Podążając za naszym artykułem „ Au padel również Szwajcaria nie spieszy się “, wiceprezydent szwajcarskiej federacji Manuel Faure odpowiedział na nasze pytania dotyczące rozwoju padel w jego kraju, gdzie obecnie istnieje około stu utworów, 800 członków i około 10 000 praktykujących.

Padel Magazine : Poza stereotypami o rzekomej powolności Szwajcarów, jak to jest? padel po szwajcarsku ?

Manuel Faure: „Mówienie o powolności wydaje mi się przesadą, ponieważ zaczęliśmy później niż inne kraje i dopiero od około trzech lat padel naprawdę zaczyna się szerzej rozprzestrzeniać w naszym kraju. Jesteśmy na etapie, na którym znajdowała się Dania pod koniec 2018 roku: było tam około stu boisk, a w ciągu trzech lat liczba ta przekroczyła 400. My SUIPA (federacja szwajcarska Padel) mam nadzieję na osiągnięcie takiego samego tempa rozwoju! »

Opłacalność inwestycji jest bardziej ryzykowna

PM: Jakie są konkretne przeszkody i trudności w Szwajcarii?

FM: „Główne przeszkody w szybkim rozwoju nowych lokalizacji padel są trzy rodzaje. Po pierwsze, koszt za metr kwadratowy gruntu w Szwajcarii, szczególnie na obszarach miejskich lub podmiejskich. Następnie niedobór korzystnych terenów, położonych np. z dala od obszarów mieszkalnych, aby uniknąć odwołań od projektów z powodu uciążliwości. Wreszcie waga opłat, wynagrodzeń, ubezpieczenia itp., która sprawia, że ​​zwrot z inwestycji wynosi padel bardziej ryzykowne. »

PM: I odwrotnie, jakie są zalety padel Szwajcarski ?

FM: „Tenis nieco podupada, po prosperujących dekadach końca ubiegłego i pierwszych XXI wieku, co tworzy niszę rozwojową dla naszego sportu. Kluby tenisowe i inne ośrodki sportowe zobacz w padel sposób na urozmaicenie oferty w obliczu klienteli, która jest też mniej lojalna wobec jednego sportu niż w przeszłości. Z perspektywy wydajności jasne jest, że przestrzeń jest efektywniej wykorzystywana przez padel : ośmiu graczy z padel zajmują mniej więcej taką samą powierzchnię jak kort tenisowy!

Ponadto krótkie odległości w Szwajcarii i wysoka gęstość zaludnienia mogą być również atutami, ponieważ ułatwia to mieszanie się graczy z różnych regionów.

Numer 2 szwajcarskiej federacji Manuel Faure pala w ręku

PM: Jakie są priorytetowe cele SUIPY jako federacji?

FM: „Od 2021 r. poczyniliśmy znaczne postępy w kilku celach: padel jest na przykład obecny we wszystkich regionach kraju, liczba konkursów rośnie, sponsorzy są coraz bardziej zainteresowani padel i wystartował krajowy ruch juniorów, skonkretyzowany przez wysłanie szwajcarskich selekcji na dwa mistrzostwa Europy.

Naszym priorytetowym celem pozostaje uznanie tego sportu”padel” przez organizację „Swiss Olympic”, która jest organizacją patronacką szwajcarskiego sportu. To sformalizowałoby padel jako uznany sport w Szwajcarii i dawałby dostęp do pewnej pomocy lub dotacji - na przykład pomocy klubom w czasie pandemii... Obecnie spełniamy wszystkie kryteria złożenia wniosku o przyjęcie, z wyjątkiem 1000 aktywnych członków, które Już nie powinno to potrwać długo – obecnie jest ich około 800 – na pewno do 2023 r.”

Le padel, „mały kuzyn” tenisa?

FM: Po akceptacji na Swiss Olympic, będziemy mogli sprawić, by szkolenie, które zorganizowaliśmy, zostało uznane przez krajową strukturę „Młodzież i Sport”, która doda nowe moduły do ​​naszego szkolenia i pozwoli przeszkolonym trenerom otrzymać fundusze na kursy grupom młodzieży do 20 roku życia. 

Nasze inne cele [szczegóły w ten artykuł ze stycznia 2021], takich jak rozwój w szkołach, promocja padel z władzami sportowymi, obecność na ważnych wydarzeniach sportowych lub popularnych lub organizowanie międzynarodowych zawodów pozostaje aktualna, w różnym stopniu.

PM: Nie jesteś za integracją padel w ramach federacji tenisowej, jak ma to miejsce we Francji. Czemu ?

 FM: „Dla SUIPA padel musi pozostać niezależny od innych sportów rakietowych. Związek z tenisem może być korzystny w perspektywie krótkoterminowej, dając szybszy dostęp do dużych zasobów, ale w perspektywie średnio- lub długoterminowej wierzymy, że związek ten doprowadzi do utrzymania padel w roli „kuzyna” tenisa, który nie zawsze będzie mógł swobodnie decydować o swojej przyszłości! Poza tym, dlaczego padel Czy powinien być kojarzony z tenisem, skoro inne sporty rakietowe, takie jak badminton, squash czy tenis stołowy, mają swoje narodowe federacje?

PM: padel Szwajcaria otrzymuje finansowanie publiczne?

FM: „Gminy i kantony zaczynają włączać projekty”padel” w swoich obecnych i przyszłych projektach budowlanych. Wraz ze wzrostem zainteresowania mediów wraz z liczbą ćwiczących, władze sportowe nie mogą dłużej ignorować padel ! Pomoc publiczna na teren projektu ma zasadniczo charakter lokalny, na poziomie gminy lub kantonu, a sytuacja jest bardzo zróżnicowana w zależności od regionu Szwajcarii. Mogliśmy to zobaczyć dzięki pomocy rozdawanej podczas różnych odosobnień związanych z Covid. Uznanie przez Swiss Olympic przyniesie dodatkowy kredyt dla tego sportu”padel” iz pewnością ułatwi akceptację niektórych próśb o wsparcie. »

Po 40 latach gry w tenisa Jérôme wpada do puli padel w 2018 roku. Od tamtej pory myśli o tym każdego ranka podczas golenia… ale nigdy nie goli paly w dłoni! Dziennikarz w Alzacji nie ma innej ambicji, jak dzielić się z Tobą swoją pasją, bez względu na to, czy mówisz po francusku, włosku, hiszpańsku czy angielsku.