Fizjoterapeuta APT Padel Wycieczka, Marcelo Mariani, mówi nam o „bobos” w kręgu zawodowym padel.

Jak im zapobiegać i co robić w przypadku kontuzji? Zobaczysz, że Marcello ma również kilka anegdot, które wiele mówią o różnicach między graczami.

Zapobieganie kontuzjom: cel fizjoterapeuty

"Kiedy jesteś profesjonalistą, tak naprawdę nie ma wyboru: zawodnicy regularnie odwiedzają nas, aby zapobiec ewentualnej kontuzji, ale także złagodzić ból.

Życie topowego sportowca nie jest takie oczywiste. Ciało jest bardzo wyeksponowane. I rzadko można zobaczyć idealnie wyważone ciało. A właśnie naszą rolą jest pomaganie zawodnikowi podczas wahań jego obciążenia fizycznego i zapewnienie, że jego ciało stale się do nich dostosowuje.

W okresach intensywnej pracy zawsze istnieje możliwość zranienia. Kiedy dzieje się to w środku turnieju, często nie mamy czasu na znalezienie źródła problemu, musimy przygotować sportowca do gry za wszelką cenę. To bardzo ekscytująca część pracy dla fizjoterapeuty, ale także część, za którą ponosisz największą odpowiedzialność”.

„Przychodzenie do fizjoterapeuty, nawet gdy wszystko idzie dobrze”

„Myślę, że jeśli zadbasz o siebie, jeśli rozgrzejesz się przed grą, jako amator nie musisz iść do fizjoterapeuty. Z drugiej strony gracz, który dużo gra, który mocno obciąża stawy, musi udać się do fizjoterapeuty, nawet jeśli uważa, że ​​wszystko jest w porządku.

Czasami początki przyszłego bólu zaczynają się dlatego, że pozostawiliśmy po sobie drobne urazy lub dlatego, że nie przygotowaliśmy się odpowiednio do naszej aktywności fizycznej. A czas może wtedy wyrządzić szkody, które będą trudniejsze do naprawienia. Dlatego zawodowcy dużo nas pytają, zwłaszcza po meczu. Podlegają bardzo silnemu stresowi fizycznemu i psychicznemu. Aby zapobiec przewlekłym i ostrym urazom, nie ma wyboru, będziemy musieli przejść przez nasze ręce.

Musisz starać się regularnie chodzić do fizjoterapeuty, poddawać się badaniom.”

Przygotowanie fizyczne: niezbędne dla sportowców

„W dzisiejszych czasach przygotowanie fizyczne stało się bardzo ważnym elementem stawania się profesjonalistą i pójścia jak najdalej. Rywalizacja jest zacięta, a poziom jest taki, że w pewnym momencie różnicę może stanowić właśnie przygotowanie fizyczne. Gracze doskonale zdają sobie z tego sprawę.

Poza tym lubię brać przykład z golfa. Kiedyś wśród profesjonalistów przygotowanie fizyczne niekoniecznie było pierwszym problemem. Dziś, aby być mistrzem, trzeba być bystrym fizycznie.

W padel, to jest to samo: myślę, że w ostatnich latach fizyczna staje się coraz ważniejsza. Turniejów jest wiele, coraz bardziej skomplikowanych meczów i trzeba być przygotowanym na to, aby udźwignąć to obciążenie fizyczne, jednocześnie zmniejszając w jak największym stopniu ryzyko kontuzji. I to właśnie staramy się zrobić”.

Dobrze się rozgrzać, to chronić się

„Rozgrzewka jest bardzo ważna. A padel nie jest wyjątkiem od reguły. Widzimy to przez cały tydzień, zawodnicy rozgrzewają się na godzinę przed meczem. Traktują tę część bardzo poważnie, ponieważ wiedzą, że rozgrzewka może mieć bezpośredni wpływ na ich mecz.

Po pierwsze, rozgrzewka pozwala przygotować organizm do obciążenia fizycznego, jakie będzie na boisku. Pomaga rozluźnić mięśnie, a także przygotować się do pewnych twardych gestów dla ciała.

Mimowie mogą uchronić Cię przed kontuzjami!

„Na przykład jedną z rad, których mogę udzielić graczowi, niezależnie od jego poziomu, są mimy, „powietrze padel”. Możemy śmiać się między nami, gdy widzimy gracza wpisującego w void, a jednak, jeśli zrobisz to poprawnie, to bardzo dobrze. Staraj się jak najbardziej różnicować i naśladować gesty, które możesz wykonać podczas meczu.

Agustin Torres apt padel wycieczka

Precyzyjne pantomimowanie pozwala na przygotowanie na poziomie neuromotorycznym wszystkich gestów, które wykonasz z dużą intensywnością na korcie tenisowym. padel. Będziesz zatem miał więcej płynnych gestów; z mniejszym ryzykiem kontuzji i fałszywych ruchów.

Ponadto amatorzy powinni czerpać inspirację od profesjonalistów na tym poziomie. Jest to dość proste i zapobiegłoby wielu kontuzjom u niektórych, którzy atakują bezpośrednio.

  • Więc oczywiście zrób to krok po kroku.
  • Naśladuj na początku ze zmniejszoną intensywnością.
  • Następnie, gdy poczujesz, że twoje ciało może więcej, spróbuj zbliżyć się do intensywności.

Dzięki temu będziesz w pełni operacyjny przed rozpoczęciem spotkania.”

Każdy ma swoją metodę

„Każdy z graczy ma swoją własną metodę. I to jest dobra rzecz. Znają się i wiedzą, jak rozpocząć grę. Jedni będą chcieli udać się do fizjoterapeuty, aby ustalić ostatnie drobne szczegóły, inni wręcz przeciwnie, będą potrzebować bardziej sportowej rozgrzewki. Ale w końcu najważniejsze jest, żeby przynajmniej przejść ten kurs rozgrzewkowy i żeby stał się prawdziwym rytuałem. Możemy się wiele nauczyć od tych zawodowców na torze.”

Gracze rzadziej przychodzą do fizjoterapeuty

„Gracze, kiedy przychodzą do nas, wiemy, że mają coś poważnego.

Prawdą jest, że z panami niektórzy mogą przyjść do fizjoterapeuty, bo poprzedni raz wygrali po naszym spotkaniu… I nagle zabierają nam trochę za swój szczęśliwy urok. Natomiast z dziewczynami myślę, że nie chodzą na fizjoterapię bez dobrego powodu. Trudno powiedzieć dlaczego.

fizyczne warcaby skaczą

Przede wszystkim myślę, że dziewczyny mogą być twardsze w stosunku do zła. Tak, panowie! A potem mają też nawyki. Zwykle mają fizjoterapię. Nie wszyscy są gotowi na spotkanie z innym fizjoterapeutą, którego nie znają podczas zawodów. I w pełni rozumiem logikę tych mistrzów.

Intensywność wymian jest proporcjonalna do fizycznych możliwości każdej z nich. Tak więc należy wziąć pod uwagę wiele parametrów. Ale prawdą jest, że odczuwamy różnicę w potrzebie i wykorzystaniu fizjoterapeuty w rywalizacji między zawodnikami.


Marcello Mariani i Beatriz Jimenez mają swoje biura w Monako: boulevard des Moulins.


Pełny wywiad z innymi zabawnymi anegdotami:

Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padel w Club des Pyramides w 2009 roku w regionie paryskim. Od padel jest częścią jego życia. Często widuje się go koncertującego we Francji, podczas którego opowiada najważniejsze wydarzenia padel français.