Czy kiedykolwiek mówisz sobie, kiedy wchodzisz na tor: „och nikt” leworęczny“. To jest gra nieobliczalny tego sportu. Do czego typ gracza czy będę musiał skonfrontować się ze sobą? prawa przekątna, jak mam to zagrać?

Aby było to jak najbardziej zrozumiałe dla zwykłych śmiertelników, wspólnie zobaczymy, jakie są naturalne ujęcia dla praworęcznych i leworęcznych na dole toru. Kiedy zrozumiesz, co jest dla nich najłatwiejsze, zrozumiesz również, co jest dla nich najtrudniejsze.

Bezpośrednie trafienia

W tym przypadku mówimy o uderzeniach z forhendu i bekhendu bezpośrednio, bez odbijania się od okien. Praworęczny gra forhendem blisko bocznego okna. Naturalna orientacja doprowadzi go do gry w poprzek, z piłką, która będzie miała tendencję do odbijania się od siatki lub pierwszego bocznego okna.

Dla leworęcznych będzie to bekhend i ten kąt nie będzie tak naturalny. Dla niego będzie to raczej centrum, które będzie łatwiej znaleźć.

Przejdźmy teraz do forhendu leworęcznego. Piłka dotrze do środka toru i oczywiście będzie mógł przeszukiwać linię, grając na zawodnika przed nim. Problem polega na tym, że grając w ten sposób albo ten gracz będzie szukał zwycięskiego ruchu, albo świadomie będzie dążył do zmiany przekątnej. Ale jeśli chce pozostać na swojej przekątnej, najbardziej naturalną rzeczą będzie szukanie środka.

Dla gracza praworęcznego piłka pośrodku boiska to bekhend, który w naturalny sposób poleci albo na ukośnego siatkarza, aby zmusić go do woleja, albo bardziej w kierunku środka boiska, aby wywołać zamieszanie.

Przez okno

Korzystanie z okien często pozwala dać sobie więcej czasu i zmienić naturalne kierunki uderzeń.

Zacznijmy od praworęcznego, który musiałby zagrać wyjście z okna forhendowego. Tutaj jest to dość wyjątkowe, ponieważ gracze mogą pozostać w otwartym wsparciu, a zatem zmierzyć się z torem, aby wykonać ten strzał. Mniejsze więc trudności z wybiciem piłki niż dla leworęcznego, naturalnie praworęczny będzie szukał środka forhendem.

Z drugiej strony będzie inaczej. Praworęczny może szukać przekątnej w kierunku siatki z chiquitą podążającą za siatką, która będzie wywierać nacisk.

Leworęczni będą grać swoim forhendem przez okno od środka. Dla nich bardziej naturalne będzie również podejście do środka, podczas gdy bekhendem zamkną się w rogu i będą musieli grać równolegle, wzdłuż linii lub przynajmniej na graczu przed nimi.

Naturalność to podstawa

I tak, zrozumienie, jak grać, w naturalny sposób zmniejsza liczbę niewymuszonych błędów, więc pomyśl o tym podczas obrony, ale szczególnie myśl o tym podczas ataku, ponieważ w ten sposób możesz przewidzieć strzały przeciwników.

Zrozumiałeś teorię, teraz pamiętaj, że zgodnie z odbiciami piłek, momentem meczu i stanem umysłu każdego, te kierunki gry mogą być modyfikowane. Zacznij więc od prostej bazy analiz na początku gry i dostosuj ją do graczy, których masz przeciwko sobie. Chodźmy! 

Julien Bondia

Julien Bondia jest nauczycielem padel na Teneryfie (Hiszpania). Publicysta i doradca, pomaga ci grać lepiej poprzez swoje samouczki i artykuły taktyczne/techniczne padel.