A co by było, gdyby podczas drugiego meczu finału mistrzostw świata mężczyzn Tapia/Chingotto musiała zostać przełamana przez Lebrona/Galana przy stanie 4/2 w trzecim secie? Takie jest w każdym razie stanowisko byłego francuskiego numeru 1 i prezydenta Francji 100% Padel, Jérémy Scatena, który uważa, że hiszpańska para powinna była wrócić do stanu 3 do 4 w ostatnim decydującym secie i że „Hiszpania mogła zatem wygrać te dwa mecze w Pucharze Świata do 2”.
NB : Wyjaśnijmy, jeśli okaże się to konieczne, że w żadnym wypadku nie mówimy o błędzie sędziego podczas zawodów. Celem jest pokazanie, że nowe technologie będzie w stanie zaoferować sędziom dodatkowe narzędzia umożliwiające rozróżnienie tego, czego ludzkie oko nie jest w stanie dostrzec w czasie rzeczywistym.
Spojrzenie wstecz na finał, który wywołał tak wiele rozmów : Hiszpania prowadzi 1:0 z Argentyną w Mistrzostwach Świata w 2024 r. Argentyna nie ma już wyboru: musi wygrać drugi mecz z przeciwnikiem Chingotto/Tapia à Lebron / Galan. Napięcie jest wyczuwalne, nie ma co zaglądać za kulisy tej opozycji.
Argentyńczycy o włos zwyciężyli pierwszego seta 7/6. Hiszpanie wrócili jednak silnie i wyrównali 6/3. W trzecim secie Tapia/Chingotto prowadzi 4/2 z przerwą. Tapia służy i jest prowadzony 30/40, dając Lebron / Galan break point, aby powrócić do tej decydującej rundy.
I tak jest wg Jérémy Scatena, że kluczowy błąd sędziego mógł zadecydować w tym meczu: „Ten moment przeszedł całkowicie niezauważony, ale podczas kontrataku bekhendowego Tapii, w odpowiedzi na uderzenie Galana, prawa stopa Tapii podczas skoku dotyka siatki. Co więcej, jeśli oglądamy widok sieci w pętli, zauważamy lekki ruch siatki. »
Kontynuuje: „Oczywiście trudno to dostrzec gołym okiem, nawet na nagraniu wideo. Ale dzisiaj z 100% Padelwspółpracujemy z inżynierami nad walidacją koncepcji wykorzystującej sztuczną inteligencję, która mogłaby pomóc sędziom wykryć w czasie rzeczywistym, czy zawodnik dotknął siatki. »
„Jako zawodnik mogę Cię zapewnić, że akcja toczy się tak szybko, że czasami nie wiadomo, czy trafił w siatkę i czy sędzia też trafił. Odbywa się to kilka milimetrów dalej, a wpływ na siatkę jest często ledwo zauważalny, jak miało to miejsce w przypadku Tapii. »
Oczywiste jest, że nie jest to wina sędziego sensu stricto, ponieważ wizualnie i po ludzku jest to prawie niemożliwe do stwierdzenia. „Ale dzięki technologii, nad którą pracujemy 100% Padel, tego typu błąd może w końcu zniknąć”.
W tenisie czujniki wykrywają „let” podczas serwowania. „W Padel konieczny byłby bardziej wydajny system czujników, biorąc pod uwagę bliskość graczy do siatki i zwiększoną złożoność tej sytuacji”.
Ciekawy punkt widzenia, choć obecnie mniejszościowy. Rzeczywiście, nawet jeśli wydaje się, że siatka lekko się porusza, może to być również spowodowane ruchem powietrza lub wyskokiem Tapii podczas uderzenia bekhendem. Niezależnie od tego, czy pracuje się nad produktem 100% Padel – dziś znana z budowy torów – nie jest jeszcze ukończona, pomysł z pewnością zasługuje na uważne śledzenie.
Franck Binisti odkrył padla w Club des Pyramides w 2009 roku w regionie paryskim. Od tego czasu Padel stał się częścią jego życia. Często można go zobaczyć podczas tournee po Francji, gdzie relacjonuje najważniejsze francuskie wydarzenia związane z padelem.