Jak mówiliśmy kilka tygodni temu, turnieje padel krzesło są teraz zatwierdzone przez FFT. Dzięki temu możliwe jest zorganizowanie turniejów padel wózki inwalidzkie damskie, męskie lub mieszane w kategoriach P25 i P100. Jednak konieczne jest zgłoszenie co najmniej 4 par na wydarzenie.

Aby jak najlepiej dostosować praktykę, istnieją pewne szczegółowe zasady.

W grze

  • Przed każdym uderzeniem dozwolone są dwie zbiórki
  • Zmiany poboczne są dokonywane pod koniec każdego seta lub według uznania sędziego, w zależności od warunków gry
  • Jeżeli po odbiciu piłki jedna z par dotknie samego zawodnika, jego partnera lub dowolnego niesionego przez niego przedmiotu, punkt jest tracony. Wózek inwalidzki jest uważany za część ciała gracza, więc nie można go również dotknąć.

Za usługę

Zawodnik musi trzymać przednie koło(a) za linią serwisową i nie przekraczać wyimaginowanej linii biegnącej wzdłuż linii środkowej. Zagrywający może użyć rakiety do odbijania piłki podczas serwowania, jeśli ma trudności z wykonaniem tego ręcznie. Podczas zagrywki zawodnik musi uderzyć piłkę poniżej ramion.

Podczas zagrywki zawodnik nie może zmienić swojej pozycji poprzez ruch lub obrót. Istnieje jednak tolerancja w przypadku niewielkich ruchów kół, które nie wpływają na początkowo przyjętą pozycję. Gracze na wózkach inwalidzkich nie mogą służyć w ruchu.

Podający zdobywa punkt, jeśli bezpośrednio dotknie odbierającego, który znajduje się w strefie serwisowej. W przeciwnym przypadku, gdy podczas zagrywki piłka dotknie łapiącego, który znajduje się poza polem zagrywki, piłka jest uznawana za błąd. Gracz powracający musi poczekać, aż piłka odbije się w strefie przyjmowania zagrywki i uderzyć piłkę, zanim odbije się ona na ziemię po raz trzeci.

Wreszcie, piłka jest uważana za błąd, jeśli odbije się w polu serwisowym przeciwnika i dotknie ogrodzenia przed trzecim zbiórką. Błędem jest również, jeśli piłka odbije się raz lub dwa razy na polu odbierającym zagrywkę i wypadnie bezpośrednio za drzwi.

Usługę uważa się za najem i w związku z tym należy wykonać ponownie, jeśli:

  • piłka nie dotknie rakiety lub jeśli piłka dotknie nóg lub krzesła serwującego przed uderzeniem rakietą.
  • piłka uderza w siatkę lub słupki, a następnie wpada do pola serwisowego odbierającego, pod warunkiem, że nie uderza w drucianą siatkę przed trzecim odbiciem.

Zasady specjalne

Zabrania się zawodnikowi utraty kontaktu z wózkiem inwalidzkim. Od samego początku obowiązkowe jest zakotwiczenie stóp i talii zawodnika za pomocą pasów, pasów lub szyn. Niedozwolone jest zatem ocieranie się stopą o podłoże w celu dobrowolnego hamowania lub samoczynnego odbicia się.

Zawodnik na wózku inwalidzkim nie ma możliwości opuszczenia boiska. Tłumaczy się to niemożliwością przejścia, jeśli dostęp do terenu spełnia umowny standard maksymalnego otwarcia 0,82 m. Z drugiej strony praktycznie niemożliwe byłoby, aby gracz nie trafił w słupek lub siatkę przy wyjściu, więc straciłby punkt.

Jednak nadal można rozważyć wyjście na tor o specjalnych cechach. W takim przypadku nadal konieczne byłoby przestrzeganie zasady „trzeciego odbicia”.

Dla tych, którzy chcieliby znaleźć te zasady FIP w ich oryginalnej wersji, dzieje się tak ICI !

Tomasza Jaya

Po prawie 15 latach kołysania się w tenisie, stałem się absolutnym fanem jego kuzyna, padel. Od prawie roku gonię za małą żółtą piłeczkę kolejną rakietą, ale z taką samą pasją! Z siedzibą w Lyonie, zamierzam zapoznać Cię lepiej z padel w regionie i na poziomie krajowym.