Ruben Kastylia jest wicemistrzem Hiszpanii handipadel. Zawodnik Madrytu opowiada nam o specyfice swojego sportu i perspektywach globalnego rozwoju. Znajdź pełny wywiad na Instagramie.

Mistrz Handipadel

Lorenzo Lecci Lopez: Dla tych, którzy cię nie znają, powiedz nam trochę o tym, kim jesteś?

Ruben Kastylia:„Mam 49 lat, pracuję w banku. Jestem żonaty i mam 10-letnią córkę.”

Lorenzo Lecci Lopez: Jesteś jednym z referencji osób niepełnosprawnychpadel, jaka była Twoja trajektoria w padel ?

Ruben Kastylia:„Obecnie jestem mistrzem Madrytu. Od 2014 do 2016 roku byłem hiszpańskim numerem 1. W tym roku wygraliśmy także turniej Wspólnot Autonomicznych, który odbył się w Murcji. Wygrałem również dwa turnieje para-inclusive w Madrycie w 2019 roku.”

Lorenzo Lecci Lopez: Jakie masz teraz cele?

Ruben Kastylia:„Moim celem jest zawsze być w najlepszych parach na torze, który ma 14 wydarzeń i mistrzostwo Hiszpanii”.  

Lorenzo Lecci Lopez: Jaka jest obecna sytuacja osób niepełnosprawnychpadel w Hiszpanii i na świecie?

Ruben Kastylia:„Handipadel naprawdę bardzo urosło. Od 2009 roku mamy stowarzyszenie, które pomaga osobom, które uległy wypadkowi przyjechać do naszej szkoły w Getafe (Madryt), do Sportu Padel Wnętrz. Mamy około trzydziestu graczy. W miarę możliwości zapewniamy im krzesło, aby mogli spróbować, ponieważ te krzesła są bardzo drogie. Posiadamy blisko 200 licencji na terenie całego kraju. Jesteśmy trzecim sportem.”

„Na arenie międzynarodowej skontaktował się ze mną Włoch, który zapytał mnie, jak mógłby z nami trenować. Za pośrednictwem stowarzyszenia realizujemy wiele imprez. W tym roku będziemy mieli więcej środków na promocję naszego sportu. We Francji jest też kilku graczy.”

Lorenzo Lecci Lopez: Czy widzisz możliwość bycia na Igrzyskach Paraolimpijskich w Brisbane w 2032 roku?

Ruben Kastylia:„To jest nasze marzenie. Myślę, że kiedy padel będzie Olympic, handipadel będzie paraolimpijski. Być może jesteśmy za starzy, żeby się bawić, ale za nami podążają młodzi ludzie. To doświadczenie, które należy przeżyć ”.

Ruben Kastylia bandeja

Le padel włącznie

Lorenzo Lecci Lopez: Znamy Cię od dawna na Padel Magazine ze szczególnym uwzględnieniem czasu wystawy dla World Padel Tour. Żałujesz tego czasu, kiedy mogłeś pokazać swój sport publiczności?

Ruben Kastylia:„Tak, naprawdę tęsknimy za tym, że nie jesteśmy w stanie zrobić wystaw na WPT. To dla nas najlepszy sposób na pokazanie naszego sportu. Wzywam, aby to zrobić ponownie. Każdemu może się przydarzyć wypadek i skończyć z niepełnosprawnością, która uniemożliwia mu uprawianie sportu tak jak wcześniej. Społeczeństwo musi zobaczyć, że ludzie są niepełnosprawni, ale nadal grają w gry. padeli że jest to możliwe. To inna zasada, dwie zbiórki i niewiele więcej ”.

Lorenzo Lecci Lopez: Franck Binisti powiedział mi, że grał z tobą mecz i że padel można było dobrze dopasować jedną osobę stojącą i jedną na wózku inwalidzkim. 

Ruben Kastylia:„To modalność, którą nazywamy inkluzywną. Osoba stojąca bawi się z osobą na wózku inwalidzkim. W ten sposób osoba stojąca bardzo dokładnie widzi, na czym polega upośledzenie.padel z tą różnicą, że ma tylko jedną zbiórkę, a zawodnik na wózku ma dwa zbiórki. Są plusy i minusy. W przypadku trznadel zawodnik stojący może nie dosięgnąć piłki, ale zawodnik na wózku inwalidzkim może. To bardzo zabawne i atrakcyjne ”.

Lorenzo Lecci Lopez: Grasz sprzętem Starvie. Jakiego rodzaju rakiety używają handiowcypadel ?

Ruben Kastylia:„Jestem ze Starvie od 4 lat. Lubię okrągłe rakiety, palacze kontrolne. Ze względu na wysokość, na której się znajdujemy, tak naprawdę nie używamy rakiet w kształcie rombu. Osobiście lubię umieszczać kulki. Rakieta kontrolna jest raczej używana w handipadel".

Wywiad z rubenem castilla

„Twój mózg nie jest gotowy do poruszania nogami rękami”

Lorenzo Lecci Lopez: Jaka jest specyfika taktyczna osób niepełnosprawnychpadel ?

Ruben Kastylia:„Istnieją różnice w obszarach ataku i obrony. Handi graczepadel nie podchodź często do siatki, ponieważ nie ma mobilności bocznej. Strefa ataku jest nieco powyżej linii serwisowej. Również przy amortyzacji wózek nie może dotykać siatki i bardzo trudno jest hamować siłą ramion. Musisz być sprytny ”. 

Lorenzo Lecci Lopez: Handipadel, nie uderzamy aż padel. Czy punkty są dłuższe?

Ruben Kastylia:"TAk. Są długie punkty. Dłużej niż obecnie dla mężczyzn na WPT, ale nie tak długo jak dla kobiet. Punkty są często długie, ponieważ nie można trafić o 3. ”

Lorenzo Lecci Lopez: Z jakimi trudnościami psychologicznymi musiałeś się zmierzyć, aby osiągnąć swój poziom gry?

Ruben Kastylia:„Wszyscy mamy bardzo różne historie. W moim przypadku musiałem dostosować się do krzesła, aby uprawiać sport, który uprawiałem od najmłodszych lat. Twój mózg nie jest gotowy do poruszania nogami rękami. Wszystko sprowadza się do treningu ”.

Lorenzo Lecci Lopez: W życiu codziennym nie używasz fotela. To musiała być jeszcze jedna trudność w przystosowaniu się.

Ruben Kastylia:"To prawda. Mam kulę do chodzenia. Bardzo trudno było usiąść na krześle i poruszać się. To długa praca. Mózg ma trudności z asymilacją tego przemieszczenia. Na co dzień nie używam krzesła, więc jest to w pewnym sensie wada, ale mam szczęście, że nie muszę go używać codziennie.”

Lorenzo Lecci López

Z jego imion możemy odgadnąć jego hiszpańskie i włoskie pochodzenie. Lorenzo jest wielojęzycznym pasjonatem sportu: dziennikarstwo z powołania i wydarzenia z uwielbienia to jego dwie nogi. Jej ambicją jest udział w największych imprezach sportowych (igrzyskach olimpijskich i światach). Interesuje go sytuacja padel we Francji i oferuje perspektywy optymalnego rozwoju.

Tagi