Za każdym młodym graczem, który rzuca się w wir gry w padla, stoi często dyskretna, ale istotna historia rodzinna. Wspierać bez kierowania, towarzyszyć bez narzucania, zachęcać bez przytłaczania: rodzicom zaangażowanym w projekt swojego dziecka czasami trudno znaleźć równowagę.

Przez podróż Łukasz Pillon, który jako nastolatek zamienił tenis na padla, jest prawdziwą podróżą: nie tylko dla gracza, ale także dla jego rodziców. Jak pomóc młodej, pełnej pasji osobie rozkwitnąć, nie wywierając na nią nadmiernej presji? Jak znaleźć odpowiedni dystans, aby przyjemność i autonomia pozostały w centrum zainteresowania projektu sportowego?

W tym artykule pomiędzy pasją, rozwojem osobistym i wysokimi realiami, retrospektywa bogatego w lekcje doświadczenia dla wszystkich rodzin marzących o towarzyszeniu swoim dzieciom w ich przygodzie z padlem.

Stéphan Pillon, prezes tenisa Padel Klub Saint Astier i ojciec Lucasa Pillona wspominają swoje ekscytujące doświadczenia, radości, ale także wątpliwości.

Pasja zrodzona bardzo wcześnie

Łukasz Pillon Zacząłem grać w tenisa mając 3-4 lata. Szybko zintegrował się z sektorem federalnym i wcześnie wykazał predyspozycje. „Lucas miał solidny projekt tenisowy, ale w wieku 13 lat powiedział nam: Zatrzymuję się, chcę zagrać w padla„, pamięta Stephan Pillon, jego ojciec.

Radykalna zmiana, która zaskakuje rodzinę, od lat zaangażowaną w projekt tenisowy.

Rodzina Pillon Padel Astier

Przejście z tenisa na padla

Lucas miał już styczność z rakietą do padla w wieku 9 lat. tenis Padel Klub Saint-Astier. W tamtych czasach były to zabawne gry.

„Wygrał nawet swój pierwszy turniej P100 z młodym partnerem” – wyjaśnia Stéphan. „Ale w wieku 13 lat pochłonęła go presja tenisa. Cierpiał również na uraz związany ze wzrostem, schorzenie kolana zwane Osgood-Schlatter".

Poszukiwanie przyjemności znów staje się priorytetem dla Lucasa, który szybko odnajduje uśmiech na twarzy, grając w padla.

Błyskawiczna ewolucja

W ciągu zaledwie czterech miesięcy intensywnych ćwiczeń Lucas został zauważony i wybrany do Francuska drużyna młodzieżowa kwestionować Mistrzostwa Europy w Padlu w Walencji.

„To było bardzo szybkie, może nawet za szybkie” – przyznaje jego ojciec. „Ale on się w to wciągnął i dał z siebie wszystko”.

Dziś Lucas wszedł doDuża Akademia Padel Mérignac W reżyserii Jean-Thomas Peyrou, gdzie szkoli się, aby osiągnąć najwyższy poziom, jednocześnie kontynuując naukę.

rodzice padel pillon astier

Inne podejście rodzicielskie do tenisa

W przeciwieństwie do tenisa, rodzice nie narzucają mu już celów liczbowych. „W przypadku padla zdecydowaliśmy się pozwól Lucasowi zarządzać swoim projektem„poprzez zapewnianie wsparcia moralnego i finansowego”.

W tenisie rodzice byli o wiele bardziej zaangażowani, organizowali wyjazdy, turnieje i treningi. W wieku 17 lat Lucas został menadżerem padla jego podróże, jego zawody et jego codzienne życie, w pełnej autonomii.

„Mamy do niego całkowite zaufanie, a Jean-Thomas Peyrou odpowiada za stronę sportową”.

Padel, sport bardziej dostępny pod względem ludzkim i finansowym

Tenis pozostaje sportem elitarnym, w którym pieniądze odgrywają ogromną rolę. „Nawet świetny zawodnik może zostać powstrzymany, jeśli nie ma znaczącego wsparcia finansowego” – wyjaśnia Stéphan.

