Do zobaczenia prawie 32 lata, ten, który dzieli swój czas pomiędzy Francuzów Padel Kupuj, mój Padel Niewidomy i Padel XP, ugruntowuje swoją pozycję kluczowego gracza na rynku padel français. Po rozmowie o swojej podróży, przedsiębiorca mówił o ewolucji naszego sportu, jego strukturalnym rozkwicie i globalnej ekspansji. A teraz druga część jego portretu.

W Hiszpanii zderzają się dwa światy

„Jest wzrost, ale jeśli porównamy go z innymi rynkami, takimi jak Andora, jest on naturalnie niższy. TO padel nigdy nie było tak obecne w Hiszpanii, a hazard nigdy nie był tak drogi. Istnieją dwa światy: świat dużych miast, takich jak Barcelona, ​​z ceną, która może osiągnąć 12 euro w pomieszczeniu, oraz świat małych wiosek, gdzie ta sama gra kosztuje 5 lub 6 euro! To dokładnie tak jak we Francji z klubami publicznymi i prywatnymi. »

Ceny, remonty, klienci: wszystko nabiera tempa

„Obserwujemy wzrost cen w dużych miastach. Prąd jest drogi, cena ziemi wzrosła, to wszystko trzeba amortyzować. Tereny zostały odnowione, ponieważ zaczęły się starzeć (od 15 do 20 lat). Pojawiły się nowe generacje muraw, ale wymaga to inwestycji. Kiedy płacisz 35 000 euro za zmianę 5 trawników, musisz być w stanie odzyskać tę kwotę! »

„Rynek stale rośnie, zwłaszcza od czasu Covid. Zauważamy przybycie nowych praktyków, wzrost liczby klientek, rozwój działalności i turniejów. Dziś aplikacja taka jak Playtomic nigdy nie miała tak wielu użytkowników na terytorium Hiszpanii (według najnowszych danych milion aktywnych użytkowników miesięcznie, przyp. red.). I nadal rośnie. »

Manu Garcia

Modernizacja struktur iberyjskich

„Jeśli mówimy o liczbie graczy, to do krajów sąsiadujących należy dogonienie Hiszpanii. Jeśli jednak mówimy o jakości, to rzeczywiście Hiszpania, która została wyposażona w starzejącą się infrastrukturę, nadrabia zaległości i powraca do pewnego standardu jakości w porównaniu z Francją i Włochami. Kluby muszą podnosić jakość usług. Kiedy do drużyny przyjeżdżają gracze z zewnątrz, aby odbyć kursy szkoleniowe, nie możesz sobie pozwolić na gościenie ich w słabszych miejscach. »

Le padel, efekt mody czy prawdziwy trend?

„Nie pocieszające jest użycie słowa „moda”, które z definicji jest efemeryczne. Nie jest to zatem chwilowa moda, ale „trend”, który utrzyma się w średnim i długim okresie. Inwestorzy powinni wziąć pod uwagę, że rozwój ten z łatwością utrzyma się od 6 do 8 lat. Prywatnie możemy bać się klubów publicznych. We Francji działają tysiące publicznych klubów tenisowych i nie powinieneś ograniczać się tylko do tenisa! Bardzo dobrze wyobrażam sobie na przykład klub piłkarski, który ma niewykorzystane 800 metrów kwadratowych i decyduje się na wybudowanie tam boisk. padel, bo publiczność to pokocha. Jest to tym bardziej prawdziwe, gdy widzimy grające gwiazdy takie jak Abidal, Wiltord, Zidane, Neymar czy Totti padel. "

„Wracając do klubów tenisowych, ci aktorzy nigdy nie zarobili tak dużo pieniędzy. To powoduje nawet problemy w ratuszach: widzą, że stowarzyszenia mogą się samofinansować, więc starają się zachować budżet na coś innego. Tak czy inaczej, ten sport będzie się nadal rozwijał i będzie zdrowa rywalizacja. Różnicą będzie jakość obsługi: outdoor, indoor, przebieralnie, bar, restauracja. »

Francja-Włochy-Hiszpania, trzy regiony sprzyjające inwestycjom

„Dla mnie Francja jest naprawdę krajem, w którym musimy inwestować i grać kartą padel dokładnie. Jesteśmy bardzo zaludnionym krajem z ogromnym potencjałem populacji praktykujących. Przeszkodą jest administracja. Należy podjąć nadmierną liczbę kroków. »

„Wtedy postawiłbym Włochy i Hiszpanię. Administracyjnie jest znacznie lżejszy, znacznie szybszy, nawet jeśli na terytorium jest już większa konkurencja i więcej graczy. Na przykład w regionie Rzymu jest więcej struktur niż w całej Francji. To pokazuje, jak bardzo jest to modne. »

Pięć krajów padel najbardziej kultowy

„Pod numerem 1, Argentyna. Historycznie rzecz biorąc, jest to kraj, który wiele zrobił dla tego sportu i gdzie padel jest religią. Podoba mi się symbolika i ta purystyczna strona. »

„Pod numerem 2 Hiszpania. To europejska kolebka padel, DNA zostaje tam wszczepione. To tutaj znajdziemy najlepszy poziom, duże kluby, marki, trenerów i innych dużych graczy. »

„Pod numerem 3 Włochy. Zapał jest tam nadmierny, Włosi to uwielbiają. Gra tam wielu wpływowych ludzi, myślę, że to dobry kraj do tego. »

„Pod numerem 4 Francja. W ciągu dziesięciu lat nasz kraj może znaleźć się w gronie najlepszych. Jest tu dużo powierzchni i mnóstwo mieszkańców. Niektóre kraje, takie jak Niemcy, nie mają tak dużej powierzchni. Umieszczam tutaj Francję ze względu na jej potencjał w przyszłości. »

„Pod numerem 5, Belgia. To ludzie, którzy dobrze pracują. Mogą walczyć z Meksykiem, który miał turniej World Padel Tour i co stanowi dużą dźwignię rozwoju sportu w Ameryce Południowej. »

„Na koniec, jeśli chodzi o kategorię bonusową, myślę o Stanach Zjednoczonych. To niesamowite pod względem liczby kortów, zawodników, profesjonalistów, jakości nauczania. Za dwadzieścia lat mogą nas przewyższyć. »

Pierwszą część jego portretu znajdziecie powyżej:

To dzięki ojcu Auxence odkrył padel, pewnego wieczoru w czerwcu 2018 r. Dziś z pasją śledzi międzynarodowe tory i dokucza palaczowi w swoim klubie treningowym w Tuluzie Padel Klub. Można go także znaleźć na La Feuille de Match i LesViolets.com, dwóch specjalistycznych mediach poświęconych klubowi piłkarskiemu Toulouse Football Club.