Roger Federer jeden z najwybitniejszych tenisistów w historii, podczas przemówienia w Dartmouth College (New Hampshire, USA) zdradził, że z 1 rozegranych przez siebie meczów singlowych wygrał prawie 526% tych meczów, ale tylko 80% punktów!

Jak to ujął: „Innymi słowy, nawet najlepsi tenisiści zdobywają niewiele więcej niż połowę punktów, które zdobywają”.

To proste, tylko trzech graczy ma średnią zdobytych punktów większą niż 54%: Raphael Nadal (54,49), Novak Djokovic (54,48), a co za tym idzie, Roger Federer (54,1).

Dlatego dla Szwajcarów po stracie punktu lub frustrującej wymianie zdań istotne jest szybkie przejście do czegoś innego: „Kiedy rozgrywasz punkt, musi to być najważniejsza rzecz na świecie. I tak właśnie jest. Ale kiedy jest za tobą, jest za tobą. To nastawienie jest kluczowe, ponieważ pozwala ci w pełni zaangażować się w następny punkt z intensywnością, przejrzystością i skupieniem.

Innymi słowy, dystans musi być niezbędny i dotyczy to błędów, ale także zdobywania punktów: „Kiedy tracisz średnio jeden punkt na dwa, uczysz się nie rozpamiętywać każdego strzału. Uczysz się myśleć: „Popełniłem podwójny błąd… to tylko jeden punkt”. „Udałem się do siatki i ponownie zostałem przekazany... To tylko jeden punkt”. Nawet świetny strzał, uderzenie z bekhendu, które kończy się w pierwszej dziesiątce ESPN – to tylko jeden punkt”.

Te wskazówki są oczywiście ważne również dla padel gdzie duzi gracze również tracą wiele punktów, ale są obecni, kiedy naprawdę muszą!

Xan jest fanem padel. Ale także rugby! A jego posty są równie mocne. Trener fizyczny kilku osób padelwyszukuje nietypowe posty lub zajmuje się aktualnymi tematami. Zawiera również wskazówki, jak rozwijać swoją sylwetkę padel. Najwyraźniej narzuca swój ofensywny styl jak na boisku padel !