„Czy ona jest dobra czy nie”? „Mam do tego prawo czy nie”? Możemy zagrać padel co tydzień, czasem latami, zdarza się, że ignorujemy lub zapominamy o pewnych subtelnych, skomplikowanych, a czasem kontrowersyjnych zasadach.

Padel Magazine już szczegółowo w przeszłości niektóre punkty rozliczenia, ale dobrze jest zrobić ujęcie przypominające lub pogłębić pewne pytania, które regularnie pojawiają się na macie. Nawet ci, którzy zapraszają się do stołu, przy którym gracze piją piwo po meczu, powtarzają mecz i nie zgadzają się między sobą...

Kontrowersje osiągną szczyt w przypadkach, gdy przepisy międzynarodowe, ustanowione przez FIP, mówi przeciwieństwo Regulacje francusko-francuskie, regulowane przez FFT !

Oto niektóre z pytań, które pojawiają się regularnie i mogą wywołać rozbawienie lub oszołomienie. A nawet przejdź do krepowania, a w skrajnych przypadkach nawet do boksu.

Dotykać czasami to zatapiać

Pozwolić czy nie pozwolić? Podczas zagrywki, jeśli piłka uderzy w siatkę (lub słupek), czasami jest odtwarzana, czasami jest błędna. Rzeczywiście, jeśli dotknie ogrodzenia, bezpośrednio lub po jednym odbiciu, jest wadliwe. Z drugiej strony, jeśli trafi w płot po dwóch zbiórkach, to dobrze.
Sprawa się komplikuje, gdy piłka uderza w siatkę i opuszcza boisko przez drzwi: jeśli dozwolone są aukcje, piłka jest wypuszczana, więc musi być zagrana ponownie; jeśli aukcje są zabronione, ta piłka jest faulem!

Kawałek ciasta! Nad ścianami, czy to oszklonymi, osłoniętymi czy zamurowanymi, znajduje się mniej lub bardziej szeroki kawałek. Jeżeli piłka wpadnie na boisko przeciwnika i uderzy w poziomy wspornik, punkt jest kontynuowany, niezależnie od tego, czy piłka powróci na boisko, czy wyjdzie na zewnątrz. Ale jeśli jakimś cudem kulka zatrzyma się na tym kawałku, punkt będzie zwycięski.

Piłka, której nie wolno dotykać.- Jeśli ty lub twój partner wykonacie uderzenie, które wraca do was po dotknięciu ziemi, to szkło, bez dotykania kuli przez przeciwników, przede wszystkim jej nie dotykajcie! Rzeczywiście, w tym przypadku punkt jest zdobywany tylko wtedy, gdy piłka dotknie ziemi lub nie trafi w siatkę. Jeśli weźmiesz piłkę do siatkówki rakietą, ręką lub jakąkolwiek inną częścią ciała, tracisz punkt.

filet padel klub mestre
Uważaj na sieć

Przejście zabronione.- Jeśli jesteś przy siatce, a twoi przeciwnicy uderzają powolną, wysoką piłkę (na przykład chybiony lob), może być kuszące, aby „złapać” tę piłkę po drugiej stronie siatki. Cóż, ta pokusa będzie ostatnia, ponieważ stracisz sens! Wręcz przeciwnie, musisz poczekać, aż piłka przekroczy siatkę – ryzykując, że uderzy o deski – zanim zaczniesz grać.

Zakradnij się do sieci

■ Uprawniony przejazd.- Jeśli uderzenie przeciwnika odbija się na twoim boisku, uderza w jedną lub dwie szyby i wraca na ich boisko, w takim przypadku możesz przekroczyć siatkę (bez dotykania jej) ramieniem i rakietą, aby uderzyć piłkę.

Nigdy nie dotykaj sieci.- Pod żadnym pozorem nie wolno dotykać siatki podczas rozgrywania punktu, czy to rakietą, ręką, nogami, czy jakąkolwiek częścią ciała (włącznie z ubraniem). To denerwujące, gdy porwany swoim rozpędem ocierasz się o siatkę po błyskotliwej obronie kolca; ale tak jest! Szczególny przypadek, jeśli dotkniesz siatki po zakończeniu wymiany (na przykład, jeśli piłka dotknie przeciwnika lub wypadnie o 4), punkt będzie dla Ciebie. Możesz więc przez chwilę pobawić się w linoskoczków, a następnie wpaść na siatkę, gdy punkt się skończy!

Cześć Polacy! Dotykając sieci, powiedzieliśmy ci, że to „niet”! Dotykanie słupka jest również zabronione zgodnie z przepisami Francuskiej Federacji Tenisowej. Ale ponieważ nic nie jest proste, Międzynarodowa Federacja padel pozwala graczowi dotknąć górnej części słupka, pod warunkiem, że dozwolone są auty. W tym przypadku gracz ma również prawo dotknąć siatkowej ramy drzwi, ale tylko w swojej połowie pola...

chiostri post mar del plata
Niektóre słupy są wyższe od innych

Graj w siatce przeciwnika.- Czy to prawda, że ​​można zdobyć punkt, trafiając piłkę bezpośrednio do siatki? Odpowiedź brzmi tak, pod warunkiem, że jest to siatka po stronie przeciwnika. Jest to możliwe w dwóch przypadkach. Kiedy uderzenie przeciwnika powróci na ich boisko, masz prawo podać rakietę na drugą stronę i posyłać piłkę do ich siatki.
Inny przypadek ma miejsce, gdy opuszczasz boisko, aby odzyskać „par 3”: wtedy można przemycić piłkę przez drzwi po stronie przeciwnika, albo odbijając ją na ziemi, albo celując w siatkę.

Uważaj, jeśli piłka uderzy w siatkę, a następnie odbije się od ziemi, twoi przeciwnicy nadal mają prawo odesłać ją do domu!

O płocie, o rozpacz!

Uśmiechnij się, jesteś tosty! Jeśli grasz na starym boisku z uszkodzonym lub zdeformowanym ogrodzeniem, przygotuj swoje chusteczki. W ten sposób piłka, która odbija się od ziemi i opuszcza pole przez dziurę w ogrodzeniu, zostanie dla Ciebie stracona, jeśli stanie się po Twojej stronie. Tak samo, jeśli piłka utknie w zbyt dużej siatce siatki... Ten sport jest szalony, mówimy ci!

Masz pytania, krytykę, zastrzeżenia lub anegdoty do opowiedzenia? Zachęcamy do komentowania tego artykułu!

Po 40 latach gry w tenisa Jérôme wpada do puli padel w 2018 roku. Od tamtej pory myśli o tym każdego ranka podczas golenia… ale nigdy nie goli paly w dłoni! Dziennikarz w Alzacji nie ma innej ambicji, jak dzielić się z Tobą swoją pasją, bez względu na to, czy mówisz po francusku, włosku, hiszpańsku czy angielsku.