Z prawie 30 milionów praktyków w 2024 rThe padel kontynuuje swoją ekspansję w czterech zakątkach globu. Ale czy znasz jego pochodzenie, historię? Kwota produktów: Padel odkrywa siedem anegdot na temat genezy tego sportu.

1) padel urodził się w Meksyku

Hiszpania i Argentyna to niewątpliwie dwa największe narody na świecie. padel. A jednak historia tej dyscypliny rozpoczęła się w Acapulco, w 1969 roku, w ogrodzie zamożnego Enrique Corcuera.

Meksykanin, wielki fan tenisa, chce zbudować kort, ale boryka się z brakiem miejsca. Nieważne: buduje mniejsze boisko (20x10m) otoczone trzymetrowymi ścianami, żeby nie gubić piłek. Historia jest w toku. Pół wieku później jego rodzinne miasto odwiedzili najlepsi gracze świata dzięki Premier Padel (2023 i 2024).

2) W Marbelli pierwsze korty z siatką

Nowe hobby Corcuery intryguje nawet jego najbliższych przyjaciół, począwszy od Alfonso de Hohenlohe-Langenburg. Uwiedziony tą działalnością Hiszpan zaimportował pomysł do Europy i zaprojektował dwa pierwsze utwory padel w Hotelu Club Marbella w 1970 roku. Po raz pierwszy teren nie miał ścian, ale boczne płoty. To właśnie ta cecha przekona Julio Menditeguy’a, członka klubu, do wprowadzenia padel w 1975 roku w Argentynie.

3) Pierwsze palatie były wykonane z drewna

pałac-padel-drewno

Śniegowce padel uległy szybkiemu rozwojowi. W tamtym czasie były one wykonane z drewna i gra była inna: większy nacisk kładziono na wymiany, wszystko szło wolniej. Obecnie włókno szklane i węgiel zrewolucjonizowały branżę, a każde z nich jest bardziej wszechstronne od drugiego.

4) Pomysłodawcą pierwszego przepisu była była Miss Argentyny

Viviana Corcuera

Pierwsze zasady padel zostały wydane przez żonę Enrique Corcuery, Vivianę, koronowaną na Miss Argentyny w 1964 roku. Dałaby mu ten przywilej jako… prezent urodzinowy.

5) Argentyna, historyczny ogr mistrzostw świata

Ostateczne zwycięstwo Argentyny w mistrzostwach świata padel 2022

Pierwsze mistrzostwa świata odbyły się w Sewilli w 1992 roku, rok po powstaniu Międzynarodowej Federacji Padel. Argentyna zaczęła od hat-tricka (1992, 1994, 1996), zanim przegrała w finale z Hiszpanią w Mar del Plata (1998). Od tego czasu oba kraje nieustannie rywalizują o tytuł, ale Argentyńczycy (11 koron) znacznie wyprzedzają Hiszpanów (4)…

6) Krótki film Enrique Corcuery już nie istnieje

Viviana Corcuera sprzedała dom w Acapulco po śmierci męża w 1999 roku. Nowi właściciele zburzyli tor padel zbudować… duży basen. Nie trzeba szukać: pierwsza dziedzina historii należy do przeszłości.

7) World Padel Tour nie jest pierwszym torem światowym w historii

logo padelprofesjonalna trasa

Le Padel Pro Tour (2005) był pierwszym profesjonalnym torem turniejowym na świecie dzięki porozumieniu pomiędzy Asociación de Jugadores Profesionales de Pádel (AJPP) i Asociación Femenina Española de Pádel (AFEP). Mało nagłośniona, w 2013 roku została zastąpiona przez WPT, które zyskało miano międzynarodowego punktu odniesienia do czasu jego nabycia przez Premier Padel.

To dzięki ojcu Auxence odkrył padel, pewnego wieczoru w czerwcu 2018 r. Dziś z pasją śledzi międzynarodowe tory i dokucza palaczowi w swoim klubie treningowym w Tuluzie Padel Klub. Można go także znaleźć na La Feuille de Match i LesViolets.com, dwóch specjalistycznych mediach poświęconych klubowi piłkarskiemu Toulouse Football Club.