Kiedy World Padel Tour Człowiek Padel Otwarte, mogliśmy porozmawiać z fizjoterapeutą Robinem Cammanem, który pracował podczas zawodów.

Przygotowanie zawodników i opieka nad nimi po meczach

Padel Magazine : Robin, możesz się przedstawić. Jaka jest twoja historia z padel ?

Robin Camman: Mam 28 lat, jestem albigensem i pracuję w Albi jako fizjoterapeuta w prywatnej praktyce specjalizującej się w sporcie i terapii manualnej.

Uprawiam wiele sportów, ale zaczynając od tenisa od najmłodszych lat, bardzo szybko się w to wciągnęłam padel. To właśnie w Hiszpanii odkryłem ten sport podczas treningów jako fizjoterapeuta i od 2018 roku gram na zawodach, obecnie we Francji jestem 173. i mam nadzieję wspiąć się najwyżej
możliwy ! (śmiech)

PM: Jaka była twoja rola podczas Human Padel Otwarty ?

RC: Podczas Człowieka Padel Otwarty, byłem jednym z dwóch referencyjnych fizjoterapeutów z hiszpańskim fizjoterapeutą Oscarem, który od sześciu lat śledzi zawodników, przygotowując i lecząc ich przed meczami i po nich, ale także podczas meczów, w przypadku kontuzji lub wołają do nas o założenie kajdanki/paska.

Wszyscy zawodnicy przychodzą w ciągu tygodnia, ponieważ wiedzą, jak ważna jest opieka fizjoterapeutyczna, zwłaszcza gdy jesteś najlepszym sportowcem.

Na szczęście nie byliśmy sami, aby zarządzać tak wieloma zawodnikami, ponieważ mieliśmy siedmiu bardzo kompetentnych stażystów podczas tego wielkiego tygodnia. Ogromnie pomogli nam śledzić graczy i chciałem podziękować Cassandrze, Rémi, Théo, Albanowi, Aimericowi i Romainowi.

Ból w dole pleców, zapalenie rozcięgna podeszwowego, zapalenie nadkłykcia…

PM: Generalnie, po jakie problemy przychodzą do Ciebie gracze?

RC: Właściwie gracze spędzają z nami dużo czasu. Rozpoczyna się na etapie przedmeczowym, gdzie będziemy raczej masować, aby przygotować ciało do wysiłku, pracować nad ruchomością stawów i dopasowywać pasy / pasy zgodnie z życzeniem każdego z nich.

Następnie po meczu przychodzą po wsparcie rozluźnienia mięśni, redukcji napięcia, rozciągania itp. To czas, kiedy trzymamy je najdłużej, może trwać nawet ponad godzinę!

Główne „bobosy”, które widzieliśmy, dotyczą bólu lędźwiowego spowodowanego nadużywaniem tego obszaru. Kiedy widzimy graczy, którzy wyginają plecy, by się rozbić, rozumiemy lepiej! Mieliśmy również problemy z podeszwą, ponieważ w tym obszarze jest wiele skoków, które powodują uderzenia. W dolnej części ciała występuje również pewna sztywność, co jest normalne, gdy przyjrzymy się biomechanice padel, cały dolny łańcuch jest pod ogromnym obciążeniem: zawodnicy nieustannie kucają lub skaczą i przyspieszają.

W Palais des Sports mieli dostęp do kąpieli lodowej, co jest dla nich świetne, więc wysłaliśmy ich na krótką sesję krioterapii trwającą trzy minuty, po czym natychmiast przyszli do nas w celu wyzdrowienia (masaż/mobilizacja). dolna część ciała tylko dla większości, ale także całe ciało dla innych, a dla niektórych bardziej specyficzne z urazami typu zapalnego, takimi jak zapalenie ścięgna / zapalenie rozcięgna podeszwowego / zapalenie nadkłykcia, które staraliśmy się zmniejszyć tak bardzo, jak to możliwe, ponieważ muszą grać intensywne mecze następnego dnia i kontynuują kolejny turniej zaledwie kilka dni później.

Gracze padel profesjonaliści to sportowcy

PM: Jakie są cechy graczy padel ?

RC: Istnieje kilka morfotypów, jak we wszystkich sportach, a każdy morfotyp ma swoją specyfikę. Dlatego każdy bawi się atutami, które daje mu jego ciało. Weźmy przykład Franco Stupaczuka, który robi wrażenie, bo jest bardzo wybuchowy: nie jest najcięższy ani najbardziej umięśniony na torze, z drugiej strony w krótkim czasie rozwija ogromną moc. Stąd ta ogromna zdolność w rozbijaniu, którą był w stanie podkreślić przez cały tydzień.

Są imponujący gracze ze swoją bardzo rozwiniętą, ale jednocześnie bardzo wybuchową sylwetką, jak Ale Galan, który ma bardzo gęstą dolną część ciała! Widzimy również Pablo Limę z masywną górną częścią ciała: tam też wszyscy grają do swoich mocnych stron i dostosowują swoją grę do swojego morfotypu.

To są gracze, którzy są zrównoważeni na tym poziomie, wszyscy są sportowcami. Trenują kilka razy dziennie (wzmocnienie/elastyczność/ruchliwość), mają dostosowaną dietę i regularne monitorowanie. Kobiety czy mężczyźni nie pozostawiają niczego przypadkowi.

PM: Widzieliśmy kilku graczy przechodzących przez zimną kąpiel, która trwała najdłużej?

RC: Prawdą jest, że większość graczy przeszła kriowannę i dla niektórych było pewne wyzwanie, aby spróbować przetrwać jak najdłużej. A mogę powiedzieć, że niekoniecznie najmłodsi przebywają tam najdłużej!

PM: Czy masz jakieś anegdoty, którymi mógłbyś się z nami podzielić?

RC: Jest ich dużo, ale trzymamy je między nami z szacunku dla graczy i organizacji World Padel Tour.

Tak czy inaczej dam ci jeden, co jest uznaniem dla danego gracza. Po swojej porażce gracz zostawił nam trzy rakiety: dwie oddał fizjoterapeutom, a jedną Enzo, maskotce chłopców z piłką. Zgadnij, jak się nazywał!

Xan jest fanem padel. Ale także rugby! A jego posty są równie mocne. Trener fizyczny kilku osób padelwyszukuje nietypowe posty lub zajmuje się aktualnymi tematami. Zawiera również wskazówki, jak rozwijać swoją sylwetkę padel. Najwyraźniej narzuca swój ofensywny styl jak na boisku padel !