Le padel na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 r... kto by o tym nie marzył? Niestety, jak wiemy, sport nie zdążył jeszcze znaleźć się w katalogu. Trzeba powiedzieć, że pomimo szybkiej popularyzacji padel nie osiągnął jeszcze swojego szczytu.

Bardzo modny we Francji i innych krajach Europy, tzw padel założył swoje gniazdo na kontynencie. Nie mówiąc już o Ameryce Południowej, kolebka tego sportu, gdzie jest również dobrze zakotwiczony.

A jednak nadal nie padel na Igrzyskach Olimpijskich w 2024 r.… i oczywiście nie będzie ich również na Igrzyskach Olimpijskich w 2028 r., które odbędą się w Los Angeles. Więc dlaczego ? Spójrzmy na zasady !

Prerogatywy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego

Aby sport mógł zostać uznany za olimpijski, musi:

  • Posiadanie federacji międzynarodowej, która dostosowuje się do wymogów etycznych określonych przez MKOl.
  • Należy ściśle przestrzegać Światowego Kodeksu Antydopingowego Światowej Agencji Antydopingowej.
  • Upewnij się, że sportowcy nie muszą być wspierani przez maszynę, aby móc prawidłowo wykonać ćwiczenie.
  • Należy ćwiczyć na co najmniej czterech kontynentach i w siedemdziesięciu pięciu krajach, aby zostać częścią kategorii męskiej, oraz na trzech kontynentach i w czterdziestu krajach w przypadku drużyn kobiecych.

Au padelistnieje Międzynarodowa Federacja, FIP, więc to nie jest problem. Jeśli chodzi o doping, podejrzewamy, że w tym przypadku nie powinien on stanowić problemu. Punkt trzeci, tutaj ponownie padel nie wymaga żadnej maszyny, więc na razie wszystko pasuje.

Ostatni punkt jest jednak piętą achillesową tego sportu. Po co ? Cóż, w 2022 r. dane FIP pokazały, że padel miał federacje mężczyzn i kobiet na pięciu kontynentach. Jednak tylko około pięćdziesięciu krajów miało sportowców.

Dlatego też padel nie może obecnie stać się sportem olimpijskim.

Igrzyska Olimpijskie padel

Le padel na igrzyskach olimpijskich, kiedy to jest?

Jak już wspomnieliśmy w artykule, będziemy jeszcze musieli poczekać, zanim będziemy mieć nadzieję na znalezienie padel na igrzyskach olimpijskich… Bo tak naprawdę kolejne igrzyska olimpijskie, które odbędą się w 2028 r Los Angeles nie powinien uwzględniać dyscypliny w katalogu.

Jednak nic straconego, ponieważ według plotek, padel mogłoby wejść do programu Igrzysk Olimpijskich w 2032 roku, które odbędą się w Brisbane. Australia, która była jednocześnie pierwszym krajem, który w tym roku gościł turnieje FIP…

Jedyne, czego możemy żałować w związku z tak późnym pojawieniem się sportu na igrzyskach olimpijskich, to fakt, że wielkie nazwiska w tej dyscyplinie nigdy nie będą mogły zostać medalistami olimpijskimi. Oczywiście, że myślimy Fernando Belasteguina, którego kariera zakończy się pod koniec 2024 roku… ale też na pewno o Paquito Navarro, Sanyo Gutierrez i Alejandra Salazar a może nawet Gemma Triay...

Gwenaelle Souyri

To właśnie jego brat pewnego dnia powiedział mu, aby towarzyszył mu na torze. padelod tego czasu Gwenaëlle nigdy nie opuściła sądu. Z wyjątkiem sytuacji, gdy chodzi o oglądanie transmisji Padel MagazineZ World Padel Tour… Lub Premier Padel…lub Mistrzostwa Francji. Krótko mówiąc, jest fanką tego sportu.