Alzat Sébastien Husser-Walther, jeden z najlepszych francuskich graczy w padel-fotel, wspomina swoją historię w tenisie i padel. Daje nam swoją wizję ewolucji padel we Francji, ze szczególnym uwzględnieniem bardzo pięknego międzynarodowego turnieju padel-fotel w Le Mans.

Świadectwo.

Urodzony z rakietą tenisową w ręku

„Zacząłem grać w tenisa w wieku 6 lat i zająłem 15/1 miejsce. W wieku 20 lat, po wypadku nurkowym, zostałem sparaliżowany i poruszałem się na wózku inwalidzkim. Jednak 3 miesiące później miałem już w rękach rakietę tenisową. Przez 15 lat przeczesywałem turnieje na całym świecie osiągając swoje najlepsze, 15 miejsce na świecie. Do dziś jestem jeszcze 5. Francuzem.

Le padel-fotel, odkryłem go podczas obozu tenisowego w 2014 roku. Żeby go trochę przyciąć organizatorzy zorganizowali popołudnie padel by pokazać nam coś innego. Byłem tak zafascynowany, że wróciłem tego samego wieczoru, żeby zrobić to jeszcze raz… to była miłość od pierwszego wejrzenia!

Od tego czasu staram się grać coraz bardziej regularnie. Angażuję się w organizację eventów, konkursów. Jestem w kontakcie z FFT, aby starać się jak najlepiej ustrukturyzować naszą dyscyplinę. Po pierwszych francuskich zawodach, które rozegrano od początku 2022 roku, w nieoficjalnym francuskim rankingu zajmuję 1. miejsce.

„Hamulec to brak odpowiedniej infrastruktury”

„Na początku główną przeszkodą był brak infrastruktury w pobliżu mojego domu. Ale od kilku lat mam kompleks z 2 torami wewnętrznymi i 2 torami zewnętrznymi oddalonymi o 10 minut.

Jeśli chodzi o treningi, dzięki mojemu „tenisowemu” doświadczeniu od najmłodszych lat postępowałem dość szybko w tenisie na wózkach. Aspekty techniczne, taktyka, prowadzenie meczu, wiedziałem. Musiałem „oswoić” korzystanie z fotela sportowego i nie było to łatwe zadanie…”

„Gram z prawidłowymi graczami”

„Kiedy zacząłem padel-fotel, całe to „tenisowe doświadczenie” bardzo mi pomogło w szybkim opanowaniu. Dzięki zabawie nauczyłem się bawić oknami. Dużo grałem zi przeciwko graczom sprawnym, więc kiedy gram przeciwko graczom na wózkach inwalidzkich, trzeba wprowadzić drobne taktyczne adaptacje.

Myślę że padel-Fotel jest znacznie łatwiej dostępny. Przebywanie na mniejszym boisku, posiadanie okienek, bycie w deblu pozwala na dokonywanie wymian i dość szybką zabawę.

Tenis na początku wydaje mi się bardziej techniczny, a zabawa wymaga czasu.

Poruszanie się na wózku jest również łatwiejsze padel nawet jeśli powierzchnia do gry znacznie mniej się toczy. Ale żeby się dowiedzieć, gracz szybciej będzie zadowolony z padel… Zabawa też jest bardzo ważna!”

"Podoba mi się fakt grania w dwie osoby"

„Tenis bardzo mi pomógł w padel. Wolej to jedna z moich mocnych stron, więc z rakietą padel, od razu poczułem się dobrze. Z drugiej strony, aby zrobić postęp, istnieje technika specyficzna dla padel osiągać. To właśnie lubię w graniu dwójki.

Moje mocne uderzenie padel to usługa. Zarówno na wózku inwalidzkim, jak i na stojących jest to dość denerwujące. Jest ślizgający, szybki i dość precyzyjny. Z drugiej strony muszę popracować nad wariacją, aby jeszcze bardziej rozmyć utwory.

Mój dotyk z woleja i piłki to także mocne strony.

Z drugiej strony uważam się za bardziej lewego gracza, więc chciałbym poprawić zwrot mojej usługi, szczególnie po stronie okna bocznego.

„Radość z oglądania zawodów padel-krzesła uznane przez FFT”

„Odkąd omawiamy ten temat, ewolucja jest imponująca. Mieliśmy niespodziankę i radość z konkursów padel- wózek inwalidzki znajduje się w przewodniku zawodów padel FFT od początku 2022 roku. Zatwierdzenie naszych turniejów jest już możliwe. Specyfikacje odpowiadają P100.

Byliśmy już w blokach startowych, aby organizować zawody, ale fakt, że FFT docenił nasze turnieje, dał impuls do treningu padel-fotel.

Obecnie do gry tworzone są grupy graczy w całej Francji. Następnym krokiem będzie dla nich zorganizowanie wspólnych szkoleń.

Ewolucja była bardziej niż pozytywna przez ostatnie kilka miesięcy, idzie w dobrym kierunku”.

„Nie musisz być 4 graczami na wózku inwalidzkim, aby dobrze się bawić”

„Przeszkodą pozostaje zdobycie lub znalezienie krzesła sportowego na początek. Jak tylko ją znajdziemy, możemy zacząć się bawić. Zaletą jest to, że możesz grać z trzema innymi graczami na stojąco, z przyjaciółmi lub rodziną. Nie trzeba być czterema graczami na wózku inwalidzkim, aby się dobrze bawić...

Dużo tak gram.”

