Steve Danchet et Florian Couturier, sędziowie podczas Greenweez Paris Premier Padel Major, wrócił do tajemnic kryjących się za arbitrażem podczas turnieju.

„Bycie sędzią na środku to tylko wielki kif”

Padel Magazine : Steve, byłeś pierwszym sędzią padel na centralnym torze Roland-Garros. Czy możesz nam opowiedzieć o tym doświadczeniu?

Steve Danchet : „Po pierwsze, to był ogromny zaszczyt być na tym turnieju, a ponadto w miejscu tak legendarnym jak Roland-Garros. Możliwość bycia pierwszym sędzią centralnym wywiera na ciebie niewielką presję. Masz już tę presję naturalnie w swoich meczach, oczywiście jest to presja pozytywna. Ale fakt, że jest się bardziej sędzią na środku, to tylko duży kif. »

Padel Magazine : Jak podjęto decyzję, aby wiedzieć, kto pierwszy będzie rozstrzygał sprawę centralną?

Florian Couturier „Nad nami jest całe ciało sędziowskie, a mianowicie sędziowie i sędziowie główni. To oni ustalają spotkania dzień po dniu i wybierają, który sędzia będzie prowadził ten lub inny mecz. »

Padel Magazine : Masz karierę jako sędzia tenisowy, to jest powód, który zrobił różnicę w porównaniu do innych sędziów na korcie centralnym od kwalifikacji?

Steve : „Najpierw gram padel regularnie w różnych klubach. Sędzia tenisowy, tutaj w Roland-Garros, to prawda, że ​​pomaga czuć się dobrze w atmosferze. Ale myślę, że to przede wszystkim doświadczenie w padel co sprawiło, że zostałem wybrany.

A potem fakt bycia pierwszym sędzią na środku, myślę, że to talent też grał (śmiech)! »

Florian : „Chcę się bronić, ponieważ był na meczu kwalifikacyjnym. Chociaż byłem na razie: pierwszy, który prowadził na pierwszym okrążeniu finałowego losowania z wideo, recenzja w przypadku sporu, a wszystko to na legendarnym stadionie, takim jak Roland-Garros, to „czysta miłość jak Steve powiedział. »

Wideo, „wygoda” i „niezbędny element” dla zawodów

Padel Magazine : Widzieliśmy, że czasami pojawiają się nieporozumienia między graczami dotyczące piłek. Idzie tak szybko, że na szczęście istnieje system recenzji...

Florian : „Mamy dużą przewagę w padeljest to, że jest to sport ultra fair play. Gracze między sobą zgadzają się i naprawdę sobie ufają.

Prawdą jest, że posiadanie tego wideo, dwa razy na set (na drużynę) w przypadku sporu, może naprawić wiele rzeczy w meczu. »

Padel Magazine : Czy w razie wątpliwości sędziowie mogą odwołać się do recenzji?

Florian : „Jeśli zawodnicy czekają na decyzję sędziego, a on nie jest pewien siebie, nie ma problemu z poproszeniem o nagranie, aby poznać ostateczny wynik. »

Steve : „Z drugiej strony jest to zawsze na prośbę graczy. Sędzia podejmuje decyzję, a jeśli gracz nie zgadza się z tą decyzją lub jeśli gdzieś doszło do naruszenia: może odwołać się do wideo. To ogromna pomoc dla nich i dla nas. To komfort dla zawodów, to naprawdę niezbędne. »

– To prawda, że ​​Paquito Navarro porozmawiasz z nim w inny sposób.

Padel Magazine : Który gracz przyjdzie i trochę się z tobą drażni lub wywiera na ciebie presję?

Florian : „Szczerze, zdajemy sobie sprawę, że bardzo często to najlepsi na świecie są najbardziej wymagający od każdego profesjonalisty. To prawda, że ​​z nimi mamy jeszcze większą presję. Z jednej strony dlatego, że są najlepsi na świecie, az drugiej dlatego, że wiemy, że naprawdę nie mamy miejsca na błędy. »

Padel Magazine : Widzieliśmy kilka razy, nasi francuscy piłkarze czasami chodzą do sędziów. Czy zgadzasz się, że zamierzali rozmawiać więcej niż inni gracze?

Steve : „Tak, zwykle się zgadzam. Co prawda Francuzi byli u siebie, staramy się najczęściej umieszczać zagranicznych sędziów. Mieliśmy tam kilku obcokrajowców, ale przede wszystkim większość Francuzów i to prawda, że ​​Francuzi dużo mówią.

Mają tam taką swobodę, może mniej za granicą, ponieważ jest to sport zdominowany przez Hiszpanów. Może mają mniej tej zmowy z sędziami.

