Ustawa ramowa w sprawie równości płci została przyjęta w sierpniu 2014. Ustawodawstwo chce przyspieszyć ruch i to właśnie robi z tym prawem. Ponadto zainteresowane strony sportowe również działają w tym samym kierunku, podobnie jak społeczeństwo obywatelskie. To prawo uchwalone w 2014 „po raz pierwszy integruje wszystkie wymiary równości, wszystkie poziomy i wszystkie sektory, edukacyjne, amatorskie, profesjonalne. Ustawa ta określa potrzebę prowadzenia proaktywnej polityki na rzecz sportu kobiet poprzez dostęp do sportu na całym terytorium Francji, identyczne traktowanie kobiet i mężczyzn w sporcie na wysokim poziomie, a także w mediach i równe dostęp kobiet do przywództwa technicznego i kierownictwa federacji sportowych, z programem zwalczania stereotypów ”(Brocard P., (2015), Kobiety nie są zmuszone do biegania, Edycje Belin, Paryż, od 45 do 52)

Równolegle z ustawą 4 z sierpnia 2014 Ministerstwo Sportu zobowiązało się zapytać wszystkie federacje sportowe o plan feminizacji w ramach wiążącej ich konwencji celów 2014-2017. Wykonało to 69 federacji, w tym Francuska Federacja Tenisowa (patrz załącznik 8). Te plany feminizacji mają na celu rozwój kobiecych praktyk sportowych, dostęp do zawodów związanych z zarządzaniem i szkoleniami, dostęp do zawodów arbitrażowych i dostęp do wyższych stanowisk kierowniczych. W tym kontekście modyfikacja kodu sportowego powinna wzmocnić ruch federacji, ponieważ wzmacnia reprezentację kobiet w organach zarządzających, zwiększając współczynnik reprezentacji od 25% do 40% w zależności od przypadku.

Plan feminizacji FFT opiera się na pięciu osiach określonych w konwencji celów (rozwój praktyki, organy zarządzające, nadzór techniczny, arbitraż i sport na wysokim szczeblu). Celem jest działanie, zgodnie z osiami, na poziomie lokalnym, na poziomie wydziałowym i regionalnym. Aby to osiągnąć, FFT proponuje w tym planie przykłady działań, oto kilka:

-praktyka gier podwójnych: Federacja uważa, że ​​gra podwójna jest dobrym sposobem na tworzenie więzi społecznych, ponieważ gra podwójna pozwala poznać nowych ludzi podczas zabawy z nowym partnerem (partnerami). Jak pokazuje świadectwo Jessiki Garcii (Departmental Sports Advisor), większość dziewcząt szuka przede wszystkim kumoterstwa. Dlatego gra podwójna byłaby skutecznym sposobem na zachęcenie dziewcząt do gry w klubach.

- ustanowienie formuł dostępu dla klubów (np. „przyjdź i zagraj z dziewczyną”): jest to operacja, którą kluby zwykle organizują przez tydzień. Ta animacja polega na zaproponowaniu dziewczętom ze szkoły tenisa zaprosienia jednego z ich przyjaciół do wzięcia udziału w bezpłatnym treningu. Ogólnie tydzień

„Przyjdź i zagraj z dziewczyną” działa bardzo dobrze, ponieważ dziewczyny lubią spotykać się z dziewczyną, aby uprawiać sport (patrz opinia Jessiki Garcia). Ponadto pozwala to dziewczętom spróbować tenisa bez zaangażowania, a kluby przyciągają nowych członków. Istnieją różne rodzaje podobnych działań, takie jak „zabierz rodziców”, „rodzina podwaja się” i tak dalej.

- zmiana statutu i przepisów w celu ułatwienia kobietom dostępu do stanowisk kierowniczych (proporcjonalność): jak zobaczymy później, niewiele kobiet ma dostęp do odpowiedzialnych stanowisk w organach zarządzających. Aby rozwiązać ten problem, FFT proponuje zmianę statutu poprzez wprowadzenie przepisu wprowadzającego fakt posiadania w komitecie sterującym 40% kobiet.

FFT nie odnotowuje spadku liczby zwolnionych kobiet. Za rozmowę z kilkoma osobami pracującymi lub pracującymi dla struktury federalnej, FFT postanowiło zaangażować się w tenis dla kobiet, aby uniknąć przekroczenia miliona. Ponieważ jeśli nie straci kobiet, traci licencjobiorców. W rezultacie postawiło sobie za cel zwiększenie odsetka kobiet zwolnionych na poziomie 50%, obecnie jest to 28,81%. FFT widzi tenis dla kobiet jako szansę na rozwój.

Nicolas Zebbar

Ukończyłam studia magisterskie z zarządzania sportem i pasjonuje się tenisem, prowadziłam badania dotyczące rozwoju tenisa kobiecego. Uprawiając ten sport od dwudziestu lat, a teraz menedżer mojego klubu (TC Morlaàs w Pyrénées-Atlantiques), zawsze szukam nowych pomysłów, mających na celu poprawę środowiska treningowego dla członków. Dlatego cieszę się, że mogę dzielić się tą pracą.