Le padel dziś jest spectaculaire, szybko, potężny. Wśród pań też ten rytm przyspiesza z rozbija coraz bardziej wydajna i wyjścia z toru. Ale na niższym poziomie, nawet jeśli potencja może mieć swoje żniwo, powolna gra często stwarza znacznie więcej problemów dla przeciwników.

Chodzi o to, aby nie wracać do padel lat 90-2000, ale raczej uświadomienie sobie, że granie na wysokich obrotach nie zawsze daje sobie radę. Bardzo agresywni gracze niekoniecznie przepuszczają piłkę i mają tendencję do faulowania tak szybko, jak zdobywają punkty. Najwyraźniej robią punkty i błędy. A jeśli wstawisz wolną grę do swojego arsenału?

Na dole toru

To jest podstawa. Jeśli grasz w padel i zrozumieć, jak działają zbiórki, wiedzieć, w którym kierunku grać, gdzie są przeciwnicy, jak negocjować łatwą piłkę lub trudną piłkę, po prostu staniesz się lepszy. Ale to uczenie się dzieje się powoli. Nasz mózg musi nauczyć się grać z małą prędkością, aby lepiej się przyswajać: dziecko nie zaczyna od biegania, ale raczej od chodzenia, prawda?

Więc zwolnij i ucz się. W ten sposób odkryjesz nowe ruchy, a przede wszystkim będziesz miał kilka taktyk defensywnych do zastosowania w zależności od przeciwników, z którymi będziesz się mierzyć.
Wolna gra z tyłu toru da ci czas na powrót na miejsce, a tym samym zapobiegnie tworzeniu luk, w które mogliby się wślizgnąć siatkarze. Pozwoli ci to poświęcić trochę czasu na grę z tymi siatkarzami, którzy mogą nie mieć skutecznej woleja poniżej poziomu netto lub bandeja może Cię zranić. Wreszcie ta powolna gra może pozwolić ci na atak. Piłka w nogach, przesunięta w centrum lub blisko siatki, możesz grać w kotka i myszkę, zanim wypędzisz tę drużynę i zajmiesz ich miejsce w siatce.

Netto

W przeciwieństwie do tenisa, w którym po dotarciu do siatki musisz zdobyć punkt lub zostaniesz przekazany, w padel najpierw musisz spróbować wypchnąć przeciwników z ich strefy komfortu, zanim zadasz śmiertelny cios. I oczywiście można to zrobić szybko, ale także i przede wszystkim powoli. Jeśli grasz wolno, będziesz miał czas, aby umieścić piłkę w najlepszym miejscu, podjąć najlepszą decyzję, dostosować swój strzał do rozmieszczenia przeciwników, dzięki czemu utrzymasz tę cenną pozycję, która daje ci znaczną przewagę nad punktem w toku.

Dla wyższych piłek to samo. Jeśli zagrasz wszystkie swoje rozbicia i bandejaPrzy tej samej prędkości niektórzy będą decydujący, ale inni (większość) dadzą przeciwnikom możliwość wyrzucenia cię i zajęcia miejsca, ponieważ często odbicie będzie zbyt krótkie lub zbyt wysokie na szybie. A w najgorszym przypadku zdasz sobie sprawę z winy…
Różni się więc, ale zacznij od wolnej gry, która pozwoli ci grać pod różnymi kątami, znaleźć głębię i przetestować tę taktykę gry, która nie sprowadzi cię z powrotem na dno w obronie.

lot padel zidane

Powolna gra, podstawa

Ech tak. ten padel „Stary” był znacznie wolniejszy niż dzisiaj. Z pewnością sprzęt ewoluował, zawodnicy są bardziej profesjonalni, ale nie zapominaj, że wszyscy ci gracze zaczynali pewnego dnia i nauczyli się wolnej gry, aby potem móc ewoluować z dużą prędkością, dostosowując się do warunków.
Nie pomijaj kroków. Graj powoli, umieszczaj, utrudniaj, kontroluj, zmieniaj, towarzysz swojemu koledze z drużyny, aby następnie działać i sprawić, by ten gracz zabłysnął padel który jest w tobie. Chodźmy!

Julien Bondia

Julien Bondia jest nauczycielem padel na Teneryfie (Hiszpania). Publicysta i doradca, pomaga ci grać lepiej poprzez swoje samouczki i artykuły taktyczne/techniczne padel.