Ale jak powiedziałem wcześniej, między graczami nie było złego ducha. Uważam, że nawet w stosunku do nas było to raczej szanowane.

Są gracze, którzy wywierają na ciebie większą presję, jak najlepsze pary na świecie. Według ich statusu, ich obecności. To prawda, że ​​kiedy patrzą ci w oczy, nie patrzą na ciebie w taki sam sposób, jak nasi młodzi Francuzi, którzy będą się rozwijać i rosnąć.

To prawda, że ​​w tym turnieju Paquito Navarro będziesz z nim rozmawiać inaczej, a on sam będzie Cię szanował jako sędzia. To jest naprawdę coś, na co warto zwrócić uwagę. Ale tak, będzie z tobą rozmawiać w profesjonalny sposób i oczekuje od ciebie profesjonalnego zachowania i odpowiedzi. »

Tynk, który ratuje dzień

Padel Magazine : Widzieliśmy, jak niektórzy gracze na początku tygodnia przychodzili z domyślnymi koszulkami, które są opieczętowane World Padel Tour. Ponieważ niektórzy niestety nie mają tyle szczęścia, że ​​mają do dyspozycji 500.000 XNUMX koszulek. Co się dzieje w tym przypadku?

Steve : „Najpierw pytamy ich, czy nie mają drugiego kompletu koszulek. A potem, jeśli tak nie jest, niestety nakładamy na nie „taśmę” (lub plaster samoprzylepny). Czarni na ciemnych koszulkach i biali na raczej jasnych koszulkach. 

Oczywiście, żeby uniknąć reprezentowania innej organizacji. Tam jest major, to jest Premier Padel. Przynajmniej możemy zrobić, aby szanować tę organizację i staraliśmy się być bardzo uważni na te rzeczy.

Zawodnicy w szatni poszli wcześniej do sędziego, a kiedy to nie pomogło, staraliśmy się to trochę zatuszować. »

Sędziowanie z „włoskim akcentem” na Premier Padel ?

Padel Magazine : Niezależnie od tego, czy we Włoszech, w Rzymie, czy tutaj, w Roland-Garros, zespół sędziów jest podzielony na dwie części: część sędziów stanowi zespół FIP, a drugą połowę stanowią Francuzi. Czy uważasz, że jest większość Włochów? Premier Padel ?

Florian : „Po raz kolejny jesteśmy dopiero na początku tego obwodu, który jest Premier Padel. Co prawda w tej chwili drużyna składa się głównie z Włochów, ale właśnie dzięki temu turniejowi w RG mieliśmy szczęście, że przez cały tydzień mieliśmy 4 Francuzów (na 8 sędziów).

Fakt dołączenia do tego zespołu z pewnością pozwoli nam na kontynuowanie i właśnie to umożliwi wprowadzenie nowych narodowości do sędziów. »

Steve : „Te Majors odbędą się w 4 dużych miastach: Rzymie, skąd pochodzi większość Włochów, tutaj w Paryżu z 4 Francuzami, wkrótce odbędzie się turniej w Hiszpanii, więc Hiszpanie tam będą… Myślę, że będzie to trzy narody, które z pewnością będą najbardziej reprezentowane. Być może w Ameryce Południowej powstanie też niewielka grupa sędziów.

Moim zdaniem Premier Padel na pewno nie chce mieć nieograniczonej liczby sędziów, właśnie po to, by utrzymać ten współudział między zawodnikami, trenerami i sędziami. Że zawodnicy znają sędziego i że sędzia zna również zwyczaje zawodników. Że wprowadziliśmy coś poważnego od 2022 roku i że będzie to kontynuowane przez kolejne lata.

Jeśli internauci mieli wrażenie, że Włochów już nie ma, to właśnie okazja sprawiła, że ​​byli bardziej obecni na początku sezonu.

Ale w nadchodzących tygodniach i miesiącach otrzymaliśmy już propozycję powrotu do turniejów: coś, co zaakceptowaliśmy. Który ? Zobaczymy, to zależy od dostępności wszystkich. Ale prawdą jest, że doświadczenie było raczej pozytywne, a francuscy sędziowie zostali uznani za dobrych sędziów padel. Od nas zależy postęp i obecność na innych kierunkach, w każdym razie zostaliśmy do tego zaproszeni! »

Poniżej znajdziesz pełny wywiad:

Nasser Hoverini

Pasjonuje się piłką nożną, odkryłam padel w 2019 roku. Od tego czasu szalona miłość do tego sportu do tego stopnia, że ​​porzuciłam mój ulubiony sport.