Możemy mówić, powtarzać i powtarzać, aby zachować ostrożność, wielu graczy padel są nieodparcie przyciągane do „ziemi niczyjej”. Rodzaj „prostokąta bermudzkiego” pasa startowego padelThe ziemia niczyja to tak zwana strefa „przejściowa” zlokalizowana tuż przed linią serwisową.

Początkującym zawsze mówi się, że przede wszystkim nie powinni rzucać kotwicy na tych 25-30 m²... A jednak wielu żeglarzy słodkowodnych kotwiczy tam zbyt długo... ryzykując zatonięcie.

Przede wszystkim powiedz sobie, że to wyrażenie ziemia niczyja (lub ziemia bez człowieka) nie została wybrana bez powodu. Słownik Larousse definiuje to jako „niezajętą ​​przestrzeń między pierwszymi liniami dwóch walczących”. Innymi słowy, obszar, w którym żołnierze są bezbronni, narażeni na ostrzał i ostrzał wroga...

Cóż, w padel, to jest to samo. Spójrzmy jednak na powody, dla których gracze zapuszczają się w ten obszar, a zwłaszcza pozostają tam.

Nie ma sensu biegać ?

Lenistwo.- Po co marnować czas na bieganie w tę i z powrotem, skoro możesz to zrobić spokojnie bez ruchu? Jest to intuicyjna kalkulacja, którą robi wielu graczy. Zobaczymy, że ten pomysł nie jest taki dobry.

Centralność.- Ustawienie się dwa lub trzy kroki od siatki i dwa lub trzy kroki od tyłu kortu wydaje się bardzo praktyczne, jeśli chodzi o osłonę połowy kortu. Wymaga to jednak dużej szybkości i wyczekiwania. I nie gramy padel jak wybór mieszkania w mieście…

Tenisowa przeszłość.- Ponieważ często są dobrzy w siatkówce i półwolej, umiejętnie grają piłką przed lub za nimi, wielu tenisistów gra padel utknąć w ziemia niczyja. Ponownie, jest to często błędna kalkulacja.

Były tenisista Arnaud Di Pasquale wykonujący wysoki wolej

Wypróbuj inną taktykę

Nawet jeśli uważasz, że odniosłeś przyzwoity sukces w swoich strzałach zagranych z ziemi niczyjej, zapraszamy Cię do przeczytania poniższego i spróbowania innej taktyki.

Obszar, którego nie można przegapić.- Nie zagranie piłki z tego obszaru jest oczywiście niemożliwe. Niezależnie od tego, czy ma iść do siatki, czy wycofać się i bronić, ważne jest, aby przejść przez te trzy metry znajdujące się przed linią serwisową.
Na przykład po zagrywce gramy na ogół neutralnym pierwszym wolejem, bez podejmowania ryzyka, co pozwala nam zbliżyć się do siatki. Tam możemy być bardziej ofensywni.

W ataku.- Mnożenie ofensywnych salw z ziemi niczyjej naraża cię na winy. Nawet przy nienagannej szacie i bezbłędnym adresie, woleja zagrana ze zbyt dużej odległości zawsze częściej trafia bezpośrednio do siatki lub siatki, a nawet zostanie zablokowana przez przeciwnika, który przewidział i wykona krok więcej. .

Uważaj też na uderzenia z tego obszaru. Często lepiej jest cofnąć się, aby zagrać piękną bandeja bez ryzyka niż próba szybkiego uderzenia, które zaoferuje przeciwnikom kontrę. A vibora na przekątnej zaleca się również cofanie siatki w najlepszych pozycjach, pod warunkiem, że jesteś dobrze ustawiony i kontrolujesz ten strzał.

Une bandeja w wykonaniu Julien Bondia z ziemi niczyjej

Zmniejszone ryzyko błędu

W obronie.- Chyba że wykonałeś bardzo dobry lob, który uniemożliwi przeciwnikom znalezienie długości i zapewni, że grasz piłką do przodu, zbyt wysunięty na kort pozbawia Cię czasu w obronie, zmuszając czasami do wykonywania woleja lub półwoleja, grał za tobą. Możesz trafić jeden, dwa lub trzy z rzędu, ale jeśli przeciwnicy dobrze radzą sobie z wolejem i smeczem, mają wszelkie szanse na wykorzystanie punktu.

Ponadto zbytnie wysunięcie piłki zapobiega, często odruchowo, przepuszczaniu piłki, aby zagrać ją po kieliszku. A nawet jeśli pozwolimy temu przejść, często mamy zbyt duży dystans do pokonania i gramy plecami do siatki w akrobatycznej pozycji. I odwrotnie, jeśli jesteś mniej niż trzy metry od okna, masz czas na cofnięcie się, aby zagrać piłkę przed sobą, posuwając się do przodu...

Podsumowując, możemy zyskać wszystko, nie pozostając na ziemi niczyjej – chyba, że ​​jesteś graczem na wysokim poziomie, który będzie wiedział, jak wybrać odpowiedni czas, aby się tam dostać i wykorzystać czas od swoich przeciwników. Wśród amatorów szybkie cofanie się przez większość czasu pozwoli na obronę w dobrych warunkach, spowolnienie gry i skorzystanie z okienek do powrotu do ataku. Podobnie, szybki awans da ci lepszą pozycję do woleja, ze znacznie zmniejszonym ryzykiem fauli. Próbujemy ?

Po 40 latach gry w tenisa Jérôme wpada do puli padel w 2018 roku. Od tamtej pory myśli o tym każdego ranka podczas golenia… ale nigdy nie goli paly w dłoni! Dziennikarz w Alzacji nie ma innej ambicji, jak dzielić się z Tobą swoją pasją, bez względu na to, czy mówisz po francusku, włosku, hiszpańsku czy angielsku.