Le padel to sport, w którym systematycznie uprawia się grę deblową, dlatego też pozycja zawodników na boisku może mieć istotny wpływ na dynamikę gry. Gdy przyjrzymy się bliżej rozmieszczeniu na boisku zawodników zawodowych, zauważymy, że jest to lewe -ręcznicy są systematycznie umieszczani po prawej stronie. I jak możesz sobie wyobrazić, to nie przypadek!

Leworęczny = prawda?

Grając na prawej stronie, leworęczni mogą wykorzystać dominującą rękę (lewą), aby skutecznie osłonić środek kortu. Umożliwia to ochronę najbardziej wrażliwej części toru i kontrolę wymian. Przede wszystkim najpotężniejsze i najbardziej zdecydowane strzały, takie jak uderzenia i woleje, można wykonać znacznie łatwiej, gdy mamy silną rękę w centrum.

Dla zawodnika leworęcznego gra na prawej stronie oznacza, że ​​może on także zastępować kolegę z drużyny na środku i odwrotnie, gdy zawodnik leworęczny jest praworęczny (co ma najczęściej miejsce w przypadku par leworęcznych jest dość rzadkie). Jest to szczególnie przydatne, gdy jeden z dwóch graczy znajdzie się w lodówce.

Co więcej, grając prawą stroną, leworęczni mogą tworzyć kąty, które będą trudne do skontrowania dla przeciwników, a piłki będą miały odwrotny skutek. Działa to bardzo dobrze w grze amatorskiej przeciwko prawicowym graczom, którzy są przyzwyczajeni do tego, że zawsze mają praworęcznych po przekątnej.

Zwyczajowo mówi się również, że idealną kombinacją jest posiadanie leworęcznego po prawej i praworęcznego po lewej; w ten sposób obaj gracze mogą używać forhendu do osłonięcia środka kortu, pozostawiając bekhendy do strzałów z bliska do okien. Zasadniczo pozwala to na zadawanie obu ciosów w środku, przez co zadaje się znacznie większe obrażenia.

Leworęczni są bardzo popularni padel

Profesjonalni gracze na ogół doceniają tę konfigurację, która wielokrotnie udowodniła swoją skuteczność na najwyższym poziomie. Fernando Belasteguin pozostawał numerem 16 na świecie przez 1 lat, grając na lewej stronie z leworęcznym po prawej: 13 lat u Juana Martína Díaza, a następnie 3 u Pabla Limy. Argentyńczyk dobrze radził sobie także z samorodkiem Arturo Coello, obecnym numerem 1 w rankingu FIP, który z Agustinem Tapią tworzy obecną parę numer 1. Nie ma tajemnicy, gra leworęcznym prawą ręką to potężna broń padel. Zauważamy także większy odsetek leworęcznych wśród elit padel świecie niż w populacji ogólnej.

Podsumowując, jak to się tak dobrze mówi trener Julien Bondia w jednym ze swoich artykułów, kiedy umieścimy „praworęcznego po lewej stronie i leworęcznego po prawej stronie, obaj gracze mają swój wolej forhendowy i uderzenie w środku. To wydaje się być najlepszą konfiguracją do zdobywania punktów.”

Jeśli więc jesteś początkujący w padel i leworęczni, nie wahajcie się ustawić się po prawej stronie!

Xan jest fanem padel. Ale także rugby! A jego posty są równie mocne. Trener fizyczny kilku osób padelwyszukuje nietypowe posty lub zajmuje się aktualnymi tematami. Zawiera również wskazówki, jak rozwijać swoją sylwetkę padel. Najwyraźniej narzuca swój ofensywny styl jak na boisku padel !