Francuska Federacja Tenisowa zintegrowała padel w statucie w 2014 r. Isabelle Vannier, założycielka pobytów padel i tenis, OSS Barcelona, daje nam trochę obserwacje z Hiszpanii dotyczące ewolucji padel we Francji.

Ku mojemu zaskoczeniu ponownie w tym roku ani jednego słowa lub tak mało na temat padel podczas Roland Garros. Jeśli było kilka briefów na temat tego sportu, mimo mojej obecności przed ekranami były one zbyt niezauważone. Chociaż jest wielu, którzy doceniają padel wśród zawodowych tenisistów, ich trenerów, konsultantów FFT i interesariuszy, sponsorów ...

Mamy jedną z największych imprez sportowych i le padel został umieszczony w „lodówce” użyć terminu z naszego sportu.

Niezrozumienie tego boomu

Ani jednego słowa na padel podczas RG: to niezrozumiałe, zwłaszcza że chodzi o sport w pełnym rozkwicie ostatnich lat, a zwłaszcza: nic nie kosztowało FFT rozmawiać o tym, komunikować się o tym sporcie przez te 15 dni. Stąd moje pytanie:

„Czy FFT odgrywa swoją rolę jako federacja sportowa w rozwoju padel ? "

FFT to potężna konstrukcja, wyjątkowa w naszym skromnym świecie padel. A jednak czasami zastanawiamy się, co się dzieje, aby nie robić tego, co wydaje się oczywiste: KOMUNIKUJ i POPULARUJ padel. Ma obowiązek promować ten sport, którym jest padel zgodnie z tekstem:

„Federacja odgrywa rolę w organizacji uprawiania sportu, jego promocji i rozwoju. Mając to na uwadze, musi zatem podjąć działania promujące odkrywanie sportu i jego promocję… ”

Jednak tutaj, jeszcze bardziej podczas tego kryzysu, kiedy pogoda jest (niestety) z nami, FFT mógł poradzić sobie znacznie lepiej podczas Rolanda Garrosa. Szkoda, bo międzynarodowi z Francji dali mu wyjątkową okazję za niższą cenę.

Oczywiście żyjemy w skomplikowanych czasach i padel nie jest priorytetem podczas Roland-Garros. Jak wszyscy inni, FFT przechodzi ten bezprecedensowy kryzys. Ale co jest niefortunne, to fakt, że nie skorzystałem z okazji, aby przynajmniej porozmawiać o tym w ciągu tych 15 dni w różnych oddziałach. Ani razu nie mieliśmy tego tematu padel na stole, szkoda.

FFT zrobił to tak dobrze w 2015 roku… To był inny raz, inny raz.

Jednak FFT podejmuje kosztowne wysiłki

Nie możemy odłożyć na bok wysiłków FFT, aby promować jej elitarny obwód „FFT PADEL WIEŻA" ; chcieć wydać dziesiątki / setki tysięcy euro na transmitowanie wydarzeń z padel jak World Padel Tour, aby dotować miejskie kluby do postawienia padel wszędzie (temat czasami wątpliwy); organizować ten sport, nawet jeśli czasami można go krytykować za jego powolność.

FFT jest jedynym gigantem w ekosystemie padel światowy. Brak federacji padel ma wagę i moc FFT. Jego inwestycje są z pewnością wyjątkowe i przewyższają wszystkie skumulowane inwestycje wszystkich federacji padel na świecie. To znaczy siła uderzeniowa FFT.

Czy działania FFT naprawdę promują odkrycie tego sportu? Czy nie opieliśmy kroków?

Le padel : niesamowite godziny

Le padel przeżywa godziny nigdy wcześniej nie widziane: ten sport kwitnie w Europie.

Ten sport ma wpływ na wszystkie kontynenty. Opierając się w szczególności na 2,5 milionach praktyków w Hiszpanii, można stwierdzić, że padel ma swoje miejsce na arenie międzynarodowej.

Le padel może zapewnić wsparcie w uprawianiu sportu w klubach tenisowych. Dywersyfikując działalność tenisową, federacja dałaby klubom możliwość otwarcia swoich drzwi dla bardziej zróżnicowanej publiczności i wzmocnienia dynamizmu proponowanych działań.

FFT robi to w określony sposób, ale bez żadnej prawdziwej strategii. Konsekwencja: widzimy wiele klubów tenisowych stawiających 1 lub 2 korty tenisowe padel. Czasami te kluby tenisowe znajdują się na tym samym obszarze geograficznym… i na tym samym obszarze co prywatne ośrodki. To z konieczności tworzy niestabilność

Kiedy zostanie uznany dyplom państwowy specyficzny dla padel pozwalać trenerom z tenisa czy nie uczyć specyfiki tej dyscypliny?

Niemal co tydzień otrzymuję telefony dotyczące szkolenia trenerów w Hiszpanii. Jest wielu, którzy chcą móc rozpocząć przygodę z nauczaniem padel i mam nadzieję, że powiem im, że nasze szkolenie jest uznawane we Francji.

 Jeśli nie jesteś trenerem tenisa, zgodnie z francuskim ustawodawstwem nie możesz uczyć padel na jego terytorium.

Ale bądź cierpliwy, zwykle na początku przyszłego roku FFT powinien zaoferować nam konkretnego absolwenta padel. Miejmy nadzieję, że może zaoferować wyspecjalizowanym strukturom możliwość prowadzenia również tego szkolenia.

Czy możemy mieć nadzieję, że doradcy ds. Rozwoju (CED) będą w stanie pokierować klubami w odpowiedni sposób? w budowie padel i wybór odpowiedniego materiału?

Tutaj również FFT robi to tu i tam. Ale myślę, że mogłaby być jeszcze bardziej zaangażowana.

Prywatnemu rynkowi wiele zawdzięczamy

Na szczęście rynek prywatny od kilku lat zdaje sobie sprawę z przyszłości padel we Francji, zarówno w budowie obiektów, jak i organizacji torów zawodów ...

Kiedy podsumowujemy działania przeprowadzone przez FFT dotyczące padel, pytanie brzmi: czy naprawdę inwestujemy tam, gdzie musimy inwestować?

FFT musi wykazać się znacznie lepiej.

Czasami słyszę, jak ludzie bardzo ostro krytykują FFT, a inni głoszą dobre słowo FFT. Codzienne interwencje w padel i tenis, chociaż jestem za granicą, mam nadzieję, że FFT zajmie w pełni swoje miejsce w naszym sporcie i stanie się prawdziwym specjalistą.

I dla miłośnika padel że jestem, to nieuchronnie trochę frustrujące widzieć tyle energii, tyle inwestycji finansowych ze strony FFT na… to. Moim zdaniem możemy zrobić znacznie lepiej, mając znacznie mniej, biorąc pod uwagę ramiona FFT.

Zaczyna się od wykorzystania okien multimedialnych do KOMUNIKACJI. A w Roland Garros nie robiła tego lub za mało. Trzymamy kciuki za 2021 rok.

Isabelle VANNIER nauczycielka tenisa BE 2 i padel od ponad 10 lat mieszkający w USA i emigrant w Hiszpanii, organizuje kursy sportowe i językowe w Barcelonie, poprzez strukturę OuiSportSpirit - www.ossbarcelone.com, a zwłaszcza w świecie padel oraz tenis poprzez dział OSSTP - www.padelbarcelona.com. Z niecierpliwością czekamy na Ciebie wkrótce!