Pierre Doumayron, prezes ligi Midi-Pyrénées i wiceprezes FFT odpowiedzialny za Federal Gatherings, wspomina swoją przygodę w padel oraz wzloty i upadki w jego lidze.

Padel Magazine - padel wybucha w twojej lidze. Jak to wytłumaczysz?

Pierre Doumayron - To wcale nie była łatwa droga, ponieważ padel w naszej lidze ma historię. Już w latach 90 padel odebrał swoje ślady. Spodziewaliśmy się dużo więcej. Tuluza była gospodarzem mistrzostw świata padel i wierzyliśmy w wyzwolenie padel blisko. Jeszcze padel szybko spadł jak suflet. Żadnych lub tak niewielu projektów, żadnych realnych perspektyw.

Następnie, kiedy FFT zdecydował się zintegrować padel w jej statucie zrobiliśmy krok naprzód padel rozwijać się w naszej lidze i widzimy dziś niesamowitą dynamikę padel w naszej lidze z wieloma projektami.

PM - Co dalej?

Mamy już kluby gotowe do rozpoczęcia padel. Czujemy oczekiwanie i wielką chęć, aby nasze kluby tenisowe również zażywały kąpieli padel. Jak widzieliśmy, jest wiele DES do wyszkolenia i skorzystania z inicjacji zaplanowanych przez cały tydzień podczas ITF.

Oczywiście możemy oprzeć się na istniejących klubach ze Stade Toulousain, Club de l'Hers, Paddle Plus i Padel Toulouse Club.

PM - Czy liga ma jakieś specjalne wsparcie finansowe?

Nie, obecnie nie przewidziano pomocy finansowej dla klubów, ale możemy zapewnić naszą wiedzę liderom projektów. Nasza sieć jest oczywiście bardzo ważna, organizacja kursów szkoleniowych dla DE w tej chwili rośnie wszędzie. Ponadto Tuluza była ostatnio gospodarzem kształcenia ustawicznego dla padel dla DE. ED było bardzo wiele i otrzymujemy duże zapotrzebowanie na kolejne.

Premier - Czy ta inicjatywa podczas ITF Toulouse-Balma zostanie przedłużona?

PD - Wyniki są bardzo pozytywne i doświadczenie na pewno się powtórzy. Od jakiegoś czasu wierzymy padel i coraz bardziej się angażujemy. Dowodem jest ta ziemia padel na międzynarodowy turniej tenisowy Toulouse - Balma. Tenis i padel mają razem bardzo ciekawą przyszłość, ponieważ są to sporty, które się uzupełniają. Okres rozkwitu tego nowego sportu we Francji wygląda jasno.

Wywiad przeprowadził Franck Binisti - Padel Magazine

Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padel w Club des Pyramides w 2009 roku w regionie paryskim. Od padel jest częścią jego życia. Często widuje się go koncertującego we Francji, podczas którego opowiada najważniejsze wydarzenia padel français.