„Musi trochę drapać”: tak jak moda jest dla mężczyzn z brodą, tak rakiety śnieżne są przeznaczone na szorstkie powierzchnie. Większość marek pala oferuje obecnie rakiety z „ziarnem”, które ma zwiększać rotację i kontrolę. A może też zaufanie ich właścicieli...

Nie będziemy wchodzić w technologiczne niuanse, ale to relief jest dwojakiego rodzaju: albo jest zintegrowany z masą rakiety dzięki drobnym inkrustowanym wzorom, często w kolorze grafitowym, albo jest piaskowaniem dodanym po cięciu. Istnieją również spraye, które pozwalają zoptymalizować rakietę poprzez zwiększenie jej szorstkości.

Zakręć piłką

Wielu z Was – dziękujemy – podzieliło się z nami swoją opinią na pytanie „czy trzeba mieć „ziarno”, żeby lepiej grać?” A wśród respondentów wielu jest fanami konkretnego modelu marki Nox...

Efekty.- Twoje odczucia potwierdzają to, co marki mówią o działaniu. Ponad 75% naszych respondentów uważa, że ​​twarde rakiety lepiej podkręcają piłkę, a nawet zapewniają lepszą kontrolę.

Oto, co mówi nam Will, na przykład gracz o profilu defensywnym, zajmujący około 2000. miejsca we Francji: „Czuję, że mogę lepiej szlifować grę”, wywołując lepszą kontrolę i bardziej zaakcentowane efekty. Jego ulubiona rakieta? A Nox AT10 12K.

Pozwala to uzyskać „więcej rotacji piłki i zwiększ rotację po uderzeniu w ziemię i szkło”, mówi Alexgassi, który jest fanem Nox Ultimate Power 3.

Ta sama opinia co „BigWill” (1694th), który widzi „prawdziwa różnica. Gram rakietą piaskową i wyraźnie czujesz większą kontrolę w dotyku. Przy serwach, wolejach i uderzeniach dotyk, kontrola i rotacja robią różnicę. W międzyczasie próbowałem grać gładką rakietą (02 Hack de Bullpadel) i miałem wrażenie, że piłka ślizga się po rakiecie. W ogóle mi się to nie podobało, miałem o wiele mniejszą kontrolę”. Gra również na Nox AT10 w wersji Genius 18k: “Uczta między mistrzostwem a mocą”.

Steve, belgijski gracz z pierwszej setki, również uważa, że ​​jego Nox AT10 12K oferuje lepsze „czucie” niż gładka rakieta, szczególnie w przypadku wolejów i rzutów z góry.

Efekt…placebo.- Jednak prawie jeden na czterech respondentów jest sceptycznie nastawiony do korzyści płynących ze zbożowych rakiet śnieżnych. Dla nich to bezużyteczne, chyba że w to uwierzysz: to „placebo”, uważa Clem (1230.), który gra z nim gładką rakietą (Joma Yukon). Co potwierdza Lucas: „Może to efekt placebo, ale myślę, że mam większą kontrolę, a przede wszystkim lepiej czuję piłkę” (i gra też AT10!).

“Czyste placebo”, dodaje Richard, który to zauważa „szorstkość zawsze znika z czasem. Równie dobrze możesz wziąć rakietę 3D, z ulgą”.

Istotna jest prawdziwa ulga

Trwałość.- „Jeśli rakieta jest piaskowana, odpada”, ubolewa również Didier (2000-ty). Szeroko podzielana obserwacja. Na przykład Sébastien, który gra w adidasach Adipower 3.1 lub Thibault, który zmienia się między a Siux Electra i Kontrola mocy Adidasa.

Jean-Marc (160.), jeśli docenia „lepsze wirowanie”, krytykuje tzw „żywotność chropowatości w zależności od marki. Prawdziwa ulga jak na Adidas, Dabber czy StarVie jest naprawdę aktualna. Ale system Bullpadel, na przykład, jest całkowicie nieskuteczny: po miesiącu użytkowania rakieta jest gładka”… Wada, na którą zwraca uwagę Didier, dotycząca jego wierzchołka, który jest coraz mniej szorstki.

Ta sama historia z Julienem (400.): „Bardzo szorstki, mój Królewski Padel Bicz stał się gładki w ciągu kilku sesji, szczególnie w obszarze centrowania. Ale nie czuję, że straciłem jakikolwiek efekt”. Krytyka, która nie oszczędza Gaëla Nox, który zauważa „spadek odczuwania skuteczności kruchego ciasta po dwóch miesiącach stosowania”.

Ale zużycie ma wpływ nie tylko na rakiety, ale także na piłki: „Żywotność piłek jest zmniejszona z powodu powtarzającego się tarcia”– podkreśla Maksym.

Minimum gestów, maksimum efektów! To obietnica ostrej rakiety i to działa! Viboras i bandejas są podkreślone przez szorstki wygląd. Wywodząc się z tenisa, jak spora część francuskich tenisistów, staram się odtworzyć efekty, jakie można osiągnąć za pomocą naciągniętej rakiety. W przypadku gładkich rakiet jest to prawie niemożliwe... Ale problem polega na tym... Chcemy odtworzyć sport, który nie jest padel…Nauka gry płynną rakietą padel a nie o godz padel-tenis, czy to nie byłoby rozwiązanie?

Maksym M., 13-tysięczny, Adidas Metalbone ctrl 3.1

Mniej szybki, mniej silny.- Poza zużyciem, nasi gracze mają niewiele skarg na ziarniste palas. „Może mniej mocy”, mówi nam Guillaume, naśladując Willa: „Mniejsza prędkość”.
Kolejny „żal” w postaci przynależności sformułowanej przez Jeana-Marca: „Trudno jest przełączyć się z powrotem na gładką rakietę po wypróbowaniu szorstkich modeli, ponieważ czucie jest tak różne”.

Cena.- Lucid, Sébastien nie wierzy w efekt na piłce ani w efekt placebo, ale w ten na sprzedaż: „Przyznaję, że nigdy w to nie wierzyłem... Pewne jest, że ma to wpływ na cenę rakiety".

Nic nie zastąpi techniki.- Zakończenie tego artykułu pozostawimy Gaëlowi, który przemawia głosem mądrości: „Chropowatość ma niewielki wpływ na rotację… ale znikomy w porównaniu z techniką. Możesz mieć najtwardszą rakietę, jeśli nie wiesz, jak się nią kręci…”

Wilson Bela Pro Rough Surface
Certaines palas ont des reliefs intégrés à la 8220masse8221 d8217autres rajoutés en surface

Po 40 latach gry w tenisa Jérôme wpada do puli padel w 2018 roku. Od tamtej pory myśli o tym każdego ranka podczas golenia… ale nigdy nie goli paly w dłoni! Dziennikarz w Alzacji nie ma innej ambicji, jak dzielić się z Tobą swoją pasją, bez względu na to, czy mówisz po francusku, włosku, hiszpańsku czy angielsku.