Morgan Mannarino, Francuz nr 22, i Lander Gabilondo, nr 3 z Gipuzkoa, spotkali się w hiszpańskim Kraju Basków z inicjatywy Sportowy prestiż. Spotkają się ponownie w połowie lipca na wspólnym kursie w San Sebastian.

Spotkanie Mannarino i Gabilondo

W Kraju Basków możliwość spotkania Francuzów i Hiszpanów na torze padel nie jest zbyt wielu, a praktykujących po obu stronach granicy dzieli zaledwie kilka kilometrów. Pomiędzy Hendaye i Irun wystarczy przejść przez most, aby znaleźć się w Hiszpanii. Już w najbliższy czwartek 9 maja dzięki Sport Prestige, który organizuje szkolenia padel po „drugiej stronie”, jak to się tutaj mówi, musi spotkać się dwóch najlepszych zawodników z francuskiego i hiszpańskiego Kraju Basków: po prawej Morgan Mannarino, Francuz nr 22, nauczający w Saint-Jean-de-Luz i Tarnos, po lewej Lander Gabilondo, nr 3 w Gipuzkoa, prowincja San Sebastián i dyrektor sportowy BPX Sport.

Obaj trenerzy wspólnie poprowadzą szkolenie padel, podpisano Sport prestige, w San Sebastian, od 18 do 20 lipca 2024 r. „Właściwie to świetna okazja, aby się spotkać” – mówi Morgan Mannarino – „w celu nawiązania kontaktów, ponieważ prawdą jest, że w naszych odpowiednich harmonogramach, pomiędzy godzinami rozpraw a turnieje w weekend, nie mamy możliwości się spotkać. » Lander Gabilondo, były zawodowy piłkarz Realu Sociedad, potwierdza: „To był jedyny termin w naszym harmonogramie na początek maja! »

W czwartek Wniebowstąpienia, gdy San Sebastian, jedno z najpiękniejszych miast Hiszpanii, jest pełne francuskich turystów, dwa autokary padel wolał mieć przed każdym ważny turniej i zapraszał „przyjaciół” do wzięcia udziału w towarzyskim, ale galowym meczu! Przed wyjazdem na turniej w Caen stały partner Morgana, Matthieu Armagnac, Francuz nr 19, przyjechał do sąsiedniego Arcachon, gdzie jest trenerem drużyny Padel dotykać. Będzie współpracował z Unaï Legardą.

Biarrot Jean-Noël Insausti, Francuz nr 99, jest kojarzony z Pedro Etxarri, Gipuzkoa nr 1, nieoficjalnym sobowtórem Marco Verrattiego. Obaj Francuzi zagrają na prawej stronie, a Hiszpanie na lewej. „Zazwyczaj grają na prawej stronie, ale nie stanowi to dla nich problemu, w Hiszpanii jesteśmy przyzwyczajeni do gry po obu stronach” – powiedział Lander.

Morgan potwierdza: „We Francji jest inaczej, gracze na tym poziomie lubią trzymać się jednej pozycji, gram na lewej stronie z Matthieu, który, to prawda, jest również leworęczny, więc nie mam zbyt dużego wyboru (uśmiech). Tam jest fajnie, zobaczymy jak zawodnicy podejdą do spotkania, na pewno przyjacielsko, ale już po pierwszych wymianach widzę, że jest poważnie i że gra się szybko. »

„Mógł przejść na zawodowstwo”

Utarty stereotyp sugeruje, że w Hiszpanii gramy wolniej. Niezależnie od poziomu. „W przypadku nas, nawet w przypadku średniozaawansowanych zawodników, staramy się szybko oceniać grę, a na kortach zmuszać ich do zwalniania i utrzymywania piłki na boisku” – mówi Morgan. Na wysokim szczeblu sprawy toczą się obecnie bardzo szybko po obu stronach, wśród Francuzów i Hiszpanów. »

Spotkanie ma charakter fizyczny, czwórka zawodników mnoży długie wymiany, lewa łapa Armagnaca wywołuje sensację, a Etxarri pokazuje ogrom swojego talentu. „Mógł przejść na zawodowstwo, nie miało to większego znaczenia” – zwierza się Lander. Morgan się zgadza: „Gra bardzo, bardzo dobrze, ma dotyk i siłę, jest czysto. » Oba duety toczyły cios za cios, aż do tie-breaka wygranego przez Insausti/Etxarri po punkcie z antologii, godnym zawodów zawodowych.

Kibice, którzy przyszli poznać „ten” mecz, oklaskują ostatnie wymiany, a na twarzach zawodników widać uśmiech. „Jest wspaniale, świetnie się bawimy” – mówi Jean-Noël. Drugi set będzie jednostronny dla zwycięzców tie-breaka. Insausti i Etxarri ewoluują o ton wyżej. „Zawsze ciekawie jest grać z partnerami, których nie znasz, zwłaszcza z innego kraju; musimy ze sobą rozmawiać, rozumieć się i na żywo wprowadzać zmiany taktyczne” – ocenia Armagnac. Morgan Mannarino i Lander Gabilondon skorzystali z okazji, aby omówić swój przyszły staż jako duet. I obiecał spotkać się na śledzić, kiedy pozwala im na to harmonogram…

Staż w padel Prestiżowy sport z Morganem Mannarino i Landerem Gabilondo w San Sebastián, w dniach 18-20 lipca 2024 r. Informacje i rejestracja na stronie www.sport-prestige.fr lub telefonicznie pod numerem 06 82 67 23 12.