taktyka padel : co by było gdybyśmy grali równolegle?

Au padel często nalegamy, aby trzymać się przekątnej. W obronie, podobnie jak w ataku, to trochę podstawa. Ale dlaczego nie moglibyśmy grać równolegle?

Gra po przekątnej to dobra podstawa taktyczna, która pozwala uniknąć otwierania toru, co pozwala nie dać się zaskoczyć partnerowi zmianą kierunku, a przede wszystkim pozwala pokazać przeciwnikowi po twojej przekątnej, że akceptujesz walkę. Jednak zarówno w obronie, jak i w ataku, w pewnych momentach interesująca może być gra równoległa.

W obronie

Jesteś ustawiony w obronie i utrzymujesz przekątną. Dlaczego nie spróbować, gdy tylko będziesz miał piłkę do zagrania przed sobą, w stronę bocznego okna, szybką piłką wzdłuż siatki? A jeśli przeciwnik przepuści piłkę i zacznie się bronić przez okno, będziesz miał mnóstwo czasu, aby dostać się do siatki. Błędem byłoby uderzanie podczas ataku: jeśli gracz pozwoli mu przejść, tym lepiej, ale jeśli wykona wolej, „skończysz”.

Inna możliwość: przy wyjściu z okna, które byłoby bliżej okna bocznego. Jeśli przyspieszysz wzdłuż linii pola startowego, nigdy nie będziesz miał czasu na atak, ale dzięki chiquicie możesz po prostu przekroczyć linię, wesprzeć i wywrzeć presję na przeciwnikach.

Wreszcie inną opcją byłby lob. Wciąż mając piłkę zagraną w stronę bocznego okna, wykonujesz napięty, niezbyt wysoki lob, który wypchnie przeciwników w tył toru. Jeśli masz oko, ten lob nastąpi, gdy tylko zawodnik zbliży się do siatki, dzięki czemu będziesz mieć więcej miejsca.

Podsumowując, gra równoległa do końca toru jest bardziej efektywna, gdy piłki uderzane są blisko bocznego okna. Kąt ci na to pozwala i jeśli przeciwnik przepuści piłkę wraz z rotacją, ta będzie miała tendencję do trzymania się blisko bocznej granicy, co jest dobre dla twojego kontrataku. W przypadku, gdy przeciwnikowi uda się wykonać woleja, piłka albo poleci w stronę środka, albo w pole karne dom swojego partnera. Nie ma więc mowy o podejmowaniu dużego ryzyka.

W ataku

Jeśli chodzi o atak, jest on nieco inny. Będziemy mogli grać równolegle, gdy będziemy mieli wysoką piłkę do gry ze środka. Spróbujemy oddać szybki, agresywny strzał w stronę pierwszej tylnej szyby. Będzie to najczęstszy i najskuteczniejszy przypadek.

A jeśli grasz bandejas po przekątnej, które nie zagrażają przeciwnikowi, możesz zmienić kierunek, aby szukać równoleżnika. Może to Cię odciążyć i wywołać panikę w przeciwnej organizacji.

Wtedy możesz grać równolegle, gdy ukośny obrońca wywiera na ciebie presję, zbliżając się do siatki. Grasz równolegle, głęboko i powoli, zatrzymując w ten sposób natarcie i atak.

Wnioski

Gra równoległa – tak, ale nie w dowolnym momencie. Jak już zrozumiałeś, gra równoległa wiąże się z ryzykiem i dlatego nie możesz tego robić przez cały czas. Będziesz potrzebować minimum kontroli i techniki, aby móc umieścić piłkę w określonym obszarze, zwłaszcza gdy jesteś blisko siatki.

Wskazówka: zacznij od zmiany kierunku piłki, gdy jesteś na końcu toru, dobrze ustawiony i w dobrej pozycji. Będziesz miał więcej czasu na myślenie, większą kontrolę, dzięki czemu będziesz bardziej skuteczny i będziesz w stanie zobaczyć szkody, które wyrządzisz. Iść!

Publié par
Julien Bondia