzy grają w APT, inni grają w WPT. Czy myślisz, że historia 2011 roku może się powtórzyć i że najlepsi gracze dołączają do APT?

Oscar Solé: „Myślę, że jest miejsce dla każdego w padel. To bardzo młody sport. Nasz obwód jest bardziej obwodem światowy i bardziej międzynarodowy. Nie chcemy tak bardzo ograniczać graczy. Chcemy im dać wolność wyboru turniejów że chcą się bawić. Chcemy również pomóc graczowi w profesjonalizacji. Wielu graczy zaskoczyło nas tutaj, w Liège. Przyszłe zjawisko padel może pochodzić z Chile, Wenezueli lub Afganistanu ”.

Lorenzo Lecci López: WPT utrzymuje najlepszych graczy dzięki ekskluzywnym kontraktom. Czy APT będzie robić tego typu rzeczy?

Oscar Solé: „Nie, naszym zamiarem jest bez blokowania graczy. Chcemy, żeby przychodzili i bawili się, ponieważ czują się komfortowo. Ci, którzy chcą być profesjonalistami, powinni nadal grać w 75% turniejów. Nasz model biznesowy polega na przykład na umożliwieniu niemieckiemu przedsiębiorcy zadzwonienia do nas i poinformowania nas, że chce turnieju. Ten pan płaci i będzie miał swój tydzień w kalendarzu. Ten turniej jest jego, a nie Monte Carlo International Sports. Celem jest mieć 20 turniejów, a jeśli jutro nowy przedsiębiorca zaoferuje jednemu z nich więcej pieniędzy, może je sprzedać. Monte Carlo tworzy produkt tak, że stamtąd nosi go kilku przedsiębiorców. Nie chcemy monopolu, ponieważ jest to już robione gdzie indziej i wiemy, że tak będzie krótkotrwały".

Lorenzo Lecci López: W 2023 roku wygasają kontrakty WPT. TRAFNY Padel Wycieczka pokazuje świetną organizację. Czy masz na myśli tę datę?

Oscar Solé: „Naszym celem jest spraw, by rosło padel. Oczywiście ta data wypuści najlepszych graczy, ale tak jest nie obsesja dla nas, że ta umowa wygasa. Z doświadczenia wiem, że gracze nie ufali Międzynarodówce Padel Wycieczka, ponieważ nie widzieli produktu. Teraz mogą to zobaczyć, a my będziemy pracować dla graczy. Ten projekt jest przeznaczony dla graczy. Mogę was zapewnić, że Monte Carlo i Fabrice nie osiągają obecnie na tym zysku. Mamy nadzieję, że w 2023, APT zostanie skonsolidowany jako dodatkowa opcja dla graczy. Nie będziemy zamykać żadnych drzwi. Mamy graczy, którzy grali i którzy mają kontrakt z innym obwodem, ale ci gracze potrzebują pieniędzy, aby się wyżywić… Na przykład Miguel Oliveira lub Fede Quiles ”.

Start w środku pandemii

Lorenzo Lecci López: To śmiałe otwieranie międzynarodowego toru w środku globalnej pandemii. Jak się dostosowujesz?

Oscar Solé: "To jest trudne. Ten obwód chce otworzyć drzwi dla wszystkich graczy, a wszyscy ci gracze nie są w tym samym miejscu. Konieczność podróżowania z kilku różnych miejsc utrudnia sprawę. Musimy się dostosować i staramy się odpowiednio zmienić harmonogram ”.

„To był jeden z pierwszych przekazów, jakie Fabrice Pastor skierował do zespołu: zorganizuj obwód pomimo warunków”.

Lorenzo Lecci López: Od uruchomienia toru minął nieco ponad rok. Jakie są obszary wymagające poprawy?

Oscar Solé: „Każdego dnia staramy się doskonalić. Kiedy zaczynaliśmy tę przygodę z Fabrice, chcieliśmy odbyć wyłącznie amerykański tor. Po pierwszych dwóch turniejach w Meridzie i Acapulco ten wirus zmienił wszystkie nasze plany. Pozwoliło nam to również pracować nad rozszerzeniem tego obwodu. Dzięki wsparciu FEPA mogliśmy wystartować w Europie. Ten turniej jest dowodem na to, że wśród tych graczy jest bardzo dobry poziom, o którym niewiele osób wiedziało. Chcemy otworzyć nasze drzwi tym graczom, którzy nie mają gdzie się wypowiedzieć ”. 

Lorenzo Lecci López: Dziś jesteśmy w Belgii. Jakie są następne kroki APT?

Oscar Solé: „Kolejne dwa turnieje planowane są w Ameryce. Jeden w Argentynie i jeden w Meksyku, ale czekamy, jak rozwinie się sytuacja. Staramy się uzyskać niezbędne uprawnienia: niestety znowu będzie bez publiczności. Zwykle wkrótce ogłosimy dwa turnieje w Argentynie ”.

Lorenzo Lecci López: Transmisje strumieniowe są obecnie komentowane w języku hiszpańskim i angielskim. Kiedy będą komentarze w języku francuskim?

Oscar Solé: „Nie spodziewamy się tego w najbliższym czasie, ale chciałbym podziękować Padel Magazine który wykonuje pracę, aby zapewnić widoczność naszego toru, dziękuję Franck Binisti, którego znam od wielu lat. Wiem, co się rozwija padeli musisz poczuć fundamentalną część tego rozwoju ”.

„Ale mam nadzieję, że może się rozwinąć i że będziemy mogli nadawać wiele programów w wielu różnych językach”.  

Lorenzo Lecci López

Z jego imion możemy odgadnąć jego hiszpańskie i włoskie pochodzenie. Lorenzo jest wielojęzycznym pasjonatem sportu: dziennikarstwo z powołania i wydarzenia z uwielbienia to jego dwie nogi. Jej ambicją jest udział w największych imprezach sportowych (igrzyskach olimpijskich i światach). Interesuje go sytuacja padel we Francji i oferuje perspektywy optymalnego rozwoju.