Francuska Federacja Tenisowa włączyła padla do swojego statutu w 2014 roku. Isabelle Vannierzałożyciel stajni do padla i tenisa, OSS Barcelona, daje nam trochę obserwacje z Hiszpanii dotyczące ewolucji padla we Francji.

Ku mojemu zaskoczeniu ponownie w tym roku ani jednego słowa ani tak mało o padlu podczas Rolanda Garrosa. Gdyby było kilka opowiadań o tym sporcie, mimo mojej obecności przed ekranami, pozostały one zbyt niezauważone. Chociaż jest wielu, którzy doceniają padla wśród profesjonalnych tenisistów, ich trenerów, konsultantów i prelegentów FFT, sponsorów ...

Mamy jedną z największych imprez sportowych i padel został umieszczony w „lodówce” użyć terminu z naszego sportu.

Niezrozumienie tego boomu

Ani słowa o padlu podczas RG: to niezrozumiałe, tym bardziej, że jest to dynamicznie rozwijający się sport ostatnich lat, a przede wszystkim: nic nie kosztowało FFT rozmawiać o tym, komunikować się o tym sporcie przez te 15 dni. Stąd moje pytanie:

„Czy FFT odgrywa swoją rolę jako federacja sportowa w rozwoju padla?”

FFT to wspaniała konstrukcja, wyjątkowa w naszym skromnym świecie padla. A jednak czasami zastanawiamy się, co się dzieje, aby nie robić tego, co wydaje się oczywiste: KOMUNIKUJ I POPULARUJ PADEL. Ma obowiązek promować sport padla, jak określono w tekstach:

„Federacja odgrywa rolę w organizacji uprawiania sportu, jego promocji i rozwoju. Mając to na uwadze, musi zatem podjąć działania promujące odkrywanie sportu i jego promocję… ”

Jednak tutaj, jeszcze bardziej podczas tego kryzysu, kiedy pogoda jest (niestety) z nami, FFT mógł poradzić sobie znacznie lepiej podczas Rolanda Garrosa. Szkoda, bo międzynarodowi z Francji dali mu wyjątkową okazję za niższą cenę.

Oczywiście żyjemy w skomplikowanych czasach, a padel nie jest priorytetem podczas Roland Garros. Jak wszyscy inni, FFT przechodzi ten bezprecedensowy kryzys. Ale co jest niefortunne, to fakt, że nie skorzystałem z okazji, aby przynajmniej porozmawiać o tym w ciągu tych 15 dni w różnych oddziałach. Ani razu nie mieliśmy tematu padla na stole, szkoda.

FFT zrobił to tak dobrze w 2015 roku… To był inny raz, inny raz.

Jednak FFT podejmuje kosztowne wysiłki

Nie możemy odłożyć na bok wysiłków FFT zmierzających do promowania jej elitarnego obwodu „FFT PADEL TOUR”; chcieć wydać dziesiątki / setki tysięcy euro na transmisje telewizyjne z wydarzeń padla, takich jak World Padel Tourdotować kluby miejskie, aby wszędzie umieszczać padla (temat czasami wątpliwy); organizować ten sport, nawet jeśli czasami można go krytykować za jego powolność.

FFT to jedyny gigant w ekosystemie padla na świecie. Żadna federacja Padel nie ma takiej wagi i mocy jak FFT. Jego inwestycje są z pewnością wyjątkowe i przewyższają wszystkie skumulowane inwestycje wszystkich federacji Padel na świecie. To znaczy siła uderzeniowa FFT.

Czy działania FFT naprawdę promują odkrycie tego sportu? Czy nie opieliśmy kroków?

Padel: niesamowite godziny

Padel przeżywa godziny nieznane: ten sport kwitnie w Europie.

Ten sport ma wpływ na wszystkie kontynenty. Opierając się w szczególności na 2,5 milionach praktykujących w Hiszpanii, można stwierdzić, że padel ma swoje miejsce na arenie międzynarodowej.

Padel może zapewnić wsparcie w uprawianiu sportu w klubach tenisowych. Dywersyfikując działalność tenisową, federacja dałaby klubom możliwość otwarcia swoich drzwi dla bardziej zróżnicowanej publiczności i wzmocnienia dynamizmu proponowanych działań.

FFT robi to w określony sposób, ale bez żadnej prawdziwej strategii. Konsekwencja: widzimy wiele klubów tenisowych stawiających 1 lub 2 korty do padla. Czasami te kluby tenisowe znajdują się na tym samym obszarze geograficznym… i na tym samym obszarze, co prywatne ośrodki. To z konieczności tworzy niestabilność

Kiedy zostanie uznany dyplom państwowy specyficzny dla Padla? pozwalać trenerom z tenisa czy nie uczyć specyfiki tej dyscypliny?

Prawie co tydzień otrzymuję telefony dotyczące szkoleń trenerów w Hiszpanii. Jest wielu, którzy chcą móc rozpocząć przygodę z nauczaniem padla i mam nadzieję, że powiem im, że nasze szkolenie jest doceniane we Francji.

Jeśli nie jesteś trenerem tenisa, zgodnie z francuskim prawem nie jest możliwe nauczanie padla na Twoim terytorium.

Ale bądź cierpliwy, zwykle na początku przyszłego roku FFT powinien zaoferować nam konkretnego absolwenta padla. Miejmy nadzieję, że wyspecjalizowanym strukturom może zaoferować możliwość prowadzenia również tego szkolenia.

Czy możemy mieć nadzieję, że doradcy ds. Rozwoju (CED) będą w stanie pokierować klubami w odpowiedni sposób? w budowie kortów do padla i doborze odpowiedniego materiału?

Tutaj również FFT robi to tu i tam. Ale myślę, że mogłaby być jeszcze bardziej zaangażowana.

Prywatnemu rynkowi wiele zawdzięczamy

Na szczęście od kilku lat rynek prywatny zdał sobie sprawę z przyszłości padla we Francji, zarówno w zakresie budowy konstrukcji, jak i organizacji torów zawodów ...

Kiedy podsumowujemy działania przeprowadzone przez FFT dotyczące padla, pytanie brzmi: czy naprawdę inwestujemy tam, gdzie musimy inwestować?

FFT musi wykazać się znacznie lepiej.

Czasami słyszę, jak ludzie bardzo ostro krytykują FFT, a inni głoszą dobre słowo FFT. Codziennie interweniując w padla i tenisa, nawet jeśli jestem za granicą, mam nadzieję, że FFT zajmie w pełni swoje miejsce w naszym sporcie i stanie się prawdziwym specjalistą.

A dla miłośnika padla, jakim jestem, nieuchronnie jest trochę frustrujące widzieć tyle energii, tyle inwestycji finansowych z FFT na… to. Moim zdaniem możemy zrobić znacznie lepiej, mając znacznie mniej, biorąc pod uwagę ramiona FFT.

Zaczyna się od wykorzystania okien multimedialnych do KOMUNIKACJI. A w Roland Garros nie robiła tego lub za mało. Trzymamy kciuki za 2021 rok.

Isabelle VANNIER BE 2 nauczycielka gry w tenisa i padel, która mieszkała w USA i emigrowała do Hiszpanii przez ponad 10 lat, organizuje kursy sportowe i językowe w Barcelonie poprzez swoją strukturę OuiSportSpirit - www.ossbarcelone.com, a zwłaszcza w świecie Padel i tenis za pośrednictwem działu OSSTP - www.padelbarcelone.com. Czekamy na Ciebie wkrótce!