Robin Ammerlaan to legenda tenisa na wózkach. Od kilku lat jest zwolennikiem padel-konkursy na krzesła i gry przeciwko osobom sprawnym. Holender będzie obecny na Międzynarodowy Turniej Le Mans.

Złoty medalista w Sydney i Atenach

Padel Magazine : Kim jesteś ? Opowiedz nam swoją historię? Czy grałeś w padel przed wejściem na wózek inwalidzki?

Robin Ammerlaan: Nazywam się Robin Ammerlaan, urodziłem się w 1968 roku i skończyłem na wózku inwalidzkim po operacji kręgosłupa w 1997 roku. Wcześniej grałem w tenisa na poziomie krajowym i kontynuowałem ten sport na wózku inwalidzkim. Zdobyłem złoty medal w deblu na Igrzyskach Paraolimpijskich w Sydney w 2000 roku oraz w singlu w Atenach w 2004 roku. Przez 14 lat grałem na torze tenisowym na wózkach, wygrałem 675 meczów w singlu i 509 w deblu (za 141 przegranych w singlu i 130 w deblu).

Po przejściu na emeryturę z Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie w 2012 roku ukończyłem studia magisterskie z coachingu na Uniwersytecie Johana Cruyjffa i rozpocząłem pracę dla Holenderskiej Federacji Tenisowej (KNLTB). Nie mogłem dłużej rozwijać się w tenisie, więc pewnego dnia spróbowałem padel i odkryłem, że kiedy byłem na torze, cały czas uczyłem się nowych rzeczy, a teraz po 6 latach praktyki nadal się uczę! 

Padel Magazine : padel na wózku inwalidzkim znanym w Holandii?

Rudzik: Zaczyna się rozwijać, robimy kilka wystaw i staramy się go powiększyć, ale to idealny sport do integracji z pełnosprawnymi zawodnikami. Przez ostatnie 5 lat grałem w ważnych zawodach z moimi przyjaciółmi, którzy stoją na nogach.

Zbierz graczy z różnych krajów

Padel Magazine : Jakie są Twoje cele w Holandii i na arenie międzynarodowej? Czy miałeś kiedyś doświadczenia z najlepszymi graczami na świecie?

Rudzik: W przyszłym tygodniu w Le Mans odbędzie się moje pierwsze międzynarodowe spotkanie z innymi graczami z padel na wózku inwalidzkim i myślę, że dyrektor turnieju, Sébastien Husser, wykonuje świetną robotę, łącząc graczy z różnych krajów. Mam nadzieję, że będę mógł przyczynić się do rozwoju gry na poziomie krajowym i międzynarodowym.

Padel Magazine : Jakie są Twoje mocne strony i obszary do rozwoju? Co jest najtrudniejsze w ćwiczeniu? padel ?

Rudzik: Siła padel na wózku inwalidzkim jest to, że bez problemu można grać z pełnosprawnymi zawodnikami, różnica w poziomie gry jest mniej istotna niż w tenisie czy innych sportach, ponieważ padel jest mniej fizyczne i bardziej taktyczne, drugie odbicie, z którego oczywiście korzystamy, również bardzo pomaga!
Najtrudniejszą częścią jest odsunięcie wózka inwalidzkiego od piłki. W tenisie zawodnicy zawsze chcą być bardzo agresywni, padel, możesz poczekać i przepuścić piłkę, wróci po uderzeniu w szklankę!

Świetny sport

Padel Magazine : Masz już pamiętnik? Czy zamierzasz podróżować na padel ?

Rudzik: Jeszcze nie, mam już zajęte życie, więc aby zintegrować nowe rzeczy, musisz je wyjąć, a ja kocham wszystko, co robię.

Padel Magazine : Jak znalazłeś partnera na turniej w Le Mans?

Rudzik: Moim partnerem będzie Toon Berkelmans, graliśmy ze sobą w tenisa dawno temu, ale zrezygnował z powodu kontuzji. Założyliśmy swoistą „klinikę” w jego rodzinnym mieście i odkrył, że padel jest mniej wymagający dla barków i szyi niż tenis, więc zaczął grać coraz więcej. Teraz jesteśmy razem i pokazujemy ludziom, że fajnie jest się bawić, ale także przeciwko nam! 

Padel Magazine : Czy masz nadzieję, że padel być częścią olimpiady?

Rudzik: Tak, nie wiem, czy będzie to olimpijskie, ale to świetny sport z długimi rajdami. Strategia jest naprawdę ważna, co sprawia, że ​​ten sport jest naprawdę ekscytującą grą do grania i oglądania!

Robin Ammallan na Igrzyskach Paraolimpijskich 2004 w Atenach, Grecja. Fot. Frank J. Polich

Z jego nazwisk możemy odgadnąć jego hiszpańskie i włoskie pochodzenie. Lorenzo jest wielojęzycznym pasjonatem sportu: dziennikarstwo z powołania i wydarzenia z uwielbienia to jego dwie nogi. Jest międzynarodowym dżentelmenem Padel Magazine. Często można to zobaczyć na różnych międzynarodowych zawodach, ale także na najważniejszych francuskich imprezach. @oczkopadel na Instagramie, aby zobaczyć jego najlepsze zdjęcia padel !