Le padel profesjonalista przeżył w ostatnich miesiącach prawdziwy wstrząs. Podczas World Padel Tour wydawało się mieć niemal niepodważalny monopol na padel zawodowych, Międzynarodowa Federacja Padel (FIP), Stowarzyszenie Zawodowych Zawodników padel (PPA) i Qatar Sports Investments (QSI) dokonały rzeczy nie do pomyślenia: stworzyły kolejny profesjonalny obwód padel.

Dla krajów członkowskich FIP było to bardzo szybkie, tworząc pewną niestabilność, stąd zrozumiała przestroga obecnego prezesa Francuskiej Federacji Tenisowej Gillesa Morettona w sprawie kontynuacji wydarzeń we Francji.

FFT życzy wspaniałego wydarzenia padel w Roland-Garros nigdy tego nie ukrywała. Z jaką organizacją? Od 2022 roku?

Jest niezbędne "profesjonalizm w padel"

Na razie wciąż panuje niestabilność i niepewność, co będzie dalej. Dwa przeciwstawne prądy. Z jednej strony plusy World Padel Tour którzy wierzą, że FIP/QSI nie mogą zaoferować drugiego profesjonalnego toru, ponieważ profesjonalni gracze są zaangażowani w WPT. Z drugiej strony stowarzyszenie FIP/QSI/PPA, które mimo zagrożeń ze strony WPT utworzyło ten nowy profesjonalny obwód (Premier Padel), która zostanie uruchomiona pod koniec marca w Katarze z pulą nagród do pięciu razy wyższą niż WPT.

Gilles Moretton doskonale to wyjaśnia:

„Istnieje kilka trendów w padel. Jako Federacja liczymy na wyjaśnienie profesjonalizacji w padel dla dobra wszystkich”.

„Stanie się głównym graczem w padel"

FFT jest ambitny. Chce zaoferować duże wydarzenie i wykorzystać Rolanda-Garrosa do napędzania padel w kierunku szczytów.

Ona już myśligotowy“. Ale dzięki najnowszym wiadomościom FFT jest ostrożny i nie chce się mylić. „Jesteśmy bardzo zainteresowani tym, aby Roland-Garros stał się głównym graczem w padel w nadchodzących latach" komentuje Gilles Moretton.

Du World Padel Tour do Premier Padel

Początkowo główny etap World Padel Tour wydawało się, że można to zrobić w Roland-Garros. Jednak wraz z pojawieniem się QSI i równie nagłą zmianą kursu FIP, karty zostały całkowicie przetasowane, co stawia WPT w bardzo delikatnej sytuacji.

FFT może chcieć zwrócić się do Premier Padel (PP) na niekorzyść WPT z bardzo prostego powodu: PP to obwód obsługiwany przez FIP. Analiza prezesa FFT jest nieubłagana:

„Będziemy bardziej po stronie federacji międzynarodowej niż obwodu prywatnego”

„Unikaj zgubienia się ludzi”

FFT to bardzo szczególna federacja w świecie padel. Jeśli jego historia w padel wciąż bardzo niedawna Francuska Federacja Tenisowa jest strukturalnie tytanem w padel.

Jego głos niesie, a jego ogromna wiedza w świecie zawodowym jest wyjątkowa. Kto może się pochwalić, że mówi tyle samo w padel wśród innych federacji?

Tak więc dla prezesa FFT, „Rzeczy muszą być jasne dla wszystkich: jedna klasyfikacja, jeden obwód, jeden sposób rejestrowania i zapobiegania zgubieniu się ludzi oraz padel stracić."

Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padel w Club des Pyramides w 2009 roku w regionie paryskim. Od padel jest częścią jego życia. Często widuje się go koncertującego we Francji, podczas którego opowiada najważniejsze wydarzenia padel français.