Podczas gdy padel przeżywa we Francji spektakularny rozkwit, gdzie powstało prawie 3000 kortów do gry, zaczyna pojawiać się niepokojący efekt uboczny: wpływ tej infrastruktury na dziką przyrodę, a w szczególności na ptaki.
Nowoczesne, ale czasami niebezpieczne konstrukcje
Gwałtownemu rozwojowi klubów padel towarzyszy wzrost liczby zewnętrznych szklanych kortów, które są bardzo estetyczne, ale często niewidoczne dla ptaków. Wiele ptaków, oszukanych przezroczystością ścian, uderza w ich powierzchnię, powodując poważne obrażenia, a nawet śmierć.
Alain Henry, współmenedżer klubu Mas w Perpignan, jednego z najaktywniejszych we Francji, potwierdza:
„Czasami znajdujemy ptaki na ziemi, czasami martwe, prawdopodobnie po uderzeniu w okno. To rzadkie, ale zawsze uderzające”.
Zjawisko to, od dawna znane w architekturze miejskiej (szczególnie w przypadku szklanych fasad budynków biurowych), obecnie znajduje nowe odzwierciedlenie w świecie sportu amatorskiego.
Alarmujące spostrzeżenie na skalę europejską
według Liga Ochrony Ptaków (LPO)o 30 milionów ptaków ginie każdego roku w Europie na skutek kolizji ze szklanymi konstrukcjami. Mimo że korty do padla stanowią jedynie ułamek tej liczby, ich szybki wzrost niepokoi organizacje zajmujące się ochroną środowiska.
W Hiszpanii, gdzie szacuje się, że ponad 20 000 W celu ustalenia liczby zainstalowanych torów, władze regionalne Aragonii przeprowadziły w 2022 r. badanie w trzech klubach pilotażowych w Saragossie. Wynik : ponad 100 martwych ptaków odnotowano w ciągu jednego roku tylko wokół tych obiektów. Dane te opublikowano w oficjalnym biuletynie Departament Rolnictwa, Hodowli Zwierząt i Środowiska z Aragonii.
Proste i skuteczne rozwiązania
W obliczu tego problemu wiele regionów Hiszpanii eksperymentowało z metodami zapobiegawczymi. W Bubierca, małym miasteczku w prowincji Calatayud, zainstalowano szare pionowe paski samoprzylepne na szklanych ścianach dozwolone zredukować liczbę kolizji do zera w ciągu roku. Paski te, inspirowane urządzeniami zabezpieczającymi przed kolizjami stosowanymi na przystankach autobusowych lub szklanych fasadach, sprawiają, że okno jest widoczne dla ptaków, nie utrudniając widoczności graczom.
Istnieją również inne techniki, takie jak naklejki odporne na wstrząsy w kształcie sylwetek drapieżnych ptaków, wzory z poziomych linii lub stosowanie szkła antyrefleksyjnego lub przyciemnianego.

Odpowiedzialność zbiorowa
La Konwencja bońska w sprawie ochrony gatunków wędrownych, podpisana przez Francję, wzywa państwa do podjęcia konkretnych środków przeciwko zagrożeniom ze strony człowieka, w tym konstrukcji niewidocznych dla zwierząt. Zgodnie z tą logiką świat padla, jako podmiot działający w przestrzeni publicznej i prywatnej, mógłby przewidywać i uogólniać proste ustalenia do wdrożenia.
LPO i lokalne stowarzyszenia zachęcają obecnie kluby do integrowania kryteriów ekologiczna trzeźwość w ich projektowaniu i renowacji. Niektóre twórcy torów zaczynają oferować rozwiązania „Bird Safe”, zintegrowane już na etapie produkcji ścian szklanych.

Świadomość, którą należy wspierać
więcej Szacunkowo 500 000 praktyków W 2025 roku we Francji, gdzie popularność padla rośnie, należy pomyśleć także o jego wpływie na środowisko. Podobnie jak FFT, które podpisało Karta zobowiązań eko-odpowiedzialnych W 2017 r. kluczowe staje się rozszerzenie zainteresowania o kwestie różnorodności biologicznej.
Poszanowanie dzikiej przyrody nie może być traktowane priorytetowo. I w tej walce, Czasem wystarczy zwykła naklejka, by zapobiec złamanym życiom..
Źródła:
- Liga Ochrony Ptaków – https://www.lpo.fr
- Federacion Española de Padel
- Departament Środowiska Rządu Aragonii
- FFT – Dane klubu Padel 2025
- Konwencja w Bonn – CMS.int

Franck Binisti odkrył padla w Club des Pyramides w 2009 roku w regionie paryskim. Od tego czasu Padel stał się częścią jego życia. Często można go zobaczyć podczas tournee po Francji, gdzie relacjonuje najważniejsze francuskie wydarzenia związane z padelem.