Franco Stupaczuk jest kluczowym graczem w padel Świat. Padel Magazine spotkanie z Starvie opowiedzieć o swoich początkach w padel i jego wiadomości na World Padel Tour.

Dorasta z kumplem w ręku

Lorenzo Lecci Lopez: Zanim zaczniemy mówić o wielkiej Stupie WPT, porozmawiamy o Franco. Jak zacząłeś padel w Argentynie ?

Franco Stupaczuk:„Nie pamiętam, kiedy zacząłem, byłem za mały! Według moich rodziców miała około 4 lat. Trzymałem w ręku pala i pociągnąłem go na ziemię. Dorastałem bardzo blisko pasa startowego padeli spędziłem tam moje dni ”.

Lorenzo Lecci Lopez: A im większe zaczynasz turnieje.

Franco Stupaczuk:„Tak, grałem swój pierwszy turniej w wieku 7 lat i wygrałem swój pierwszy turniej w wieku 8 lat. Byłem „Pulga” -chip-. Ponieważ grałem cały dzień, oczywiście grałem całkiem nieźle ”.

Lorenzo Lecci Lopez: Czy uprawiałeś też inne sporty?

Franco Stupaczuk:„Tak, kochałem piłkę nożną. Grałem też w siatkówkę, piłkę ręczną. Ale wolałem piłkę nożną niż padel szczerze. Ale moja rodzina odciągnęła mnie na bok padel".

Lorenzo Lecci Lopez: Powiedz mi, kiedy musisz opuścić swój kraj, aby zagrać w Hiszpanii. 

Franco Stupaczuk:„Tak, to było bardzo trudne, a zwłaszcza życie poza padel. Prawdziwą trudnością jest przyzwyczajenie się do innych rzeczy, innej kultury, przebywanie z dala od rodziny i przyjaciół. Potem zaczynasz się dostosowywać i trenować, aby dobrze radzić sobie na torze.”

Lorenzo Lecci Lopez: Zawodnicy tacy jak Bela proszą o większe wsparcie młodych argentyńskich piłkarzy, którzy walczą o przybycie do Europy z powodu problemów finansowych. Jaka jest Twoja opinia na ten temat?

Franco Stupaczuk:„To prawda, ale to trudne, bo to sport, który zaczął się rozwijać. To się wydarzy, ale potrzebujemy czasu. Musimy częściej transmitować mecze, aby that padel mieć większą widoczność. O tym, że wielkie argentyńskie media, takie jak ESPN czy Olé, mówią trochę więcej padel. Musimy dać padel do mediów. Tutaj w Hiszpanii padel jest dokładnie, ale tak nie jest w innych krajach.”

„Miałem szczęście, że miałem wsparcie rodziców, odkąd byłem mały, ale kiedy tak nie jest, bardzo trudno jest wydostać się z Argentyny, zwłaszcza z kraju takiego jak ja. Buenos Aires jest 1300km od mojego miejsca zamieszkania, jest to bardzo trudne. Większość graczy pochodzi z okolic Buenos Aires, ponieważ oprócz talentu mają tę zaletę, że są blisko stolicy.

“W przypadku Sanyo oczekiwania były zbyt wysokie”

Lorenzo Lecci Lopez: Kiedy rozmawialiśmy z Sanyo kilka tygodni temu powiedział nam, że wiele się od ciebie nauczył, mimo że najlepsze wyniki nie przyszły. Co pamiętasz z tego etapu z Sanyo?

Franco Stupaczuk:„Nowy kolega z drużyny zawsze przynosi rzeczy. Grałem już wcześniej z Mati Diaz, Christian Gutierrez, graczami z dużym doświadczeniem, takimi jak Sanyo. Może oczekiwania były tak wysokie, że trudno było osiągnąć to, czego chcieli ci, którzy w nas wierzyli. Jeśli przeanalizujemy, udało nam się osiągnąć Mistrza Ostatecznego, a tylko 11 turniejów jest parą nr 2. Jeśli bycie parą nr 2 nie powiedzie się, nic nie jest w porządku. Nie jest łatwo się tam dostać. To prawda, że ​​rozegraliśmy wiele meczów z Lebronem i Galanem i nie mogliśmy ich pokonać. To właśnie robi różnicę, ponieważ inne pary je pokonaliśmy ”. 

separacja Sanyo Stupa world padel tour 2020

„Czasami piłka wychodzi za dużo…”

Lorenzo Lecci Lopez: Sanyo nam powiedział „Stupa zamknęła mi usta” odnosząc się do faktu, że nie radził ci współpracować z Alexem Ruizem. Czy to dla ciebie satysfakcja?

Franco Stupaczuk:"Tak oczywiście. Słyszenie kogoś z tak ważnym CV, mówi, że to zawsze jest pozytywne. Z Alexem działa dobrze ”.

Lorenzo Lecci Lopez: Po dwóch pierwszych finałach zrobiłeś 3 kwarty i szesnastą w Valladolid. Dlaczego ostatnio wyniki są gorsze?

