Le zwrot usługi to jeden z ciosów, o który warto zadbać padel. Tak jak podczas usługa lub pierwsza salwa, nie możesz sobie pozwolić na uświadomienie sobie winy ze zwrotem. Więc jak w to grać?

Postawmy problem. Zostałeś umieszczony na dole pasa startowego i musisz wrócić. Piłka nadlatuje i zdajesz sobie sprawę z faulu. Darmowy punkt dla przeciwników: szkoda! Oczywiście nie próbowałeś popełnić błędu, ale czy tego nie dało się uniknąć? Taktycznie musisz być ostrożny, ponieważ jeśli przegrasz pierwszy punkt gry, zaczniesz późno i wprawisz przeciwników w dobrą dynamikę. W przypadku gracza po lewej faul 40/30 da punkt twoim przeciwnikom, podczas gdy ty byłeś w dobrej pozycji, by wzbudzić w nich wątpliwości. Więc rozumiesz znaczenie zwrotu.

Zwrot za wszelką cenę

To pierwsza rzecz do rozważenia. Jeśli zaczniesz od zasady, że musisz wbić piłkę w ziemię bez ryzyka, to już jest duży krok. Nie idź na zwycięski strzał, ale spróbuj zagrać ludzi przy siatce, aby zmusić ich do woleja. Lepiej jest stracić punkt po dobrym woleju przeciwników niż po fałszywym odbiciu.

Jak grać w zwroty?

Są dwa momenty. Kiedy gra jest zacięta i kiedy masz przewagę. Przy 0-30 lub 0-40 możesz pozwolić sobie na szaleństwo, ale nie na przykład na początku gry lub remisu. Wyobrazimy sobie ten „zwariowany” powrót.

Jeśli chodzi o wszystkie inne zwroty, najlepiej przy pierwszym serwisie zagrać od dołu, wykorzystując prędkość nadlatującej piłki. Przećwicz odbijanie się od bocznego okna, aby czuć się tak komfortowo, jak to tylko możliwe. Więc pierwszy serw, zwracasz napięty, bez przyspieszania, w kierunku, jeśli to możliwe, w kierunku serwującego. Dlaczego serwer? Ponieważ jest graczem, który nie osiągnął jeszcze pozycji ataku w siatce. Będzie posuwał się do przodu i dlatego będzie miał większe trudności z rozegraniem pierwszej partii niż jego partner, który będzie już gotowy.

Weź środek toru jako punkt odniesienia. Dla Ciebie to obszar, w którym popełnisz kilka niewymuszonych błędów, a dla Twoich przeciwników, oprócz bycia obszarem konfliktu, będzie to teren trudny, z dala od ich bazy.

W końcu mówiliśmy o tym w artykule o siatkówce, dla siatkarza, woleja zagrana ze środka w naturalny sposób trafi do środka.

Masz karty w ręku. Wyobraźmy sobie, że wracasz do centrum na serwerze, który prawdopodobnie będzie grał w centrum i da ci czas na obronę wyjścia z okna. Jest to część podstawowej taktyki gry, która pozwala serwującemu zagrywkę i pierwszą salwę, a powracającemu na oddanie pierwszego uderzenia bez narażania się na niebezpieczeństwo przy następnym strzale.

A drugi serwis?

Podczas drugiego balu generalnie czujemy się bardziej komfortowo. Najprostszym taktycznie byłoby zrobienie lobu, ponieważ będziesz bardziej precyzyjny. Na swojej przekątnej, w kierunku kąta, będziesz miał więcej miejsca na regulację tego lobu.

Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie, aby grać od dołu. Jedyną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest to, że podczas drugiego serwisu serwujący będzie grał mniej intensywnie, więc szybciej dotrze do siatki, podczas gdy po twojej stronie nie będziesz mógł polegać na szybkości jego piłki. Dlatego będziesz musiał nadać rytm powrotowi, aby umieścić piłkę tam, gdzie chcesz. Od Ciebie zależy, czy dasz radę!

Zwrot usługi musi być zaprojektowany z uwzględnieniem całkowitej sprawności 0 błędu. Niezależnie od tego, czy jest to pierwszy, czy drugi serwis, zawsze powinieneś starać się wbić piłkę. Podczas skomplikowanego pierwszego serwisu podawaj piłkę, podczas „normalnego” serwisu poproś przeciwników o rozegranie pierwszego woleja, a przy drugim serwisie spróbuj wykorzystać przewagę w wymianie. Chodźmy! 

Publié par
Julien Bondia