Z drugiej strony, dzięki padlowi dzisiaj łatwiej jest budować projekty bardziej przyjazna atmosfera i niższa cena biletu wstępu. „Liderzy biznesu lubią wspierać ten sport, podkreślając jego ciepły i modny wizerunek”.

Trudności w znalezieniu stałego partnera

Jednym z obecnych wyzwań dla Lucasa jest znalezienie stałych partnerów.

„Poziom Lucasa jest znany – dziś gra w pierwszej trzydziestce – ale jego oficjalny ranking nadal znajduje się na 70. miejscu”, mówi Stéphan.

„W padlu wielu graczy wybiera partnerów na podstawie ich rankingu, licząc na rozstawienie. Pojęcie klasyfikacji często ma pierwszeństwo przed prawdziwy poziom gracze.

Powodów jest wiele. Czy to wśród graczy wolny czas lub w najlepsi gracze na świecie, problem ostatecznie pozostaje ten sam: znajdź partnera, z którym naprawdę ci się udai z kim można budować na dłuższą metę.

Możemy to obecnie zobaczyć na obwód Premier Padel : „okna transferowe” są stałe. Zmiany par zdarzają się często, co dowodzi, że nawet na najwyższym poziomie Znalezienie odpowiedniego partnera nadal stanowi prawdziwą trudność.

Na zupełnie innym poziomie, Lucas napotyka te same przeszkody: znajdź odpowiednią osobę z którymi czasami pójście naprzód może być prawdziwe ból głowy".

Stefana i Lucasa Pillonów Astierów

Padel :sport zespołowy…bardzo indywidualny

Pomimo swojego kolektywnego charakteru, padel pozostaje bezlitośnie indywidualny. „Jeśli twój partner czuje się źle, natychmiast płacisz cenę. I nie ma substytutu” – przypomina nam Stéphan.

Lucas, wychowany w wartościach solidarność odziedziczył po rugby, przywiązuje dużą wagę do wzajemnej pomocy na boisku: „Zawsze jest gotowy pomóc swojemu partnerowi, ale oczekuje tego samego w zamian”.

Młodemu zawodnikowi ciężko jest znaleźć stałego partnera, który podziela jego filozofię gry zespołowej.

Naturalna ewolucja w relacji rodzic-dziecko

Z perspektywy czasu Stéphan przyznaje, że doświadczenie tenisowe było dla nich pewną lekcją.

„Zrozumieliśmy, że autonomia et przyjemność są niezbędne. W tenisie, podobnie jak wielu rodziców, mieliśmy tendencję do zbytniego zarządzania i zbytniego angażowania się emocjonalnie”.

„To, co nie jest oczywiste, to wiedza gdzie umieścić kursor. Kiedy jesteś nastolatkiem, zarządzanie w dużej mierze zależy od twoich rodziców, a ty oczywiście starasz się robić, co możesz, najlepiej. Uczymy się w tym samym czasie co nasze dzieci, choć nie zawsze jest to łatwe dla każdego.

Straszne jest to, że w tenis, jesteśmy naprawdę Seul. To bardzo trudny sport. Dlatego doceniam Padel :Znalazłem tam kilka wartości rugby czego tak naprawdę nie znajdziemy w tenisie”.

Dziś, gdy Lucas jest już bardziej dojrzały, jego rodzice nadal dyskretnie go wspierają, głównie finansowo.

„Mamy bardzo mały wpływ na wybory sportowe. To on decyduje. I w ten sposób działa to o wiele lepiej”.

Rada Stéphana dla rodziców młodych sportowców

Podsumowując Stephan Pillon przekazuje rodzicom jasny komunikat:

"Pozwól swoim dzieciom podążać za swoją pasją. Wspieraj ich, doradzaj im, jeśli o to poproszą, ale nie narzucaj im swojego projektu. Ich przyjemność jest główną siłą napędową ich sukcesu.”

Stan umysłu, który pozwala Lucasowi spokojnie rozwijać się w sporcie, który kocha.

Franck Binisti

Franck Binisti odkrył padla w Club des Pyramides w 2009 roku w regionie paryskim. Od tego czasu Padel stał się częścią jego życia. Często można go zobaczyć podczas tournee po Francji, gdzie relacjonuje najważniejsze francuskie wydarzenia związane z padelem.