Franco Stupaczuk:„Tak, zawsze możemy się poprawić. Wyniki były dobre, poza tym ostatnim turniejem, w którym nie graliśmy zbyt dobrze. Jeśli nie jesteś w 100%, jesteś wyeliminowany. Graliśmy przeciwko dwóm wielkim hitom – Diazowi i Lijo – i tor był szybki. Nie byliśmy wystarczająco konkretni. To drobne szczegóły przegrywają grę serwisową, a potem w tak szybkich warunkach trudno wrócić.”

Lorenzo Lecci Lopez: Wiemy, że padel nowoczesny jest szybszy. Czy jako młody zawodnik (25 lat) uważasz, że zawsze musisz jechać szybciej?

Franco Stupaczuk:"Nie wiem. padel który został zagrany w Marbelli i Valladolid nie podoba mi się zbytnio. To osobista opinia, ale myślę, że jest zbyt wiele błędów. Widziałem wiele gier i wiele nietrafionych zwrotów, ciężko grać w lob. Każdy uderza we wszystko. Szczególnie, gdy schodzisz na dół, jest to bardzo trudne. Mecz jest rozgrywany w ciągu 1 godziny, a Ty rozegrałeś 3 sety. Myślę, że kula wychodzi za dużo.

„W innych turniejach, w których piłka wypada trochę słabiej, możesz wziąć swoje oceny. W Marbelli lub Valladolid nie masz takiej możliwości ”.

franco-stupaczuk-alex-ruiz-finales-adeslas-madryt-open-2021-_dsc3238-copia-1170x658

„Mam nadzieję osiągnąć nr 1”

Lorenzo Lecci Lopez: Która para jest najtrudniejsza do pokonania?

Franco Stupaczuk:„Powiem ci pary, które nas pokonały. Powiem ci Lebron / Galan, Bela / Sanyo i Tapia / Lima. Pokonaliśmy trójkę, ale przegraliśmy też z nimi ostatnie mecze. To są pary do pokonania ”.

Lorenzo Lecci Lopez: Na torze żeńskim, która para robi na Tobie największe wrażenie?

Franco Stupaczuk:„Bardzo lubię parę Aranza i Victoria. Dwóch lewicowych graczy, którzy grają bardzo agresywnie.”

Lorenzo Lecci Lopez: Z pierwszej szóstki rankingu jesteś najmłodszy z Galanem. Czy widzisz siebie jako numer 6 na świecie?

Franco Stupaczuk:"Mam nadzieję. Jeśli nadal będę pracować i odniosę sukces. Aby być nr 1, musisz mieć trochę. Aby wygrać turniej, trzeba przez tydzień utrzymać bardzo wysoki poziom, a obniżać nie można. Na co dzień pracuję, aby osiągnąć najwyższy punkt w in padel".

“Kocham mojego kumpla w tym roku”

Lorenzo Lecci Lopez: Grasz rakietą Starvie Raptor, która jest okrągłą rakietą. Gracze po lewej często grają palas w kształcie diamentu lub łzy, jak na przykład Garrido z Tritonem. Dlaczego ten wybór?

Franco Stupaczuk:„Całkowicie nie zgadzam się, że lewak musi mieć rakietę łezkową. Jestem graczem skaczącym i uderzającym. Alex Ruiz również nie ma kumpla w kształcie łzy. To jest coś, co stało się ogólną prawdą, ale się z tym nie zgadzam. W meczu, jaki jest stosunek między piłkami, które uderzasz, a piłkami, które normalnie grasz? Potrzebuję kumpla, który da mi kontrolę i który może również dać mi moc ”.

Starvie Raptor

Lorenzo Lecci Lopez: Czy grasz z tym samym kumplem, który sprzedaje na rynku, czy zmieniasz wagę lub gumę?

Franco Stupaczuk:„Gram z tym samym kumplem. Starvie przysyła mi rakiety, a ja się nimi bawię. Proszę z nieco większym ciężarem w głowie o uderzenia i woleje. Jak na moją sylwetkę gram dość ciężką rakietą (380g). Czasami proszę też Stavie, żeby trochę mi to utrudnił, bo słońce zmiękcza dziąsło”.

franco-stupaczuk-alex ruiz vigo 2021

Lorenzo Lecci Lopez: Co nowego teraz w Starvie?

Franco Stupaczuk:„Jestem w Starvie od 2019 roku, a rakiety są coraz lepsze. W tym roku uważam, że moja rakieta jest bardzo piękna. Jest kilka szczegółów, których ludzie nie widzą, ale które zapobiegają ześlizgiwaniu się piłki na pal. Jeśli go weźmiesz, zobaczysz, że powierzchnia jest szorstka. Szyja jest ośmiokątna, co daje mi lepszy chwyt ”.

 

Lorenzo Lecci López

Z jego imion możemy odgadnąć jego hiszpańskie i włoskie pochodzenie. Lorenzo jest wielojęzycznym pasjonatem sportu: dziennikarstwo z powołania i wydarzenia z uwielbienia to jego dwie nogi. Jej ambicją jest udział w największych imprezach sportowych (igrzyskach olimpijskich i światach). Interesuje go sytuacja padel we Francji i oferuje perspektywy optymalnego rozwoju.