„Kluby nie mogą się bać”

„Słyszałem o tych obawach od klubów, które bały się nas powitać z powodu rzekomej degradacji. Skontaktowałem się więc z hiszpańskimi graczami na wózkach, którzy grają od ponad 15 lat. W Hiszpanii nie zaobserwowano żadnej degradacji i żaden klub nigdy nie był niechętny ich przyjęciu.

Hiszpańscy gracze są często zapraszani do gry na pokazach podczas turniejów WPT, więc gdyby już było jakieś uszkodzenie powierzchni, to by się nie powtórzyło.

Nasze fotele opierają się na 3 lub 4 kółkach, a więc 3 lub 4 podporach. Zostały zaprojektowane do gry na wszystkich nawierzchniach tenisowych. Glina jest najbardziej krucha i regularnie na niej gramy. Dywan to także powierzchnia do gry, zwłaszcza w Szwajcarii.

Chronimy nasze osie wideł w przypadku kontaktu krzesła z oknem. Ale znowu hiszpańscy gracze nigdy nie słyszeli o uszkodzeniu szkła przez fotel. Bierzemy znacznie mniejszą prędkość niż gracz stojący, więc w kontakcie ze szkłem jest znacznie lżejszy.

Myślę, że generalnie ta obawa wynika bardziej z braku wiedzy. Ale rozumiem to, to do nas będzie należało wykazanie i udowodnienie, że nie ma ryzyka dla konstrukcji.

„Dla dowodów padel mieszane czyli para z fotelem i bez”

„Jestem całkowicie za mieszanymi imprezami z jednym graczem na wózku inwalidzkim, a drugim bez. Wszystko, co pozwoli ludziom zobaczyć, odkryć to padel-fotel, będzie sprzyjał nam dla rozwoju.

Jedyna zasada różnicy, kiedy gramy na wózku inwalidzkim, jest taka, że ​​możemy użyć drugiego odbicia (albo 2 odbicia przed szklanką, albo odbicia potem od szklanki, a potem jeszcze jedno). Ta zasada jest łatwa do dostosowania, gdy bawimy się z inwalidami. Dużo tak gram, brałem już udział w turniejach w moim centrum i mogłem nawet zapisać się na P2, P25 lub inny ze stałym partnerem. Reguły FFT na to pozwalają.

Niektóre kluby już zaoferowały tę formułę, a opinie, zarówno dla graczy na wózkach inwalidzkich, jak i pełnosprawnych, są bardzo dobre.

Sebastien HUSSER-WALTHER padel krzesło

„Wyjazd do Hiszpanii, aby zagrać z najlepszymi”

„Kariera w padel, wydaje mi się to skomplikowane, ale nigdy nie wiadomo. Moim celem byłoby granie w hiszpańskich turniejach. Podejmuję niezbędne kroki. Na razie federacja hiszpańska jest krnąbrna, ale głównie dlatego, że jest pierwsza i nie wiedzą. Miałem już okazję trenować z najlepszymi tam, poziom jest imponujący. Mają co najmniej 15 lat doświadczenia, więc 15 lat przed nami.

Zobaczę, jak ta dyscyplina będzie się rozwijać, ale chciałbym przyczynić się do jej rozwoju. A poza tym jestem konkurentem, więc jeśli uda mi się zdobyć kilka tytułów, nie zamierzam się pozbawiać.

W Le Mans pierwszy międzynarodowy turniej padel-fotel

“W Le Mans, zagram z Nicolasem Vanlerberghe, który jest licencjonowany w Ronchin. To właśnie z nim odkryłem padel-fotel w 2014 roku.

Ten międzynarodowy turniej, pierwszy organizowany na świecie, który zgromadzi co najmniej cztery narody (Francję, Hiszpanię, Belgię, Holandię), będzie odkryciem dla każdego. Jestem bardzo dumny, że mogę być częścią tej przygody. To niesamowite, że Albane Vanier zdołał zorganizować to wydarzenie w tak krótkim czasie.

Na poziomie sportowym znam poziom Hiszpanów, więc postaramy się ich trochę zdenerwować i jeśli pojawi się luka, nie będziemy się wahać. Holenderską parę tworzy m.in. Robin Ammerlaan, były nr 1 świata w tenisie na wózkach, dwukrotny złoty medalista Igrzysk Paraolimpijskich. Wyobrażam sobie, że z ręką, którą ma, jego poziom gry musi być interesujący.

Ten weekend pod koniec sierpnia będzie świetną wizytówką dla padel-fotel i zamierzam to jak najlepiej wykorzystać!”

Du padel-fotel w Roland-Garros w 2023 roku?

„Przede wszystkim potrzebujesz maksymalnej widoczności, a przede wszystkim maksymalnej liczby graczy w „sferze padel” wiedz, że padel-Fotel istnieje we Francji. Jeśli uda nam się pomnożyć demonstracje podczas wielkich „ważnych” wydarzeń, będziemy coraz bardziej znani. I właśnie w tym czasie wzrośnie kilka niechęci.

Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli pokazać naszą dyscyplinę w Roland-Garros podczas Greenweez Paris Premier Padel Major. W tym kierunku nawiązano już kontakty z FFT.

Chciałbym również, abyśmy mogli rozegrać nasze mistrzostwa Francji podczas ważnych mistrzostw Francji.

Ogólnie wszystkie działania na rzecz padel-fotel będzie mile widziany.”

Franck Binisti

Franck Binisti odkrywa padel w Club des Pyramides w 2009 roku w regionie paryskim. Od padel jest częścią jego życia. Często widuje się go koncertującego we Francji, podczas którego opowiada najważniejsze wydarzenia padel français.